Rany za uszami u dziecka. Co może być ich przyczyną? Warto sprawdzić te czynniki

Nawracające rany i strupki za uszami dzieci to problem, z którym rodzice często muszą podejmować dość nierówną walkę. Ranki bywają bardzo uciążliwa nie tylko ze względu na to, że ciężko wyleczyć, ale także z powodu są sączącej się z nich ropy, swędzenia i bólu. Czasami objawy nie ustępują nawet po kilku tygodniach czy miesiącach kuracji. Czy jest to powód do niepokoju? Skąd się biorą sączące rany za uszami u dziecka?

Sączące rany za uszami u dziecka – skaza białkowa

Na wstępie należy zaznaczyć, że niezależnie od podejrzewanych przyczyn, każde dziwne i trudno kojące się rany należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Jedną z możliwych przyczyn powstawania ranek i strupków za uszami jest skaza białkowa, czyli nietolerancja przeważnie na białka mleka krowiego, chociaż niekiedy pojawia się także u dzieci, które są karmione piersią. Objawy związane z tą dolegliwością mogą wystąpić już w 2-3 miesiącu życia.

Do najczęstszych symptomów należą właśnie zmiany skórne – na początku można zaobserwować wysypkę (czerwoną lub ziarnistą) na policzkach lub za uszami. Zmiany zwykle swędzą, a dziecko chcąc je podrapać, tworzą małe ranki, z których może zacząć sączyć się ropa. Aby sprawdzić, czy to właśnie nietolerancja białkowa, należy wyeliminować wszelkie produkty zawierające białka mleczne z diety dziecka lub/i matki karmiącej piersią. Jeśli wykluczymy skazę białkową, być może dziecko ma alergię na inny typ żywności. Warto po kolei eliminować najbardziej “podejrzane” produkty.

W przypadku nietolerancji pokarmowych dolegliwościom skórnym towarzyszą często także inne objawy, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego – np. biegunki, zaparcia, kolki, wymioty, krew w stolcu.

Zobacz: Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie są przyczyny?

Skąd się biorą rany za uszami u niemowlaka i starszego dziecka?

Rana za uchem u niemowlaka może być wynikiem z atopowego zapalenia skóry. Jest to rodzaj egzemy, która objawia się swędzącą, czerwoną wysypką na twarzy, nogach i rękach. W okolicach za uszami mogą tworzyć się pękające trupy. Dodatkowo dziecko, drapiąc się, może te strupki naruszać i tworzyć rany, z których może sączyć się płyn/ropa.

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, którą leczy się przyczynowo i objawowo. Leczenie przyczyn polega przede wszystkim na ustaleniu substancji wywołujących zaostrzenie objawów, następnie zażywa się leki, aby złagodzić symptomy.

Ropa za uchem u dziecka

Rana umiejscowiona za uchem to może być czyrak, czyli mała zmiana na skórze, która z czasem ewoluuje w czerwony, bolesny guzek wypełniony ropą. Czyrak z czasem samoistnie pęka, a płyn wypływa. Zwykle jednak dolegliwości bólowe są tak silne, że trzeba udać się do lekarza, zanim nastąpi do pęknięcia.

Przyczyną powstania czyraka są bakterie gronkowca, dlatego można go leczyć za pomocą antybiotyków, a także miejscowo – odpowiednimi maściami. Kuracja powinna się jednak odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie należy leczyć się domowymi sposobami, ponieważ można tylko zaostrzyć stan.

Sprawdź: Kaszel alergiczny u dziecka [objawy, leczenie]

Rodzice pytają o rana za uchem u dziecka

Czy niegojąca się rana za uchem jest niebezpieczna?

Niekoniecznie, ale należy jak najszybciej udać się do lekarza na konsultację.

Co mogą oznaczać strupy za uszami?

M.in. atopowe zapalenie skóry lub alergię

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo