Dzień Edukacji Narodowej a studia. Czy uczelnie też świętują? Studenci spodziewają się wolnego

14 października obchodzimy w Polsce bardzo ważne święto, czyli Dzień Edukacji Narodowej, szerzej znany po prostu jako Dzień Nauczyciela. W każdej szkole organizowane są z tej okazji uroczystości, apele czy akademie, a pedagodzy otrzymują nagrody za swoją pracę i prezenty od uczniów. Co roku pojawia się jednak pytanie, czy święto obchodzi się także na uczelniach. Czy wykładowcy akademiccy również świętują? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym na studiach? Dzień Edukacji Narodowej a studia – czy na studiach obchodzi się Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej a studia

14 października we wszystkich polskich szkołach obchodzi się Dzień Nauczyciela. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego termin ten jest na tyle wyjątkowy, że nie odbywają się tego dnia normalne zajęcia, a często uczniowie w ogóle nie przychodzą do szkoły (placówka ma jednak obowiązek zapewnić dzieciom opiekę w razie potrzeby).

Chociaż święto potocznie nazywane jest Dniem Nauczyciela, to tak naprawdę jest to Dzień Edukacji Narodowej, dlatego świętują wówczas wszyscy pracownicy oświaty, a często także nauczyciele akademiccy i pracownicy szkół wyższych. Warto jednak zaznaczyć, że znacznie popularniejszym świętem na uczelniach jest obchodzony 5 października Światowy Dzień Nauczyciela.

Zobacz: Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023? Termin rozczaruje uczniów, ale wciąż jest szansa na wolne i dłuższy weekend

Czy 14 października jest wolny na studiach?

Ze względu na to, że 14 października jest bardziej uroczystością szkolną, większość uczelni pracuje w normalnym trybie. Nie ma dodatkowego wolnego czy godzin rektorskich. Wyjątki od tej reguły oczywiście mogą się zdarzać na poszczególnych wydziałach, jeśli zadecyduje o tym dziekan. Nie jest to jednak święto powszechnie obchodzone na uczelniach.

Sprawdź: Jak argumentować zmianę grupy na studiach? Aby uzyskać zgodę, kluczowa może być jedna kwestia

Czytelnicy pytają, czy studenci maja wolne w Dzień Nauczyciela

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny na studiach?

Nie, nie jest to święto oficjalne wolne na studiach.

Czy na studiach jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty, które obchodzone jest także przez część pracowników akademickich.

Czy 14 października jest dniem wolnym od zajęć na studiach?

Nie jest to oficjalnie dzień wolny na studiach, chyba że zdecyduje tak dziekan lub rektor.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo