Strój Józefa – jak zrobić? Kostium na jasełka w kilku krokach

Grudzień to bardzo intensywny miesiąc. Oprócz zakupów, sprzątania i gotowania, rodzice często mają jeszcze dodatkowy obowiązek – muszą pomóc dzieciom przygotować się do wigilii klasowych i jasełek. Skompletowanie odpowiedniego kostiumu Maryi, króla czy pasterza może stanowić nie lada wyzwanie. Jak najlepiej je wykonać? Jak zrobić strój Józefa na jasełka?

Jak zrobić strój Józefa na jasełka?

Obowiązkowym elementem każdych jasełek są oczywiście stroje dla wszyskich występujących, szczególnie dla dzieci odgrywających role Maryi i Józefa. W przypadku św. Józefa przygotowania należy rozpocząć od wyposażenia się w materiał, najlepiej w kolorach brązu, beżu i bieli. Może się przydać niepotrzebny fragment obrusa lub zasłony. Materiałem można opleść dziecka, a z pozostałej części wykonać pelerynę.

Ciekawym pomysłem będzie również wycięcie otworu na głowę i założenie materiału w ten sposób, a następnie dobrze będzie przewiązać kostium w pasie. Na liczny przedstawieniach św. Józef ma zawsze przy sobie długą laskę/kij, na których się podpiera. Warto zorganizować taki dodatkowy atrybut. Pomysł na przygotowanie stroju św. Józefa znajdziemy również w poniższym materiale.

Zobacz: Jak zrobić strój świętego? Sprawdzone sposoby na kostium dla dzieci

Jak zrobić strój pasterza na jasełka?

Po narodzinach Jezus został odwiedzony w stajence przez pasterzy, którzy również muszą pojawić się w trakcie jasełek. Do wykonania tego kostiumu również mogą przydać się elementy domowego wyposażenia lub naszej garderoby. Potrzebny będzie kawałek brązowego materiału, który przerobimy na kamizelkę. Oprócz tego dziecko może ubrać się w białe materiałowe spodnie oraz białą koszulę.

Zamiast kamizelki można użyć także kożuszka w góralskim stylu. Dodatkowo przyda się kapelusz, również w kolorze brązowym lub beżowym, oraz kijek do podpierania się jako atrybut.

Sprawdź: Krótkie wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci. Oryginalne propozycje do przedszkola, na przedstawienie

Jak zrobić strój Maryi?

W przypadku stroju Maryi najlepiej wykorzystać materiał w kolorach białym i błękitnym, z których stworzymy pelerynę. Do białej lub żółtej opacki na głowie można przymocować długi biały materiał, a niebieski wykorzystać do stworzenia szaty. Do przygotowania stroju może przydać się również komunijna sukienka lub alba.

Zobacz: Strój galowy do szkoły. Jak powinien wyglądać ubiór na specjalne okazje?

Czytelnicy pytają, jak samemu zrobić strój św. Józefa

Jak zrobić brodę Józefa?

Brodę można wykonać z bibuły lub kawałków wełny, wykorzystując np. ochronną maseczkę jednorazową.

Jak zrobić nakrycie głowy Maryi?

Do białej opaski można przymocować delikatny biały materiał lub welon, opadający na plecy.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo