Skoki rozwojowe u dzieci- Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot “Skoki Rozwojowe” trafiłem, gdy “Mamuśki z for” obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: “jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego Śledzika można sobie wsadzić…”. Czym są skoki rozwojowe? Ile czasu trwają? Te tematy zacząłem zgłębiać wspólnie z ekspertką od psychologii dziecięcej.
![Skoki rozwojowe u dzieci- Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2020/10/skoki-rozwojowe-dzieci-i-niemowlat.jpg)
Skoki rozwojowe u dzieci i niemowląt
Wróćmy jednak do skoków rozwojowych. Po opisanej wyżej sytuacji zacząłem zgłębiać temat. Okazało się, że jest on bardzo popularny wśród rodziców. Udało mi się dopaść przyjaciółkę, która jest nie tylko absolwentką psychologii, ale także jej pasjonatką. W dodatku pracuje z dziećmi. To od niej dowiedziałem się, że w świecie naukowym pojęcie “skok rozwojowy” oficjalnie nie występuje, ale jest znane.
Powszechnie za skok rozwojowy uważa się naturalny etap rozwoju niemowlaka związany z dojrzewaniem jego mózgu i układu nerwowego. W przeciwieństwie do rozwoju fizycznego dziecka, który przebiega dość płynnie, rozwój układu nerwowego przebiega skokowo. Niemal z dnia na dzień maluch zdobywa nowe umiejętności, co wiąże się często z rozdrażnieniem i płaczliwością dziecka. Właśnie dlatego skoki rozwojowe u niemowlaka są tak popularnym tematem na forach dla rodziców: mamy i tatusiowie obwiniają je za fakt, że radosne dotychczas maleństwo nagle staje się płaczliwe i za nic nie daje się ukoić jego płaczu.
Wyróżnia się trzy modele zmian rozwojowych u dzieci:
- Liniowy w którym przyczyną zmian rozwojowych jest wpływ otoczenia na niemowlaka. Warunkiem zmian jest jego dojrzałość wewnętrzna. Zmiana to ciągłe i płynne kumulowanie doświadczeń. Stare zachowania płynnie zamieniają się w nowe.
- Cykliczno-fazowy (model kontekstualny) – przyczyna zmian leży w aktywności dziecka, w jego ciągłej interakcji z czynnikami zewnętrznymi. Warunkiem zmian jest dostosowanie bodźców zewnętrznych do stopnia osiągniętej dojrzałości organizmu. Zmiany mają charakter cykliczny, ilościowy i jakościowy. Stare zachowania są modyfikowane przez nowe doświadczenia.
- Stadialny w którym przyczyną zmian rozwojowych jest wewnętrzny potencjał malucha, jego osobiste możliwości rozwoju. Przyczyną zmian jest skumulowanie doświadczeń i następują one skokowo. Naprzemiennie występują fazy postępu, regresu i zastoju (plateau).
Do naszych Skoków Rozwojowych najbardziej pasuje ostatni model zmian, czyli stadialny.
Tłumacząc jednak na bardziej przystępny język (przynajmniej w moim rozumowaniu).
Zmiany w zachowaniu dziecka mogą następować:
- samoczynnie, ale stale (bez zauważalnych zmian nastrojów),
- samoczynnie, ale skokowo
- z pomocą czynników zewnętrznych, ale również stale

Skok rozwojowy – co to jest?
Skoki rozwojowe według potocznej interpretacji to okres dużych zmian w układzie nerwowym dziecka. Każdy skok to nowe umiejętności, które pozyskuje niemowlak. Niestety najczęściej poprzedzają go “okresy trudne”. W ich czasie dziecko może być marudne, może gorzej trawić pokarm, wymaga więcej uwagi ze strony otoczenia lub może “być nieobecne”. W tych okresach dziecko najchętniej spędzałoby cały dzień i noc przy piersi mamy. Jego świat diametralnie się zmienia, a to powoduje strach. Najbezpieczniej czuje się na rękach.
W pierwszym roku życia maluszka najczęściej ma miejsce 7 skoków rozwojowych. Dzieci przechodzą je w różnym czasie i z różnymi objawami. Zebrane poniżej informacje są orientacyjne. Warto pamiętać, że statystyczne okresy w których dzieci przechodzą skoki rozwojowe są liczone od planowanej, a nie prawdziwej daty porodu. Wcześniaki będą przez skoki przechodziły odpowiednio później, a dzieci urodzone po terminie odpowiednio wcześniej niż niemowlaki urodzone w planowanym terminie.
Sprawdź: Rozwój dziecka tydzień po tygodniu [pierwsze trzy miesiące]
Kalendarz Skoków Rozwojowych (tabela)

Kiedy występują skoki rozwojowe u niemowląt?
W pierwszym roku życia maluszka, skoki rozwojowe rozkładają się w sposób następujący:
- 5 tydzień
- od 7 do 9 tygodnia
- od 11 do 12 tygodnia
- od 14 do 19 tygodnia
- od 22 do 26 tygodnia
- od 33 do 37 tygodnia
- od 41 do 46 tygodnia
Jak widzisz każdy kolejny skok rozwojowy trwa dłużej. Samopoczucie dziecka w pierwszym roku życia jest jak sinusoida. To normalne, że raz jest pogodne, samo się sobą zajmuje, a innym razem cały czas chce na ręce i marudzi.
Sprawdź: Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?
Pierwszy skok rozwojowy: 5 tydzień
Co się zmienia u niemowlaka?
- Słucha i patrzy uważniej. Zaczyna interesować się przedmiotami i dźwiękami.
- Wyraźniej reaguje na dotyk i zapach.
- Uśmiecha się po raz pierwszy lub znacznie częściej niż przedtem.
- Układ pokarmowy zaczyna działać coraz lepiej. Ulewanie i odbijanie się powinno być rzadsze.
- Może płakać prawdziwymi łzami.
Jak to wyglądało u naszej córki?
Zuzia była w piątym tygodniu. Urodziła się jednak po terminie. Stąd zapewne wymieszanie pierwszego i drugiego skoku.
- Zaczęła interesować się karuzelą w kołysce. Zapatrywała się na nią na dłuższą chwilę.
- Na dźwięki reagowała prawie od początku. Zwłaszcza na saksofon i trąbkę (zapewne wysoka częstotliwość).
- Ciężko stwierdzić czy wyraźniej reagowała na dotyk. Zaczęła natomiast sama częściej wszystkiego dotykać i wszystko łapać. Musieliśmy przez to bardziej uważać przy wyjmowaniu i wkładaniu jej do kołyski. Często łapała się za koszulkę lub kocyk.
- Uśmiechała się zdecydowanie częściej niż wcześniej.
- Prawdziwych łez nie zaobserwowano.
- Zdecydowanie wymagała więcej uwagi. Już samo mówienie do niej ją uspokajało.
- Idealnie czuła się wtulona w Sylwię lub we mnie.
- Czuć było w niej strach, ale radziła sobie świetnie.
Drugi skok rozwojowy: 7-9 tydzień
Co najczęściej dzieje się z dzieckiem?
- Podnosi głowę – tutaj nasza Zuzia to wyjątek. Głowę podnosiła już na wadze w sali porodowej. Praktycznie od początku podnosi ją regularnie.
- Zmienia pozycję: przekręca się ze strony na plecy lub brzuszek.
- Kopie nóżkami i macha raczkami.
- Chce siedzieć na Twoich kolanach
- Dotyka przedmiotów
- Próbuje złapać przedmiot
- Trzyma przedmiot
- Patrzy na ludzi wokół
- Patrzy na wyraz twarzy
- Patrzy na przedmioty, które się świecą
- Wydaje krótkie dźwięki i słucha siebie samego
- Lubi słuchać piosenek
Trzeci skok rozwojowy: od 11 do 12 tygodnia
Zmiany u dziecka podczas trzeciego skoku rozwojowego:
- Reaguje na ton głosu
- Staje się bardziej wrażliwe na zmiany intensywności światła
- Zaczyna piszczeć
- Podąża wzrokiem za źródłem dźwięku
- Odpowiada uśmiechem na uśmiech
- Zaczyna bawić się własnymi rączkami
- Podejmuje pierwsze próby siadania
Jak to było u nas?
U nas nie zaobserwowaliśmy wyraźnego skoku w tym okresie. Wymienione wyżej zmiany pojawiły się, ale następowały w sposób ciągły, a nie gwałtowny. Jeśli koniecznie chcielibyśmy te zmiany nazwać, to odbyły się one zapewne w modelu cykliczno-fazowym.
Czwarty skok rozwojowy: od 14 do 19 tygodnia
Według informacji, które można znaleźć w podręcznikach, czwarty skok rozwojowy jest przełomowy. Poprzedza go znacznie dłuższy spadek nastroju.
W tym czasie u dziecka zmienia się:
- Jest bardziej komunikatywne
- Śmieje się w głos
- Reaguje na swoje imię
- Cieszy się swoim odbiciem w lustrze
- Odepchnie butelkę lub pierś gdy już nie będzie głodne
- Lubi obserwować świat

U nas czwarty skok także nie był zauważalny. Przestaliśmy od tego czasu zwracać uwagę na skoki rozwojowe. Zapewne dałoby się doszukać jakiś momentów z gorszym nastrojem, po których występowały powyższe zmiany, ale byłoby to bardzo “na siłę”.
Zobacz też: Skoki rozwojowe po roku życia dziecka
Skoki rozwojowe u dziecka w wieku przedszkolnym
Większość z nas słyszała o skokach rozwojowych niemowląt, ale czy wiecie, że podobne zmiany dotyczą też starszych dzieci? Właściwie nie powinno to nikogo dziwić: w końcu maluch nieprzerwanie się rozwija!
Pierwszą dużą zmianę rozwojową rodzice zobaczą u dwulatka. Między 18 a 24 miesiącem życia dziecko zaczyna sobie zdawać sprawę ze swojej autonomii i nie waha się tej wiedzy wykorzystać. Najczęściej robi to nadużywając słowa “nie”, któremu może towarzyszyć tupanie, krzyk, a nawet rękoczyny. Czy jest na to rada? Najprościej będzie wyposażyć się w dużą ilość spokoju, ponieważ dwulatek po prostu musi przez ten etap przejść.
Po burzliwym buncie dwulatka przychodzi czas względnego spokoju, a w naszym domu zamieszkuje sielski trzylatek. Niestety nie na długo. Kolejnym trudnym okresem jest “bunt czterolatka”.
Skok rozwojowy u dziecka w wieku przedszkolnym – objawy
Podczas tego skoku rozwojowego pojawia się:
- niepewność dziecka, również co do naszych uczuć;
- potrzeba skupienia na sobie uwagi otoczenia;
- brak koordynacji ruchowej;
- pogorszenie orientacji w przestrzeni;
- może pojawić się zezowanie;
- jąkanie się i zacinanie;
- charakterystyczny wysoki tembr głosu.
Wszystkim tym zmianom towarzyszy potrzeba skupienia na sobie uwagi rodziców i upewniania się co do ich miłości. Czterolatek wymaga bliskości i wyrozumiałości, ale też cierpliwości rodziców. Zdarza się, że tworzy sobie wyimaginowanego przyjaciela, który pomaga mu przejść przez trudny okres skoku rozwojowego. Na szczęście po trudnym roku przychodzi kolejny spokojny okres: 5 rok życia. Kolejny kryzys zacznie się na około 4-5 miesiący przed szóstymi urodzinami.
Skok rozwojowy u sześciolatka ma związek z procesami neurobiologicznymi. W mózgu dziecka są usuwane niewykorzystywane połączenia, czego skutkiem jest rozchwianie emocjonalne, dezorientacja i zmęczenie. Sześciolatek potrzebuje sporo snu i odpoczynku, a na co dzień spokoju oraz akceptacji. Na szczęście ten stan rozchwiania nie potrwa długo. W połowie szóstego roku życia powróci czas spokoju.
Zobacz też: Dwulatek: Jak go zrozumieć? [rozwój i wychowanie 2-latka]
Rozwój dzieci w wieku szkolnym – skoki rozwojowe
Gdy patrzymy na “szkolniaki” wydawać by się mogło, że to w pełni rozwinięte i naprawdę duże dzieci. Od dnia narodzin zdobyły niesamowicie dużo umiejętności i czasem aż trudno uwierzyć, że kiedyś były nieporadnymi noworodkami. Tymczasem okres późnego dzieciństwa nie jest końcem zmian i rozwoju dziecka. Być może zwracamy na nie mniejszą uwagę, ale uczeń zdobywa kolejne umiejętności – przede wszystkim związane z przetwarzaniem informacji o świecie. Pojawia się też myślenie logiczne, dzięki któremu nasza pociecha widzi związki przyczynowo-skutkowe. Dziecko w wieku szkolnym ma coraz większą umiejętność koncentracji energii na konkretnych działaniach. Potrafi planować i działać celowo.
Dla 6-9 latków bardzo charakterystyczny jest właśnie rozwój skokowy. Dziecko, które dotychczas miało problemy z nauką, z dnia na dzień zaczyna sobie dobrze radzić pokazując nowe umiejętności i kompetencje. Skoki rozwojowe u starszych dzieci mają mniej dramatyczny (dla otoczenia) przebieg niż we wcześniejszych latach. W czasie skoku rozwojowego dziecko jest nieśmiałe i nieco zamknięte w sobie. Raczej spokojne i skupione, choć mogą być delikatnie zdezorientowane. Skokom rozwojowym mogą towarzyszyć bóle wzrostowe – zazwyczaj nocą dziecko bolą nogi i stopy.
Czasem względnego spokoju jest 10 rok życia dziecka. To dobry moment, by zebrać siły na czas dalszego rozwoju dziecka, kiedy to wchodzi ono w okres “przeddorastania”. 11-latek przechodzi ze stadium operacji konkretnych do stadium operacji formalnych. Dziecko zaczyna rozumieć granice czasu i przestrzeni. Wkracza też w okres dynamicznego wzrostu i rozwoju fizycznego, co może się wiązać nie tylko z bólami wzrostowymi, ale też z dezorientacją i uczuciem ogromnego zmęczenia, do którego dochodzi początek burzy hormonalnej. W rezultacie pojawia się zmienność nastrojów – od radości do dramatu. Jednak to dopiero początek tego, na co powinni się przygotować rodzice. Gdy w ich domu zamieszka 14-latek, będzie dążył do “odcięcia pępowiny” poprzez negowanie tego, co mówią rodzice. Wówczas zacznie się czas dorastania i wejścia w dorosłość.
Zobacz również: Ząbkowanie u niemowląt – pierwszy test dla rodziców? Objawy i kolejność wychodzenia zębów
Rodzice pytają o skoki rozwojowe u niemowląt i dzieci
Co to jest skok rozwojowy u dziecka?
Choć pojęcie “skoki rozwojowe” nie istnieje oficjalnie w świecie naukowym, to mówi się o nich potocznie jako o czasie zmian w rozwoju układu nerwowego dziecka. Ich konsekwencją jest zyskiwanie przez dzieci nowych umiejętności i zdolności, jednak w czasie, gdy zmiany mają miejsce, dziecko może być płaczliwe i rozdrażnione.
Jak rozpoznać skok rozwojowy u niemowląt?
Objawy skoków rozwojowych u niemowląt: maluch staje się rozdrażniony i płaczliwy. Często zapomina nabyte dotychczas umiejętności, by po kilku dniach nie tylko je sobie przypomnieć, ale też z dnia na dzień nabyć nowe.
Ile trwa skok rozwojowy u dziecka?
To, jak długo trwa skok rozwojowy zależy od wieku dziecka. Niektóre skokowe zmiany w rozwoju niemowlęcia trwają kilka dni, inne (u starszych dzieci) nawet kilka miesięcy.
Ile trwa skok rozwojowy w 5 i 11 tygodniu?
Płaczliwość i rozdrażnienie spowodowane wzmożonym rozwojem niemowlęcia trwają zazwyczaj kilka dni.
Skoki rozwojowe: Który skok rozwojowy najgorszy?
Piąty skok rozwojowy jest przeważnie najgorszy, chociażby ze względu na to, że potrafi on trwać do czterech tygodni. Dziecko na tym etapie rozwoju przeważnie gwarantuje rodzicom nieprzespane noce i ciągłe zmiany nastrojów.
Jak wygląda kalendarz skoków rozwojowych dziecka w pierwszym roku życia?
Skoki rozwojowe u niemowlęcia rozkładają się następująco:
- 5 tydzień
- od 7 do 9 tygodnia
- od 11 do 12 tygodnia
- od 14 do 19 tygodnia
- od 22 do 26 tygodnia
- od 33 do 37 tygodnia
- od 41 do 46 tygodnia
Kolejne ważne etapy rozwoju przypadają na 2, 4, 6-9 rok życia. Gdy dziecko kończy 10 lat, rodzice mogą na chwilę odetchnąć. Nie na długo, bo kolejne dynamiczne zmiany zajdą u 11-latka.
A jak u Was przebiega(ł) rozwój dziecka? Zmiany zachowań zachodzą regularnie czy skokowo? Obserwujecie nagłe zmiany nastrojów?
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój niemowląt
- Skoki rozwojowe u dzieci- Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka
Siatki Centylowe to główny temat komentarzy, które pojawiły się pod moim ostatnim wpisie o głodzeniu Zuzi. Większość komentarzy odnosiła się do nich negatywnie. Część osób jednak zupełnie nie wiedziała o...
Czytaj dalej →Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...
Czytaj dalej →Oczepiny – Najciekawsze zabawy oczepinowe
Jako wodzirej na weselach już od kilku lat staram się jak najbardziej zaskakiwać, zabawiać i mobilizować to tańca gości. Staram się cały czas rozbudowywać swoją ofertę i gamę zabaw weselnych....
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem
10 komentarzy: Skoki rozwojowe u dzieci- Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Super, że powstał taki temat. Mnie zastanawia jedno, bo to że Kuba zrobił się krzykliwy i marudny od około 11 miesiąca, to nie mam wątpliwości. Jednak zrobił się też zazdrosny i zaczął bić inne dzieci. Niezależnie od wieku. Mnie również bije.
A jest coś dalej, bo to tylko do roku, a potem co? Tzw. bunt dwulatka?
Calineczka dołączyłam o buncie dwulatka i rozwój od 12 miesiąca do 24 🙂
bardzo się cieszę że spodobał Wam się temat 🙂
Super temat,
akurat od tygodnia Olek zachowuje się niezwykle nerwowo, krzyczy bez powodu, nic mu się nie podoba, sam nie wie czego chce bardzo słabo śpi, i właśnie co pewien czas zdarzają mu się takie gorsze dni.
Zawsze zwalałam winę na zęby mimo że one potem się nie pojawiały. Dostawał nawet Ibufen na ból i uspokojenie.
Poczytałam i się uspokoiłam… wszystko się zgadza
super,że dołączyłaś dalsze…kurde jak to czytałam o buncie 2 latka to widzę mojego malucha,ale gdzie tam wiek buntu i to 2 latka jak Kuba ma 13 miesięcy i tydzień,ale zdolności ma dziecka 1,5 rocznego (bunt zaczynać się może od 18 jak wspomniano)
Wchodzi pod schody,jest rozumny bardzo np.daje husteczki jak ma kupę,przynosi mi butelkę i podaje cokolwiek do picia co jest w pobliżu bym mu nalała,często sam przechyla soczek i próbuje nalać (zakręcony hihi ) dzieli się jedzeniem,ta lalka dała mi do myślenia hehe bo ostatnio Kuba włożył do klatki z naszą papużką butelkę i chciał jej dać swojego soku
złości się jak chcę zmienić pieluchę na leżąco,więc muszę to robić na stojąco.
Z tą samodzielnością też pasuje na bunt 2 latka
Złości się jak je jogurt czy kaszkę łyżeczką i chcę mu pomóc,bo np.mu wypada z łyżeczki lub gdy ją odwraca i mu spada,poprawiam mu a on się złości i w ostatecznosci rzuca łyżeczką i popycha miseczkę czy kubek z jogurtem by spadł ze stolika,jak wracamy do domu to ryk bo go rozbieram,ale jak go zostawiam w kombinezonie,ściąga czapkę i odpina rzepy w butach…Kuba zna znaczenie słowa “tak”, “nie” mama,tata,am am jedzenie,soczek itp.jak widzi,że idę z pieluchą lub ubraniami do przebrania,ucieka,odpycha ręką jak chcę zmienić zaślinioną bluzeczkę,pręży się i wygina jak biorę go na kolana by założyć skarpetki,ale poda nóżki do założenia ich gdy stoi
ale specjalistą nie jestem i nie wiem dlaczego taki jest,może przedłużył mu się ten ostatni skok który był w przedziale do roku
o prosze jaki temat na czasie 🙂 właśnie jesteśmy w samy środku kwitnącego buntu dwulatka, choć musze przyznać że widać światełko w tunelu bo młody zaczyna coraz więcej mówić i możemy sie juz dogadac w związku z czym nie musi sie drzec jak opętany jak czegoś chce
a ile synek ma?
Ja wiem dużo o buntach, bo już trzeci raz przerabiam 😉
Mojej starszej córce bunt dwulatka zaczal się jak miała 1,5 roku i trwał tak gdzieś do 2,5 roku a potem zaraz następny i następny i tak do dziś… Boje się buntu nastolatka
2 latka i 3 m-ce
scarlet jest o wiele gorszy, bo na maluszka często pomaga olewka (przynajmniej na mojego), a na starsze prawie nic. Pamiętam, jaka ja byłam – masakra, Teraz się z tego śmieję, a zarazem przerażam. Jestem ciekawa, skąd u Kuby takie zachowanie. Według jego zdolności wygląda, że jest trochę do przodu, ale to raczej nie ma związku z przyspieszonym skokiem.
dzisiajszy przykład:
“Kuba zostaw te piloty”
“nie”
“zostaw”
“nie, nie”
“zostaw piloty, mówię ostatni raz”
a on “nie, nie, nie, tata, tata” i gdzieś tam w słowach jęki i mina, jakby miał się rozryczeć. Na koniec rzucił pilotami, podniósł i znowu rzucił. Dodatkowo nie chciał, bym je wzięła, bo zaczął bić mnie po ręce. Masakra
Właśnie czegoś takiego szukałam. Super zbiór informacji o skokach rozwojowych i buntach dzieciaków. Od razu dodałam do zakładek. SUPER! Dzięki!