Ropa w pępku noworodka – nie wolno lekceważyć tego objawu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć rodzice oraz nowo narodzony maluszek, to gojenie się pępka. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane, trzeba jednak zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji, aby całość przebiegła bez komplikacji. Jeśli coś pójdzie nie tak i u dziecka wystąpią niepokojące objawy – np. sącząca się wydzielina, zaczerwienienie czy krwawienie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Co może oznacza ropa w pępku noworodka? Co wskazuje na źle gojący się pępek u noworodka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ropna wydzielina z pępka noworodka to objaw, którego rodzice nie powinni ignorować. Może świadczyć o tym, że doszło do zakażenia bakteryjnego lub infekcji.
  • Warto zaobserwować, czy sączącej się ropie nie towarzyszy nieprzyjemny zapach i zaczerwieniona wokół skóra.
  • Najlepiej takie niepokojące objawy jak najszybciej skonsultować z lekarzem pediatrą.

Ropa w pępku noworodka to niepokojący objaw

Gojenie się pępka po narodzinach to zupełnie naturalny proces, ale dla niektórych rodziców może okazać się nieco problematyczny. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to zazwyczaj zbyt estetyczne i dlatego może wywoływać niepokój. Na sali porodowej, tuż po przyjściu malucha na świat, dokonuje się odcięcia pępowiny, które przez cały okres ciąży dostarczała dziecku tlen i niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Jej rola kończy się w momencie narodzin, jednak po odcięciu pozostaje niewielki kikut. Po mniej więcej tygodniu lub dwóch (chociaż czasem proces może trwać dłużej – jest to kwestia indywidualna) kikut usycha i samoistnie odpada. Pamiętajmy, że nie należy próbować samodzielnie go usunąć, ponieważ maluszkowi pod wpływem pociągania mogłaby stać się krzywda.

Najważniejsze jest, aby pamiętać o zasadach dotyczących pielęgnacji. Przede wszystkim nim kikut odpadnie, należy zachować ostrożność podczas zakładania pieluszki. Warto wybrać taką, która wyposażona jest w wycięcie na pępek, lub po prostu zapinać ją w taki sposób, aby nie dotykała kikuta i nie utrudniała dostępu powietrza. Najważniejsze jest jednak zachowanie odpowiedniej higieny – pępka należy przemywać co najmniej raz na dobę. Jeszcze do niedawna przed odpadnięciem kikuta zalecało się stosowanie w tym celu nasączonej spirytusem gazy. Teraz jednak raczej odchodzi się od tego rozwiązania i odradza się używanie produktów z alkoholem. Lepiej także powstrzymać się od zanurzania brzuszka malucha w wanience, ponieważ duża ilość wilgoci może spowalniać gojenie.

Do przemywania pępka po odpadnięciu kikuta najlepiej używać bawełnianych wacików nasączonych ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem mydła – zaleca się stosowanie specjalnych, aptecznych kosmetyków przeznaczonych dla noworodków. Dokładna pielęgnacja pępka jest konieczna aż do momentu, gdy całkowicie zakończy się proces gojenia.

Niekiedy, nawet mimo stosowanie wszystkich zaleceń, może się okazać, że pępek nie goi się prawidłowo. Świadczą o tym niektóre niepokojące objawy w tym, m.in. ropa w pępku u noworodka. Jej pojawienie się może wskazywać na to, że doszło do rozwoju infekcji. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz: Jakie badania gdy dziecko się poci? Nie lekceważ tych objawów

Pępek noworodka – żółta wydzielina. Czy to powód do niepokoju?

Żółta, lepiąca się substancja wypływająca z pępka noworodka to zdecydowanie najczęściej właśnie ropa, która może świadczyć, że pojawiło się zakażenie. W takiej sytuacji należy dokładnie obejrzeć okolice pępka, zwrócić uwagę, czy skóra nie jest niepokojąco zaczerwieniona i czy z pępka nie wydobywa się również nieprzyjemny zapach – mogą to być dodatkowe syndromy świadczące o nieprawidłowym gojeniu. W przypadku zaobserwowania takich zmian, najlepiej udać się do lekarza, który dokładnie obejrzy pępek i znajdzie przyczynę problemu, a także wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętajmy o tym, że nie należy samodzielnie przemywać dziecku pępka substancjami z alkoholem, ponieważ mogą jeszcze bardziej podrażniać.

Sprawdź: Oczopląs u niemowlaka – jakie są jego przyczyny i jak się leczy?

Krwawiący kikut pępka u noworodka

Pojawienie się niewielkiej ilości krwi podczas pielęgnacji kikuta lub po jego odpadnięciu nie są zupełnie naturalne i nie stanowią powodu do niepokoju. Natomiast jeśli krwawienie powtarza się często lub jest dosyć obfite, należy szybko zgłosić się na konsultację lekarską, ponieważ może to wskazywać na problemy z krzepliwością. Konieczne może okazać się przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań lekarskich.

Zobacz: Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy

Zapalenie pępka u noworodka – przyczyny i objawy

Niekiedy – najczęściej wskutek błędów w pielęgnacji – może dojść do zapalenia pępka. Powodem jest zazwyczaj zakażenie bakteryjne pozostałego kikuta. Aby tego uniknąć, należy trzymać się zasad prawidłowej higieny, o której wspomniano już wyżej. Warto także podkreślić, jak istotne w profilaktyce zapalenia pępka u noworodka jest ograniczenie dostawania się do kikuta wilgoci. Rodzice powinni dbać o to, aby nawet po przemyciu pępek/kikut jak najszybciej wyschły. Nie należy ich przesadnie moczyć, a jeśli używamy do przemywania wacików – trzeba pamiętać o jak najdokładniejszym wyciśnięciu nadmiaru wody.

Do symptomów, które powinny obudzić czujność rodziców należy przede wszystkim zaczerwieniona skóra wokół pępka. Może ona świadczyć o rozwoju zapalenia, tym bardziej jeśli dodatkowo pojawia się ropna wydzielina i/lub nieprzyjemny zapach z kikuta pępowiny czy pępka. Niekiedy jednak łatwo o pomyłkę. Jak wskazują specjaliści, lepka wydzielina czy niezbyt ładny zapach czasami w sposób naturalny towarzyszą usychaniu kikuta. Lepiej jednak na wszelki wypadek skonsultować to z lekarzem.

Objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie może doprowadzić do bardzo poważnych i groźnych dla zdrowia konsekwencji, w tym nawet do ropnego zapalenia otrzewnej.

Sprawdź: Przyczyną częstych infekcji u dzieci może być PNO! Wczesna diagnoza ratuje zdrowie i życie. Co powinno zwrócić uwagę rodziców?

Kikut pępowiny – zapach

Z kikuta pępowiny naturalnie może wydzielać się czasami niezbyt przyjemny zapach. Niestety może on również świadczyć o rozwijającym się stanie chorobowym – np. zapaleniu czy zakażeniu. Jeśli więc przy okazji nieprzyjemnej woni, zaobserwujemy także zaczerwienienie czy wydzielinę ropną, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Sprawdź: To co odpowiedziało dziecko chwyta za serce. Zapytano je co to miłość

Rodzice pytają, co oznacza ropa w pępku u noworodka

Kikut pępowinowy ropieje – dlaczego?

Ropiejący pępek może świadczyć o rozwoju infekcji lub zakażenia. Najlepiej niezwłocznie udać się z tym do pediatry.

Pępek noworodka krwawi – jaka może być przyczyna?

Krwawiący pępek u noworodka to normalne zjawisko, o ile krwi jest niewiele i krwawi krótko po odpadnięciu kikuta. Jeśli krwawienie będzie się utrzymywać lub będzie bardziej obfite, należy udać się do lekarza, ponieważ może to wskazywać na problemy z krzepliwością.

Śmierdzący pępek – co może oznaczać?

Nieprzyjemny zapach z pępka u noworodka może świadczyć o rozwoju infekcji lub zakażenia bakteryjnego.

Dodaj komentarz

Zdrowie noworodka, Pielęgnacja noworodka

Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?

Rodzice, którzy cieszą się z narodzin pierwszego dziecka, jednocześnie obawiają się, czy podołają opiece nad nim i czy nie popełnią prostych błędów. Oczywiście do roli rodzica można odpowiednio się przygotować...

Czytaj dalej →
Zdrowie noworodka

Zabieg Credego

Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które...

Czytaj dalej →
Noworodek, Choroby noworodków, Zdrowie noworodka

Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?

Katar u noworodka, zwłaszcza jeśli to jest pierwsze dziecko, budzi trwogę u rodziców. Tak małe dziecko oddycha głównie przez nosek więc wydzielina w nosie utrudnia mu nabieranie powietrza. Maluch jest...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general