Strój galowy do szkoły. Jak powinien wyglądać ubiór na specjalne okazje?

Strój galowy do szkoły to – oprócz stroju na WF – obowiązkowe wyposażenie ucznia w polskiej szkole. Dawniej z tym pojęciem niezmiennie kojarzyła się biała bluzeczka i czarna lub granatowa spódniczka u dziewczynek, a u chłopców biała koszula, krawat i ciemne spodnie garniturowe. Do tego obowiązkowo lakierki. A jak jest dzisiaj, czy wiesz w co możesz ubrać dziecko, na uroczyste, szkolne okazje? Jak się ubrać na galowo do szkoły? Czy czarna koszula jest galowa? Jak powinien wyglądać strój galowy dla dziewczynki? Czy strój galowy może być cały czarny? Jaki strój na zakończenie roku szkolnego dla chłopca?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Strój galowy jest zakładany w szkołach i przedszkolach z okazji ważnych uroczystości uczniowskich lub państwowych. Wyraża szacunek do wydarzenia z okazji którego jest zakładany oraz osób w nim uczestniczących.
 • Stroje galowe dziewczynek najczęściej składają się z czarnej lub granatowej spódniczki i białej bluzki z eleganckimi bucikami.
 • Strój galowy chłopca to ciemne spodnie garniturowe z białą lub jasnoniebieską koszulą, ale coraz częściej dopuszczalne są dżinsy (bez naszywek i dziur) z koszulką polo oraz butami sportowymi.

Strój galowy. Na galowo co to znaczy?

Słowo “galowy” oznacza w języku polskim “ceremonialny; elegancki; huczny; na pokaz; odświętny; okazały; ostentacyjny; paradny; szumny; teatralny; uroczysty; wspaniały; wyjściowy; wystawny; z pompą”. Jeśli więc ktoś jest ubrany “na galowo” to znaczy, że odświętnie i uroczyście. Ubiór galowy z całą pewnością musi odróżniać się od stroju codziennego. Strój odświętny do szkoły służy podkreśleniu wagi jakiegoś wydarzenia, oznacza szacunek do niego i osób w nim uczestniczących dlatego zakładanie go na odpowiednie uroczystości stanowi ważny element wychowywania dziecka. W dorosłym życiu będzie ono potrafiło uczcić specjalne okazje odświętnym strojem i np. pójdzie odpowiednio ubrane na rozmowę o pracę.

Zobacz także: W spodniach czy w sukience? Jak ubrać dziecko na rodzinną uroczystość?

Galowy strój dla dziewczynki do szkoły. Jaki strój na zakończenie roku szkolnego dla dziewczynki?

Wymagania odnośnie stroju galowego mogą nieco się różnić w szkołach. Zwykle strój galowy jest opisany w statucie szkolnym lub innym szkolnym dokumencie, do którego w każdej chwili może zajrzeć rodzic. Są jednak pewne stałe wytyczne. Galowy strój damski powinien składać się z:

 • bluzka w białym kolorze – bez głębokiego dekoltu, nieprześwitująca oraz zakrywająca plecy, biodra oraz brzuch,
 • spódnica w ciemnym kolorze (ale nie dżinsowa), o długości nie krótszej niż 5 cm powyżej kolan,
 • jeśli nie spódnica, to długie spodnie w czarnym lub granatowym kolorze, nie uszyte z dżinsu,
 • kostium bądź garnitur w ciemnym oraz stonowanym kolorze,
 • płaskie buty lub ewentualnie na niskim obcasie – obowiązkowo z zakrytymi palcami,
 • rajstopy lub pończochy w kolorze granatowym albo cielistym.

Strój galowy damski dla licealistki i uczennicy szkoły podstawowej będzie więc składać się z jasnej góry i ciemniejszego dołu. Bluzeczka może mieć różny krój – może być ozdobiona falbankami, być ze stójką lub kołnierzykiem, mieć bufiaste rękawki. Spódnica nie powinna być tiulowa, może być plisowana lub gładka. Obecnie jednak wiele szkół wychodzi na przeciw zmieniającej się modzie i przez strój galowy dla dziewczyny do szkoły rozumie po prostu odświętny ubiór. Nic nie stoi na przeciw temu, aby założyć dziewczynce np. granatową sukienkę do białych rajstopek lub nawet czarną. Dopuszczalne są także kolory takie jak szary, a zamiast spódniczki lub sukienki, eleganckie spodnie. Dyrektorzy rozumieją, że dzieci rosną bardzo szybko, a kupowanie dziecku stroju na jedno czy dwa założenia może znacznie nadwyrężać finanse domowe dlatego nie robią problemów z odstępstwem od tradycyjnego wyglądu stroju galowego.

Zobacz także: Top 5: stroje kąpielowe, które chętnie założysz tuż po porodzie

Strój galowy dla chłopca do szkoły

Ubiór na galowo dla chłopca ma trochę mniej możliwości do zrealizowania niż dla dziewczynki. Oficjalne wytyczne są takie:

 • koszula w białym kolorze,
 • krawat w stonowanych kolorach i wzorach,
 • marynarka oraz spodnie w  ciemnym kolorze,
 • eleganckie obuwie okolicznościowe,
 • skarpety w ciemnym, najlepiej jednolitym kolorze.

Jednak i w tym wypadku ubranie galowe dla chłopca zmienia się wraz z modą i podejściem do tematu. Obecnie dopuszczalne jest przyjście na galowo do szkoły w dżinsach o jednolitym kolorze (bez dziur i naszywek), do tego biała koszula lub polo, odpowiednio do pogody z krótkim lub długim rękawem. Coraz częściej chłopcy zakładają do stroju galowego obuwie sportowe choć wypada, aby były to buty ciemne, a nie np. białe adidasy. Krawaty są używane coraz rzadziej, choć warto, aby każdy chłopiec miał przynajmniej jeden w swojej garderobie, bo przydają się na niejedną okazję.

Zobacz także: Kupisz strój komunijny w innymi miejscu, niż wskazał ksiądz? Twoje dziecko wyląduje w ostatniej ławce

Strój galowy dla przedszkolaka

Okazji do założenia stroju galowego przez przedszkolaka jest tyle samo co dziecka szkolnego. Zaczyna się uroczystym pasowaniem na przedszkolaka w grupie trzylatków, później okazjonalne akademie z okazji świąt państwowych, jasełka, Dzień Babci i Dzień Dziadka, Dzień Matki i zakończenie roku przedszkolnego.

Strój apelowy/galowy dla przedszkolaka zasadniczo nie różni się od stroju galowego dla starszej dziewczynki lub chłopca. Może tylko trudniej dostać dla dziewczynki w tym wieku spodnie materiałowe i rzadko się spotyka ich użycie jako stroju galowego. Małe przedszkolaki zwykle mają czarne lub granatowe spódniczki, z jasną górą, niekoniecznie białą, może być kremowa lub ecri. Równie dobrze może być też elegancka, granatowa lub czarna sukienka z białymi rajstopkami i ewentualnie sweterkiem pod kolor, jeśli sukienka ma krótki rękaw.

Chłopcy w tym wieku na galowo noszą materiałowe spodnie, zwykle czarne, oczywiście nie mogą to być dresy lecz krój garniturowy. Do tego biała lub jasnoniebieska koszula z kołnierzykiem i elegancka mucha pod szyją lub dziecięcy krawacik.

Zobacz także: Odzież, która idealnie sprawdzi się podczas zimowego szaleństwa

Stroje galowe dla młodzieży. Jaki strój na zakończenie 8 klasy?

Gimnazjum i liceum to czas poszukiwania własnej tożsamości. Młodzież nie chce zakładać tego co proponują rodzice, buntuje się przeciwko konwenansom, ma własny gust. Strój galowy młodzieżowy damski czy galowe ubranie dla gimnazjalistki może składać się z np. spódnicy w stylu ołówkowym i luźnej, jasnej góry np. bluzki w stylu koszulowym. Spódnica może też być z ekoskóry albo spodnie rurki. Taki strój galowy dla dziewczyny będzie kobiecy i będzie wyróżniał się oryginalnością, różnił się od “grzecznych” stylizacji ze szkoły podstawowej.

Z kolei młody chłopak chętnie wybierze dżinsy o ciemnym kolorze połączone z butami sportowymi, do tego biała koszula na wierzchu i marynarka. Grunt, żeby nie wyglądać w ich mniemaniu zbyt sztywno i oficjalnie, ale jednak odświętnie! Niech jego stylizacja przypomina strój galowy męski.

Zobacz: Jak dbać o ubrania, żeby posłużyły nam jak najdłużej?

Rodzice pytają o ubranie na galowo

Co to jest strój galowy szkolny?

Strój na galowo to ubiór odświętny, inny od codziennego, podkreślający szacunek do wydarzenia z powodu którego jest zakładany oraz osób w nim uczestniczących.

Strój galowy dla dziewczynki – co założyć?

Tradycyjny strój galowy dla kobiety to czarna lub granatowa spódniczka oraz biała bluzka. Obecnie jednak można wybrać także całą czarną lub granatową sukienkę lub także w kolorze szarym z białymi rajstopkami lub skarpetkami oraz eleganckie buciki.

Strój galowy dla chłopca – co założyć?

Tutaj też panuje zasada: ciemniejszy dół i jasna góra. Najbardziej popularne są materiałowe spodnie garniturowe oraz biała lub jasnoniebieska koszula, ewentualnie z krawatem. Coraz częściej spotyka się chłopców ubranych na galowo w ciemniejsze dżinsy (bez dziur i naszywek), z butami sportowymi oraz białą koszulką polo lub tradycyjną koszulą w białym kolorze.

Czy czarna koszula jest galowa?

Galowy ubiór zależy od wytycznych danej szkoły. Generalnie dopuszcza się czarny kolor koszuli jako odświętny, galowy.

Jak ubrać dziecko na zakończenie roku szkolnego?

Teoretycznie na zakończenie roku obowiązuje strój galowy, czyli elegancka biała bluzka/koszula, a dla dziewczynek spódnica.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo