Co oznacza fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka? Symbol kryjący bolesne doświadczenia

Symbol fioletowego motyla można niekiedy spotkać przy dziecięcych łóżeczkach na oddziałach położniczych. Bywa wyszywany lub naklejany. Nie wszyscy mają świadomość, że za niewinnym i wyglądającym uroczo znakiem kryją się ogromne bolesne przeżycia i rodzinne tragedie. Fioletowy moty stał się uniwersalnym symbolem żałoby. Warto znać jego znaczenie, aby nieumyślnie nie sprawić rodzicom dodatkowego bólu. Co oznacz fioletowy motyl w szpitalu przy łóżeczku maluszka?

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka – co oznacza?

Fioletowy motylek stał się już międzynarodowym i uniwersalnym symbolem, który można spotkać na oddziałach położniczych na całym świecie, w tym w Polsce. Najczęściej znajduje się na łóżeczku lub na inkubatorze. Nie jest to jednak tylko niewinny i uroczy znaczek, jak mogłoby się wydawać. Jego znaczenie jest niestety bardzo smutne i kryje za sobą olbrzymie tragedie. Umieszczenie go przy noworodku pełni określoną funkcję – jest to informacja dla personelu medycznego, innych pacjentów i wszystkich osób, że tę rodzinę spotkało nieszczęście i należy być ostrożnym, aby nie dokładać im bólu.

Fioletowy motyl przyklejony na łóżeczku nowo narodzonego maluszka oznacza, że dziecko urodziło się z ciąży mnogiej, ale niestety jego rodzeństwo nie przeżyło. Symbol ma chronić rodziców w żałobie przed bolesnymi pytaniami czy serdecznymi gratulacjami innych matek i ojców, które w tym wypadku byłyby bardzo nie na miejscu. Objaśnianie wszystkim dookoła, co się wydarzyło, powrót do bolesnych doświadczeń może być zbyt traumatycznym przeżyciem. Radosne życzenia czy wesołe pogaduszki pozostałych pacjentek mogłyby tylko potęgować cierpienie. Warto więc zapamiętać, z jakim znaczeniem wiąże się znak fioletowego motylka, aby zachować się stosownie i powstrzymać od nietaktownych komentarzy.

Sprawdź: Tęczowe dziecko: co to oznacza? Kim jest tęczowa mama?

Fioletowy motyl – symbol

Pomysłodawczynią zastosowania symbolu fioletowego motyla w tym celu jest Mille Smith. Kobietę oraz jej męża Lewisa spotkała niestety olbrzymia tragedia. Para oczekiwała na przyjście na świat bliźniaków – dwóch córek. W wyniku komplikacji ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem. Jedna z dziewczynek urodziła się zupełnie zdrowa, sprawna i bez żadnych problemów, ale niestety druga miała bardzo poważne wady – lekarze zdiagnozowali znaczny ubytek mózgu. Mimo kilkugodzinne akcji ratunkowej, życia maluszka nie udało się ocalić i dziewczynka zmarła.

Lewis i ja przytulaliśmy Skye… i mówiliśmy jej o naszej rodzinie i o tym, jak bardzo chcieliśmy, żeby dorastała razem ze swoją siostrą. Powiedzieliśmy jej, jak bardzo ją kochamy. Przeprosiłam, że nie stworzyłam jej, jak trzeba. Czułam się tak, jakby to była moja wina. Wiedziałam, że tak nie jest, ale czułam się winna. Powiedzieliśmy jej, że nigdy jej nie zapomnimy.Mille Smith

Rodzice przeżywający olbrzymią żałobę spotkali na oddziale inną parę, która szczęśliwie powitała na świecie zdrowe bliźniaki. Nieświadoma niczego kobieta zwróciła się do Mille z komentarzem, aby “cieszyła się, że nie jest mamą bliźniaków”. Z pewnością nie miała nic złego na myśli, ale nieumyślnie spotęgowała cierpienie odczuwane przez Mille, która postanowiła uchronić inne matki przed podobnymi doświadczeniami. Stąd właśnie wziął się fioletowy motyl.

Zobacz: DDA – cechy osobowości, objawy. Czym charakteryzuje się ten syndrom?

Rodzice pytają o symbolikę fioletowego motyla

Co oznacza fioletowy motyl w szpitalu?

Symbol fioletowego motyla umieszczony w szpitalu na oddziale położniczym oznacza, że nowo narodzone dziecko urodziło się z ciąży mnogiej, ale niestety jego brat lub siostra zmarli.

Co oznacza fioletowy motyl na łóżeczku?

Fioletowy motyl znajdujący się na łóżeczku noworodka lub na inkubatorze oznacza, że dziecko jest jednym z bliźniaków, ale niestety jego rodzeństwa nie udało się uratować.

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo