Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy
Dzieci są bardzo ciekawskimi istotami i to wie każdy rodzic. Interesuje je wszystko to, co znajduje się dokoła ich, a w szczególności wszystkie rzeczy, które są dla nich inne niż te, do których przywykły na co dzień. Niestety większość pojęć, które ciekawią dzieci, zawsze wiążą się z pytaniami, z którymi rodzice często mogą mieć problem, ponieważ dzieci nie zawsze zrozumieją odpowiedź na te pytania lub są to tematy, których nie można poruszać w obecności najmłodszych.
Świat pełen interesujących rzeczy
Dzieci ciekawią się wszystkim, co ma do zaoferowania nam świat. Jednak niektóre tematy mogą być dla dziecka niezrozumiałe lub po prostu nie powinno ich się poruszać w obecności najmłodszych, ponieważ możemy się przyczynić do nieumyślnej demoralizacji najmłodszego członka naszej rodziny. Bez wątpienia ciężkimi tematami, które z punktu widzenia rodzica ciekawskiego dziecka są niepełnosprawność, alkohol, seks itp. Nierzadko można usłyszeć od swojej pociechy pytania, które mogą nawiązywać do tych trzech tematów. Może nie zadają one konkretnych pytań, ale w większości przypadków mogą one zahaczać o właśnie te tematy. Dobrym tego przykładem będzie bardzo często zadawane pytanie „skąd biorą się dzieci?”.
Jednym z najcięższych tematów, które może poruszyć dziecko, jest niepełnosprawność innych osób, ponieważ dziecku niekiedy jest ciężko zrozumieć, dlaczego ktoś inaczej wygląda lub inaczej się porusza niż ono.
Sprawdź: Jak wytłumaczyć dzieciom, co dzieje się na Ukrainie? Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Niepełnosprawność, która może dotknąć każdego z nas
Niepełnosprawność bez wątpienia jest jednym z najcięższych tematów, które należy w łagodny sposób wytłumaczyć dziecku. W przypadku alkoholu nie jest ciężkim wytłumaczyć dziecku, czym to jest, jednak jeśli przyjdzie nam wytłumaczyć, dlaczego rówieśnik naszej pociechy porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego, możemy napotkać nie lada problem – dziecko może być trudno zrozumieć, czym jest niepełnosprawność.
Najważniejsze jest, aby nauczyć dziecka otwartości i szacunku do drugiej osoby. Jak podkreśla pedagożka Anna Chrzanowska w swoim podcaście, który zamieściła na Facebooku, dzieci są bacznymi obserwatorami i biorą przykład przede wszystkim z dorosłych. Więc jako rodzic jesteśmy przykładem do naśladowania dla naszych dzieci i przez nasze zachowanie uczymy je, jak mają się zachowywać. Ważne jest, abyśmy byli przede wszystkim życzliwi, otwarci, a także okazywali szacunek wszystkim osobom, które napotykamy w swoim życiu.
Zobacz: Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!
Jak rozmawiać z dziećmi na ciężkie tematy?
Rozmowa z dziećmi na tematy niekoniecznie przyjemne jest niezwykle ciężka, szczególnie kiedy mowa o niepełnosprawności. Ważne jest, aby nie używać zwrotów, ani określeń, które mogłyby jakkolwiek wpłynąć na to jak nasze dziecko postrzega osobę niepełnosprawną. W rozmowie na takie tematy nie powinno używać się odpowiedzi takich jak: „To dziecko jest chore”, ponieważ może to wyhodować u dziecka poczucie wyższości, mimo że każdy człowieka jest równy. Jak mówi Anna Chrzanowska, ważne jest, aby w rozmowie z dzieckiem nie używać zwrotów, które będą niezrozumiałe dla niego – szczególnie wystrzegaj się naukowych sformułowań. Mów do dziecka w najprostszym możliwym języku, ale staraj się infantylnych zwrotów.
Nie ma takich samych osób
Co ważne, przekaż dziecku, że nie ma takich samych osób i każdy z nas się różni. Warto wymienić różnice, które mogą występować pomiędzy ludźmi, aby dziecku zobrazować to, że każdy człowiek jest inny. Jednak nie można prowadzić narracji, która mogłaby dać dziecku do zrozumienia, że osoba niepełnosprawna jest gorsza – pamiętajcie, aby rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawny w sposób pozytywny, dzięki temu zrozumie ono, że możemy się różnić, ale nikt nie jest gorszy.
W rozmowie z dzieckiem musisz unikać wszelkich sformułowań, które mogłyby wskazać dziecku, że osoba niepełnosprawna jest gorsza od niej. Wystrzegaj się takich stwierdzeń jak: kaleka, ślepy, głuchy, inwalida i w szczególności upośledzony. Dzisiaj takie zwroty są uważane za obelgi, dlatego nie powinno się ich używać w rozmowie z dzieckiem, ponieważ może ono nabrać dystansu do osoby niepełnosprawnej, a także może je wykorzystać przeciwko takim osobom.
Sprawdź też:
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Psychologia
- Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem