Ciemniejszy ząb mleczny może mieć różne przyczyny. Czasem jest to wynik urazu mechanicznego, uderzenia, ale może do tego dojść także z powodu silnej próchnicy. Chociaż wydaje się to głównie problemem estetycznym, to jednak może nieść za sobą także poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Co oznacza szary ząb mleczny po uderzeniu? Czy siny ząb u dziecka jest powodem do zmartwień?
Czy szary ząb mleczny po uderzeniu jest powodem do zmartwień?
Szary ząb u dziecka może wzbudzić niepokój wśród rodziców i słusznie, bo każde takie nietypowe zmiany powinny wywołać czujność. Zmiana barwy może być spowodowana uszkodzeniem miazgi zębowej, która unerwia ząb i odżywia go poprzez naczynia krwionośne. Jeśli dochodzi do jej obumarcia, zmienić swój kolor i czas do czynienia prawdopodobnie z martwym zębem. Najczęściej powodem jest jakiś uraz mechaniczny, ale może do tego dojść także na skutek bardzo silnie rozwiniętej próchnicy.
Co ważne, ząb, w którym doszło do uszkodzenia lub obumarcia miazgi, nie zawsze daje objawy od razu. Czasami zmiana barwy następuje dopiero po kilku tygodniach, dlatego rodzice nie od razu łączą ten sygnał z przebytym urazem. W zębie może w takiej sytuacji dojść do zmian zapalnych, niestety wymaga interwencji lekarza dentysty.
Jeśli ząb mleczny zmienił kolor, ale nie pojawiły się inne symptomy świadczące o zapaleniu miazgi, starty udać się ma kontrolę i obserwować zęby i dziąsła. W przypadku pojawienia się jednak dodatkowych objawów (takich jak mała kulka nad zębem, ból, gorączka, ropnie dziąsłowe), konieczne będzie leczenie stomatologiczne.
Zobacz: Zęby mleczne: dlaczego rosną w wieku dziecięcym, a potem wypadają?
Martwy mleczak u dziecka – co robić?
Wbrew pozorom martwy, siny mleczak potrafi bardzo boleć. Staje się bowiem wyjątkowo wrażliwy na bodźce termiczne, czasami pojawiają się też bolesne pulsowanie oraz obrzęk dziąseł. Stan zapalny zęba może również wywołać gorączkę i ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Jeśli objawy te zostaną zignorowane i nie wdroży się odpowiedniego leczenia, może skończyć się to zapaleniem tkanek okołowierzchniowych. Bakterie z obumarłej miazgi mogą jednak doprowadzić do zakażenia sąsiadujących kości i dziąseł.
Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze sinienie zęba mlecznego oznaczające uszkodzenie czy obumarcie miazgi doprowadza do zapalenia tkanek. Stan uzębienia trzeba jednak stale kontrolować. W przypadku zębów mlecznych dentyści stosują najczęściej ekstrakcję lub leczenie kanałowe, które polega na usunięciu miazgi, oczyszczeniu zęba i wypełnieniu go specjalnym materiałem.
Sprawdź: Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Rodzice pytają, co oznacza ciemniejący ząb mleczny
Siny ząb mleczny u dziecka może oznaczać uszkodzenie miazgi, co może doprowadzić do stanu zapalnego. Z tego względu należy udać się do dentysty na kontrolę.
Należy udać się do dentysty, który prawdopodobnie zaleci usunięcie lub leczenie kanałowe.