800 plus to dopiero początek. Kto może dostać 12 tys. na dziecko w 2024?

800 plus to niejedyne wsparcie z budżetu państwa, na które będą mogły liczyć polskie rodziny w przyszłym roku. Pomimo zmiany władzy, wciąż obowiązują wprowadzone w minionych latach programy społeczne. W ramach jednego z nich rodzice mogą otrzymać przez dwanaście miesięcy nawet 12 tys. złotych na dziecko w 2024 roku. Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Jakie warunki należy spełnić?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Komu przysługuje 12 tys. na dziecko w 2024?

Od 1 stycznia wzrasta kwota najpopularniejszego świadczenia rodzinnego, czyli 500 plus. W nowym roku kwota dodatku ma wynosić już 800 zł miesięcznie. To jednak niejedyne finansowe wsparcie, na które mogą liczyć polskie rodziny. Część z nich może ubiegać się także o przyznanie Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Jego wysokość sięga nawet 12 tys. zł na dziecko w ciągu roku.

W przeciwieństwie do 500 plus w przypadku RKO nie jest to świadczenie powszechne. Aby je otrzymać, trzeba spełniać konkretne warunki. Celem dodatku jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką na dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z przepisami pieniądze można otrzymać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Maksymalna łączna wysokość Rodzinnego kapitału opiekuńczego wynosi 12 tys. zł na dziecko. Rodzice mogą wybrać, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Co ważne, świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodów rodziny.

Środki w ramach RKO wypłaca ZUS. Wcześniej rodzice i opiekunowie muszą jednak złożyć specjalny wniosek. Mogą to zrobić:

  • od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc,
  • do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc.

Za każdy miesiąc spóźnienia, tj. złożenia wniosku po ukończeniu 13. miesiąca, maksymalna kwota świadczenia jest obniżana o 500 zł.

Zobacz: Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców

Nowy rząd szykuje kolejne wsparcie. Babciowe już wkrótce.

Jak wynika z deklaracji nowego rządu i premiera Donalda Tuska, już wkrótce do Rodzinnego kapitału opiekuńczego i 500 plus dołączy nowe świadczenie. Tym razem na liście świadczeń rodzinnych ma pojawić się tzw. babciowe. Projekt zakłada, że rodzina mogłaby otrzymywać aż 1500 zł miesięcznie na dziecko, które ukończy rok, a jego mama będzie chciała powrócić do pracy. Środki będzie można wykorzystać na opłacenie żłobka, prywatnej opiekunki lub – jak to określił pomysłodawca Donald Tusk – podzielić się z babcią, jeśli to ona podjęłaby się opieki. Nowy premier zapowiedział, że nowe świadczenie może wejść w życie w najbliższych miesiącach.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo