Czy tulipany mogą zmarznąć? Stosuj się do tej zasady, aby chronić kwiaty

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów w naszych ogrodach. Od zawsze kojarzą się z nadejściem wiosny i pierwszymi ciepłymi dniami. Niestety zdarza się, że kwiaty wzejdą za wcześnie, gdy zimowe przymrozki jeszcze do końca nie ustąpiły. W takim przypadku cebulki mogą być zagrożone. Czy tulipany boją się mrozu? Czy tulipany mogą zmarznąć?

Czy tulipany mogą zmarznąć?

Wiele kwiatów cebulowych, w tym również tulipany, zaczynają kiełkować wczesną wiosną. Zjawisko to jeszcze się w ostatnich latach nasiliło ze względu na stosunkowo ciepłe, raczej niezbyt mroźne zimy. Zdarza się, że narcyzy czy krokusy wschodzą już w lutym. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu okrywać rośliny. Niewielkie przymrozki sięgające maksymalnie -5°C nie powinny zaszkodzić cebulkom kwiatów, są one bowiem naturalnie do nich przystosowane.

Groźne dla kwiatów mogą okazać się dopiero duże mrozy typu -10° czy -20°C. W takim przypadku dobrze byłoby pomyśleć o jakiejś ochronie.

Zobacz: Czy żonkile mogą zmarznąć? Trzeba uważnie śledzić prognozy pogody

Kiełkujące tulipany a mróz. Czy tulipany wytrzymują przymrozki?

Jeśli temperatury zaczną spadać poniżej -5°C warto okryć wschodzące kwiat przewiewnym materiałem izolacyjnym. Można w tym celu wykorzystać torf, słomę czy korę sosnową. Dzięki temu kwiaty spokojnie przeczekają przedwiośnie i pięknie zakwitną.

Sprawdź: Czy zmarznięta cebula jest do wyrzucenia? Sprawdzamy, czy warzywo da się uratować

Czytelnicy pytają, czy tulipany zmarzną

Ile stopni mrozu wytrzymują tulipany?

Tulipany i ogólnie rośliny cebulowe kwitnące na początku wiosny przyzwyczajone są nieco niższych temperatur i dobrze je znoszą. Lekkie przymrozki, nieprzekraczające -5°C nie powinny im zaszkodzić. Poniżej tej temperatury warto jednak zadbać o jakąś dodatkową ochronę.

Czy tulipany są odporne na mróz?

Tulipany spokojnie wytrzymają niewielkie przymrozki, maksymalnie do -5°C. Jeśli termometry pokażą niższe temperatury warto okryć kwiaty jakimś materiałem ochronnym.

Jaki mróz wytrzymują tulipany?

Maksymalnie do -5°C, niższa temperatura może im już szkodzić.

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo