Sprawdzone i naturalne metody na komary

Nawet najpiękniejsze wakacje potrafi nam zepsuć walka z insektami. Czy musi tak być, że jedynym sposobem na komary są produkty pełne chemii? A może są także skuteczne naturalne metody na komary?

Natualne metody na komary?

Wiele produktów mających za zadanie odstraszać komary dostępnych w drogeriach jest wypełnione chemicznymi substancjami. Wśród nich należałoby wymienić m.in. DEET. Jest to silna substancja, która może wywołać reakcje alergiczne, a jej stosowanie jest zakazane w przypadku kobiet w ciąży i niemowląt do 2 miesiąca życia. Obecnie pojawia się coraz więcej publikacji, mówiących o szkodliwości tej substancji i zdecydowanie odradza jej użytkowanie. Jednak nawet pozostałe składniki żeli, sprejów i kremów na insekty mogą doprowadzić do wysypki lub być w jakimś stopniu szkodliwe. Najlepiej korzystać więc z naturalnych metod na komary, które równie często są tańszą alternatywą dla chemicznych produktów.

Rośliny odstraszające komary

Wśród domowych sposobów na komary warto wymienić odstraszające je rośliny. Chęć pozbycia się uciążliwych insektów może być też dobrą motywacją do zadbania o ogródek czy balkon. Któż nie lubi wyglądu wielobarwnych pelargonii zdobiących balustrady, a to właśnie zapach ich kwiatów skutecznie odstrasza komary. Warto zainwestować też w domową uprawę ziół. Bazylia, która świetnie nadaje się do wakacyjnych potraw, równie dobrze rozprawi się z insektami. Inną opcją jest też kocimiętka, która odstrasza komary nawet 10 razy lepiej niż tradycyjne środki. Równie skutecznie działa pokrojona w plastry cebula, pozostawiona na noc na parapecie.

Olejki eteryczne

Tym co odstrasza komary są dość silne zapachy, które nam wydają się przyjemne. Zamiast perfum, w upalne dni warto skropić się naturalnym olejkiem eterycznym. I tu mamy szeroką gamę zapachów do wyboru: olejek waniliowy, lawendowy, eukaliptusowy, cedrowy, z trawy cytrynowej czy tymianku są skutecznym sposobem na komary, a nie zawierają żadnych chemicznych substancji. Olejki możemy zrobić samemu w domu, ale przed ich zastosowaniem należy wykonać test uczuleniowy.

Jerzyk, przyjaciel człowieka

Nietypowym, ale równie sprawdzonym naturalnym sposobem na komary, jest hodowla małego ptaka wędrownego- jerzyka. Ten niepozorny ptaszek zjada nawet 20 tys. komarów dziennie! By zachęcić jerzyka do zamieszkania w naszym ogrodzie, warto zainwestować w budkę, przystosowaną dla tego gatunku. Możemy się w nią zaopatrzyć w każdym większym markecie ogrodniczym.

Naturalne metody na swędzenie

Co zrobić, za to, gdy komar nas ukąsił, a swędzenie daje się we znaki? Nawet już po ukąszeniu, możemy dalej sięgać po naturalne, domowe sposoby na komary. Swędzący bąbel należy potraktować odrobiną miodu, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie. Wieczorem miejsce po ugryzieniu komara warto przemyć sokiem z cytryny lub limonki, który odkaża i redukuje swędzenie. Lepiej jednak nie stosować soku w ciągu dnia, gdyż zaaplikowany bezpośrednio na skórę zwiększa ryzyko oparzenia słonecznego.

Najszybszą i najstarszą metodą na swędzenie jest po prostu przyłożenie kostki lodu do skóry. Chłód zwęża naczynia krwionośne i hamuje wydzielanie histaminy (związku chemicznego, który wydziela nasze ciało po ukąszeniu, i który odpowiada za swędzenie). Przyłożenie lodu zmniejszy też opuchliznę i zaczerwienienie.

Wypróbowaliście już naturalne metody na komary? Może macie swoje domowe sposoby na skuteczną walkę z insektami?

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo