Kiedy jest Światowy Dzień Książki 2022? Skąd wywodzi się to święto?

Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Od tamtego czasu jego obchody spotykają się z niesłabnącym zainteresowaniem najróżniejszych środowisk, co pokazuje, że takie święto jest rzeczywiście nadal potrzebne. Jego waga wzrosła zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy czytanie niejako z konieczności zastąpiło ludziom wiele innych form rozrywki. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022

Historia święta książki sięga 1930 r. – właśnie wtedy zaczęto je obchodzić w Hiszpanii. Z kolei w roku 1964 zwyczaj ten zawędrował do wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych, stając się wydarzeniem międzynarodowym. Hiszpański akcent towarzyszy zresztą tej imprezie do dzisiaj, bowiem celebruje się ją co roku 23 kwietnia – a zatem w dniu śmierci Miguela de Cervantesa, twórcy postaci Don Kichota. Tego samego dnia odszedł jeszcze jeden wybitny twórca światowej literatury, William Shakespeare. Nic zatem dziwnego, że akurat ta data stała się ostatecznie znakiem rozpoznawczym Światowego Dnia Książki.

Przy okazji warto zauważyć, że 23 kwietnia wierni Kościoła Katolickiego wspominają postać św. Jerzego, który (według średniowiecznej legendy) stoczył zwycięski bój ze smokiem. Z tej okazji we wspomnianej już Hiszpanii mężczyźni wręczają kobietom czerwone róże, symbolizujące krew nieszczęsnej kreatury. Panie odwdzięczają się zaś upominkami w postaci książek. W ten sposób postulat wspierania czytelnictwa zyskuje bardzo konkretną realizację.

W roku 2022 Światowy Dzień Książki wypada w sobotę. Można się spodziewać, że wypełni go wiele interesujących akcji:  

– spotkania z autorami, 

– ciekawe eventy w bibliotekach

– promocje w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Z pewnością warto zatem zanotować tę datę w kalendarzu. 

Sprawdź: Co oznacza fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka? Symbol kryjący bolesne doświadczenia

Dlaczego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty. Osoby regularnie oddające się lekturze osiągają lepsze wyniki na wszystkich poziomach edukacji, a później mogą się poszczycić wyższym wynagrodzeniem w pracy. Wydawałoby się zatem, że książki nie potrzebują żadnej szczególnej reklamy… ani tym bardziej ochrony.

Rzeczywistość wygląda jednak nieco mniej optymistycznie. Coroczne raporty Biblioteki Narodowej wskazują na bardzo niewielkie zainteresowanie Polaków książkami innymi niż lektury czy podręczniki szkolne. Podobnie jest zresztą w wielu innych europejskich krajach, aczkolwiek okres pandemii zdołał w pewnym stopniu odwrócić ten trend. Widać to choćby na przykładzie Francji, gdzie branża wydawnicza odnotowała w roku 2020 dość wyraźny wzrost obrotów. 

Niepewna przyszłość słowa drukowanego sprawia, że święto książki jest inicjatywą niezwykle potrzebną. Stanowi bowiem jeszcze jedną metodę na promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej. Pozytywny wizerunek lektury powinien docierać zwłaszcza do świadomości najmłodszych odbiorców, bo to oni zadecydują o przyszłości autorów i całego rynku.

Nie zapominajmy przy tym, że pełna nazwa omawianego święta brzmi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten drugi człon coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, w miarę rosnącej liczby przejawów piractwa internetowego. Wsparcie dla legalnych źródeł kultury (połączone z dbaniem o interes autorów) jest więc zadaniem tak samo istotnym, jak promocja czytelnictwa jako takiego. Ma temu służyć właśnie Światowy Dzień Książki. 

Zobacz: Ile kosztuje poród w prywatnej klinice? Jakiej sumy trzeba się spodziewać?

Rodzice pytają o Światowy Dzień Książki

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki?

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia. Data ta została oficjalnie przyjęta przez UNESCO w 1995 roku, w hołdzie dla dwóch wielkich ludzi pióra: Williama Shakespeare’a oraz Miguela de Cervantesa. 

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Pomysły na Mikołajki

Mikołajki klasowe to chyba jedna z najmilszych tradycji szkolnych, które odbywają się corocznie we wszystkich szkołach – od podstawówek po szkoły średnie. To świetna idea, która integruje dzieci i zapewnia...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general