Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie są przyczyny?
Kaszel u dziecka zawsze budzi zaniepokojenie i czujność rodziców, szczególnie jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Przyczyny przewlekłego kaszlu mogą być różne, nie zawsze oznacza poważne dolegliwości, ale na pewno nie można go lekceważyć. Jeśli zorientujemy się, że kaszel u malucha trwa już alarmująco długo, należy zgłosić się na konsultację do lekarza pediatry. Najczęstszą przyczyną są infekcje układu oddechowego, ale nie zawsze. Czym może być spowodowany długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych?

- O długotrwałym, przewlekłym kaszlu mówimy, gdy utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni.
- Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może być objawem m.in. chorób zatok, astmy oskrzelowej, alergii czy infekcji wirusowej tchawicy.
- Najczęstszą przewlekły kaszel jest jednak pozostałością po przebytej infekcji, w niektórych przypadkach może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy.
- Nie wolno lekceważyć długotrwałego kaszlu. Może stanowić on podstawę do wykonania badania rentgenowskiego klatki piersiowej.
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych
Kaszel u dziecka to sygnał ostrzegawczy, że coś się dzieje w organizmie. Oczywiście najcześciej spowodowany jest dość powszechnie występującymi infekcjami wirusowymi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ale niekiedy może wskazywać na nieco poważniejsze schorzenia. Jeśli kaszel u dziecka długo nie ustępuje i żadne leki, syropy ani domowe sposoby nie pomagają, należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry na badania. Po wstępnym osłuchaniu specjalista może nie stwierdzić żadnych zmian w drogach oddechowych, wówczas konieczna będzie dalsza diagnostyka i obserwacja. Długotrwały kaszel u dziecka, który nie ustępuje pod wpływem standardowego leczenia, może być podstawą do skierowania na badanie rentgenowskie klatki piersiowej.
Zobacz: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce?
Przewlekły kaszel u dziecka
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może mieć różne podłoże. O kaszlu przewlekłym mówimy wtedy, gdy utrzymuje się dłużej niż osiem tygodni. Nie należy więc panikować, jeśli trwa to np. tydzień czy dwa, chyba że kaszel jest na tyle silny i uciążliwy, że utrudnia lub uniemożliwia dziecku codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku zgłaszamy się do specjalisty jak najszybciej.
W pierwszej kolejności lekarz musi sprawdzić, czy przyczyną przewlekłego kaszlu nie jest spowodowany niegroźną infekcją czy zmianą w drogach oddechowych. Warto pamiętać, że może on się utrzymywać nawet do kilku miesięcy po zakończeniu choroby. Po wykluczeniu tych najczęstszych niegroźnych przyczyn należy rozpocząć dalszą diagnostykę. Długoutrzymujący się kaszel u dziecka może wynikać m.in. z alergii, astmy, chorób zatok lub nawet refluksu żołądka. Wśród innych przyczyn wylicza się także np. przerośnięty migdałki, wdychanie dużych ilości dymu papierosowego czy zaleganie jakiegoś ciała obcego w drogach oddechowych, które drażni.
Sprawdź: Nadmiar witaminy D: czym skutkuje przedawkowanie witaminy D?
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych – przyczyny:
- niektóre infekcje wirusowe, np. zapalenie tchawicy,
- alegria,
- astma,
- przerośnięty migdał gardłowy,
- choroby zatok,
- długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- ciało obce zalegające w drogach oddechowych.
Długotrwały mokry kaszel u dziecka
Uporczywy i długotrwały mokry kaszel u dziecka najczęściej jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Kaszel mokry oznacza, że towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, która zazwyczaj spływa do gardła z zapchanych zatok. Infekcji może towarzyszyć także uczucie stale zatkanego nosa oraz katar.
Przewlekły, nawracający mokry kaszel może być także spowodowany chorobami dolnych dróg oddechowych. Jest to bowiem jeden z objawów zapalenia oskrzeli, któremu często towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny w kolorze biały, zwłaszcza rano. Nie wolno takiego objawu ignorować, nawet jeśli występuje mokry kaszel u dziecka bez gorączki. Czasami bowiem przy infekcjach dróg oddechowych nie pojawia się podwyższona temperatura.
Zobacz: Wysypka w pachwinach u dziecka [pokrzywka, rumień, liszaj, odparzenia]
Długotrwały suchy kaszel u dziecka
Długoutrzymujący się u dziecka kaszel suchy może mieć znacznie więcej przyczyn niż mokry. Zwany bywa także niekiedy nieproduktywnym, ponieważ nie służy odkrztuszaniu wydzieliny. Może się on utrzymywać przez dłuższy czas po zakończeniu infekcji, w skrajnych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Mówimy wówczas, że jest to kaszel poinfekcyjny. Wynika z nadreaktywności dróg oddechowych wywołanej przebytą chorobą.
Długotrwały suchy kaszel bez gorączki może wskazywać na alergię. Najczęściej jednak jest to bardzo łatwe do zdiagnozowania, ponieważ towarzyszą mu inne dolegliwości takie jak: wodnisty katar, świąd nosa, napadowe kichanie, pieczenie i łzawienie oczu oraz zatkany nos. Stany alergiczne najczęściej pojawiają się i nasilają w okresie wiosenno-letnim, ponieważ w powietrzu znajduje się wtedy mnóstwo pyłków. Niekiedy jednak może wystąpić także w innych okresach roku.
Męczący, długoutrzymujący suchy kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może wynikać także z wirusowej infekcji tchawicy. Chorobie tej nie muszą towarzyszyć inne niepokojące objawy, a kaszel ma charakter napadowy.
Kolejną przyczyną długotrwałego kaszlu u dziecka może okazać się zanieczyszczenie powietrza, tzn, smog. Szkodliwe cząsteczki po dostaniu się do dróg oddechowych malucha podrażniają je, a kaszel jest reakcją obronną organizmu, który próbuje pozbyć się niebezpiecznych substancji. Podobnie może działać także długotrwałe wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Jeśli rodzice lub inni domownicy palą przy dziecku, może to być przyczyna przewlekłego kaszlu.
Uporczywy suchy kaszel może wskazywać także na rozwijającą się astmę oskrzelową. Zazwyczaj nie jest to jednak jedyny objaw choroby i nie przybiera postaci typowego suchego kaszlu. Najczęściej towarzyszy mu także uczucie ucisku w klatce piersiowe oraz duszności, a sam kaszel ma charakter napadowy, czasami przypomina świst. Symptomy te zwykle pojawiają się po wysiłku, w nocy lub we wczesnych godzinach porannych, w ogromnym stresie lub silnych emocjach.
Sprawdź: Odparzenia pieluszkowe czy alergia? Sprawdź, co dolega niemowlęciu!
Nocny kaszel u dziecka
Kaszel w nocy u dziecka może mieć różne podłoże. Oprócz wymienionych wyżej przyczyn, kaszel nasilający się nocą jest jednym z objawów charakterystycznych dla astmy oskrzelowej oraz chorób krtani, najczęściej towarzyszy zapaleniu krtani. Kaszel krtaniowy pojawia się często około 2-4 nad ranem i budzi dziecko, ponieważ jest bardzo gwałtowny i szczekający. Może mu towarzyszyć także duszność, świszczenie i trudności z oddychaniem.
Co zaskakujące, nocny kaszel u dziecka może także wynikać z problemów zdrowotnych zupełnie niezwiązanych z układem oddechowym. Przewlekły kaszel, pojawiający się w nocy może stanowić jeden z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, ponieważ dolegliwości nasilają się w pozycji pionowej. W wyniku schorzenia kwaśny sok żołądkowych czasami trafia do przełyka lub nawet do gardła, podrażnia je, co powoduje uporczywy kaszel.
Zobacz: Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
Kaszel po infekcji u dziecka
Najczęściej długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych to kaszel pozostały po przebytej infekcji. Kaszel tzw. poinfekcyjny może się utrzymywać przez naprawdę długi czas po zakończeniu choroby, w skrajnych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Warto jednak skonsultować taki przewlekły kaszel z lekarzem i upewnić się, czy rzeczywiście jest to pozostałość po chorobie. Lepiej nie lekceważyć takiego stanu, ponieważ może wskazywać na poważniejsze dolegliwości.
Kaszel alergiczny u dziecka
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może być jednym z symptomów wskazujących na alergię. Zazwyczaj jednak nie jest to jedyny objaw, więc raczej łatwo odróżnić kaszel alergiczny od tych wywołanych innymi czynnikami. Najczęściej alergii towarzyszą również świąd nosa, wodnisty katar, napadowe kichanie, a także swędzenie i łzawienie oczu. Trudno zatem pomylić alergię z czym innym, ponieważ składa się na nią cały szereg dolegliwości. Poza tym warto pamiętać, że nasilają się one zwłaszcza w okresie wiosenno-letniem, kiedy nasila się pylenie roślin.
Zobacz: Alergia: wyzwanie dla starszaka i jego rodzica
Rodzice pytają o długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych
Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych może mieć bardzo różne podłoże, m.in. infekcję wirusową tchawicy, astmę oskrzelową, alergię czy choroby zatok itd. Przewlekły kaszel należy jednak bezdyskusyjnie skonsultować z lekarzem.
Przyczyn nasilonego, długoutrzymującego się kaszlu mogą być naprawdę różne (np. astma, choroby zatok, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani, zatrucie dymem tytoniowym). Trzeba koniecznie udać się na konsultację do lekarza, a jeśli kaszlowi towarzyszą duszności i problemy z oddychaniem, należy natychmiast udać się do specjalisty.
Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem, aby to on dobrał odpowiedni preparat na dane schorzenie. Lekarstwo powinno być dobrane do wieku dziecka i rodzaju kaszlu (suchy lub mokry).
Ulga na dziecko – limit dochodu 2023. Nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z odliczenia. Przepisy są jednoznaczne
Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]
Co należy się wdowie po śmierci męża? Można ubiegać się o specjalną rentę
500 plus – do ilu lat przysługuje? Świadczenie może się przydać także na dzieci, które studiują
Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z głośnymi sąsiadami?
Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Praktyczny poradnik dla rodziców krok po kroku
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Długotrwały kaszel u dziecka bez zmian osłuchowych: jakie są przyczyny?
Pierścionek zaręczynowy
Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele
Coraz częściej wśród znajomych i wśród użytkowniczek wielu for weselnych obserwuję antypatię do standardowych podziękowań dla rodziców, czyli dla oklepanego utworu “Cudownych rodziców mam” i tańczenia w kółeczku, podczas, gdy...
Czytaj dalej →Kiedy jest Dzień Ojca w 2019 roku? To już wkrótce!
Dzień Ojca, Dzień Dziecka, Dzień Matki… Sporo tych “Dni” ostatnio. Można (chociaż nie wypada) się w nich pogubić. Niestety nie udało mi się umieścić wpisu dotyczącego Dnia Matki. W tym...
Czytaj dalej →- źle przechowany amoksiklav - Forum 2022
- Czy ktoś miał do czynienia z tygodniową gorączką u dziecka? - Forum 2022
- 4 PUNKTY W SKALI APGAR - Forum 2022
- Broncho-vaxom; zaczynać w czasie infekcji? - Forum 2022
- Czy Vojta jest rzeczywiści lepszy od NDT Bobath? - Forum 2022
- Jakie są szanse dla dziecka w 29tc??? - Forum 2022
- Katar a usunięcie migdałków - Forum 2022
- LAPAROSKOPIA - Forum 2022
- Nocna gorączka - o co chodzi??? - Forum 2022
- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2022
- Zmiana pampersa w nocy - Forum 2022
- czy budzic niemowlę na karmienie..? - Forum 2022
- czy można łaczyc Zyrtec i Fenistil? - Forum 2022
- dzieci urodzone w 35 t.c - Forum 2022
- zatkany nos w nocy - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- "strzelające" kupki pomocy!!!!!! - Forum 2022
- 11 miesięcy i jedzenie w nocy, co z tym zrobić? - Forum 2022
- 13,5 miesiąca i nie chodzi:-( - Forum 2022
- 15 miesięczna Córcia budzi się w nocy co 2 godziny - Forum 2022
- 500 plus - do ilu lat przysługuje? Świadczenie może się przydać także na dzieci, które studiują
- Najpopularniejsze wśród rodziców
- Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
- Urodzinowe życzenia dla męża od żony
- 40 stopni Fahrenheita - ile to Celsjusza? Przeliczanie stopni Fahrenheita na Celsjusza
- Jak dobrze zacząć poranek? Oto najpiękniejsza poezja na dzień dobry
- Terminy wypłat 500 plus 2023. Kiedy ZUS przelewa pieniądze? Rodzice muszą pilnować dat, inaczej stracą pieniądze
- Wyjątkowe i piękne życzenia urodzinowe dla kobiety
- Wyniki matur 2022 - statystyki pozostawiają wiele do życzenia. Niektóre rozszerzenie wypadły naprawdę słabo
- Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to nawet 1338 zł co miesiąc. Komu przysługuje?
- Gorąca głowa i zimne ręce u dziecka? Nie lekceważ tego typu gorączki!
- Imię Sophie – pochodzenie i znaczenie imienia Sophie
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?
- Masturbacja w wieku 13 lat: czy to normalne zachowanie?