Jak oswoić dzieci z ciężkimi tematami? To mówią psycholodzy

Dzieci są bardzo ciekawskimi istotami i to wie każdy rodzic. Interesuje je wszystko to, co znajduje się dokoła ich, a w szczególności wszystkie rzeczy, które są dla nich inne niż te, do których przywykły na co dzień. Niestety większość pojęć, które ciekawią dzieci, zawsze wiążą się z pytaniami, z którymi rodzice często mogą mieć problem, ponieważ dzieci nie zawsze zrozumieją odpowiedź na te pytania lub są to tematy, których nie można poruszać w obecności najmłodszych.

Świat pełen interesujących rzeczy

Dzieci ciekawią się wszystkim, co ma do zaoferowania nam świat. Jednak niektóre tematy mogą być dla dziecka niezrozumiałe lub po prostu nie powinno ich się poruszać w obecności najmłodszych, ponieważ możemy się przyczynić do nieumyślnej demoralizacji najmłodszego członka naszej rodziny. Bez wątpienia ciężkimi tematami, które z punktu widzenia rodzica ciekawskiego dziecka są niepełnosprawność, alkohol, seks itp. Nierzadko można usłyszeć od swojej pociechy pytania, które mogą nawiązywać do tych trzech tematów. Może nie zadają one konkretnych pytań, ale w większości przypadków mogą one zahaczać o właśnie te tematy. Dobrym tego przykładem będzie bardzo często zadawane pytanie „skąd biorą się dzieci?”. 

Jednym z najcięższych tematów, które może poruszyć dziecko, jest niepełnosprawność innych osób, ponieważ dziecku niekiedy jest ciężko zrozumieć, dlaczego ktoś inaczej wygląda lub inaczej się porusza niż ono. 

Sprawdź: Jak wytłumaczyć dzieciom, co dzieje się na Ukrainie? Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Niepełnosprawność, która może dotknąć każdego z nas

Niepełnosprawność bez wątpienia jest jednym z najcięższych tematów, które należy w łagodny sposób wytłumaczyć dziecku. W przypadku alkoholu nie jest ciężkim wytłumaczyć dziecku, czym to jest, jednak jeśli przyjdzie nam wytłumaczyć, dlaczego rówieśnik naszej pociechy porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego, możemy napotkać nie lada problem – dziecko może być trudno zrozumieć, czym jest niepełnosprawność. 

Najważniejsze jest, aby nauczyć dziecka otwartości i szacunku do drugiej osoby. Jak podkreśla pedagożka Anna Chrzanowska w swoim podcaście, który zamieściła na Facebooku, dzieci są bacznymi obserwatorami i biorą przykład przede wszystkim z dorosłych. Więc jako rodzic jesteśmy przykładem do naśladowania dla naszych dzieci i przez nasze zachowanie uczymy je, jak mają się zachowywać. Ważne jest, abyśmy byli przede wszystkim życzliwi, otwarci, a także okazywali szacunek wszystkim osobom, które napotykamy w swoim życiu. 

Zobacz: Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!

Jak rozmawiać z dziećmi na ciężkie tematy?

Rozmowa z dziećmi na tematy niekoniecznie przyjemne jest niezwykle ciężka, szczególnie kiedy mowa o niepełnosprawności. Ważne jest, aby nie używać zwrotów, ani określeń, które mogłyby jakkolwiek wpłynąć na to jak nasze dziecko postrzega osobę niepełnosprawną. W rozmowie na takie tematy nie powinno używać się odpowiedzi takich jak: „To dziecko jest chore”, ponieważ może to wyhodować u dziecka poczucie wyższości, mimo że każdy człowieka jest równy. Jak mówi Anna Chrzanowska, ważne jest, aby w rozmowie z dzieckiem nie używać zwrotów, które będą niezrozumiałe dla niego – szczególnie wystrzegaj się naukowych sformułowań. Mów do dziecka w najprostszym możliwym języku, ale staraj się infantylnych zwrotów.

Nie ma takich samych osób

Co ważne, przekaż dziecku, że nie ma takich samych osób i każdy z nas się różni. Warto wymienić różnice, które mogą występować pomiędzy ludźmi, aby dziecku zobrazować to, że każdy człowiek jest inny. Jednak nie można prowadzić narracji, która mogłaby dać dziecku do zrozumienia, że osoba niepełnosprawna jest gorsza – pamiętajcie, aby rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawny w sposób pozytywny, dzięki temu zrozumie ono, że możemy się różnić, ale nikt nie jest gorszy.

W rozmowie z dzieckiem musisz unikać wszelkich sformułowań, które mogłyby wskazać dziecku, że osoba niepełnosprawna jest gorsza od niej. Wystrzegaj się takich stwierdzeń jak: kaleka, ślepy, głuchy, inwalida i w szczególności upośledzony. Dzisiaj takie zwroty są uważane za obelgi, dlatego nie powinno się ich używać w rozmowie z dzieckiem, ponieważ może ono nabrać dystansu do osoby niepełnosprawnej, a także może je wykorzystać przeciwko takim osobom.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo