Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus? Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze od stycznia. Potrzebny będzie nowy wniosek?

Nowelizacja ustawy podwyższająca świadczenie 500 plus o 300 zł zostało przyjęte przez Sejm jeszcze w poprzedniej kadencji, a zmienione przepisy wejdą w życie w nowym roku. Mimo że nowe regulacje będą obowiązywać od stycznia, to nie wszyscy rodzice od razu otrzymają pieniądze. Czy konieczne będzie złożenie dodatkowego wniosku? Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus?

Od kiedy 800 plus zamiast 500 plus?

Przepisy podwyższające 500 plus zostały już przyjęte i zgodnie z planem mają wejść w życie od stycznia 2024. Jak wynika z nowelizacji ustawy, od nowego roku rodzice będą otrzymywać nie 500, ale aż 800 zł miesięcznie na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Podwyżka ma związek m.in. z wysokim poziomem inflacji z ostatnich miesięcy. Według obliczeń ekonomistów realna wartość 500 plus od momentu wprowadzenia świadczenia spadła o około 200 zł.

Podwyżka ma wejść w życie od stycznia, ale nie od razu wszyscy rodzice dostaną więcej pieniędzy. Jak informuje ZUS, wypłaty podwyższonego zasiłku dla wszystkich mają nastąpić najpóźniej do 29 lutego 2024, z wyrównaniem za styczeń.

Zobacz: Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus? Rodzic może to łatwo zrobić sam w kilka chwil

Terminy wypłat 500 i 800 plus. Czy zmienią się po podwyżce?

Wielu rodziców zastanawia się, czy aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej wysokości, konieczne będzie złożenie nowego wniosku. Jak jednak wynika z komunikatów ZUS-u, nie będzie takiej potrzeby. Każdy rodzic, który ma już przyznany dodatek na obecny okres świadczeniowy (od czerwca do 31 maja 2024 roku), automatycznie otrzyma wyższe wypłaty w nowym roku, bez składania żadnych dodatkowych dokumentów.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo