Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi w tym czasie oraz u jak dużego dziecka zaczyna się ząbkowanie.Kalendarz ząbkowania: pierwsze zęby u niemowlaka

Wyrzynanie się pierwszych ząbków u maluszka to kolejny duży krok w rozwoju. Zazwyczaj ząbkowanie zaczyna się około 6 miesiąca życia. Często w tym czasie dziecko odczuwa dyskomfort i ból. Istnieją jednak metody, które łagodzą te objawy. W czasie, kiedy wychodzą pierwsze zęby mleczne, niemowlę gryzie niemalże wszystko, co wpadnie mu w ręce. Warto zainwestować więc w bezpieczny gryzaczek. Najlepiej wybierać te z naturalnych materiałów. Gryzaki z drewna powinny zaś być impregnowane wyłącznie naturalnymi olejami. Dodatkową ulgę niemowlęciu przyniesie wcześniejsze schłodzenie gryzaka.

W aptekach dostępne są również różne maści, które uśmierzają ból pojawiający się przy wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych. O najlepsze specyfiki najlepiej zapytać pediatrę lub farmaceutę, a maści nakładać delikatnie na obolałe dziąsła. Jedną z naturalnych metod, która sprawdza się na zaczerwienie i dyskomfort w czasie ząbkowania, jest napar z rumianku. Należy zamoczyć w nim gazik czy płatek higieniczny, a następnie ostrożnie przemyć nabrzmiałe dziąsła.

Które zęby wychodzą pierwsze?

Pierwsze zęby mleczne, które wyrzynają się u dziecka to dolne jedynki. Pojawiają się między 6 a 10 miesiącem życia maluszka. Następnie wyrastają górne jedynki między 8 a 12 miesiącem. Po czym u maluszka można zauważyć już dwójki, mniej więcej w tym samym okresie czasu wyrastają górne i dolne ząbki. Między 12 a 18 miesiącem, pojawiają się czwórki, również z małym odstępem czasu. Tak zwane kły, czyli trójki wyrastają u półtorarocznych dzieci. Piątki na samym końcu, bo dopiero u 2-3 latków. W czasie wyrzynania się mleczaków przyda się kalendarz ząbkowania u dzieci. Pozwala on na śledzenie rozwoju uzębienia u maluszka, poprzez zapisywanie dat pojawiania się kolejnych ząbków.

Kalendarz ząbkowania niemowlaka

  • 6-10 miesiąc: dolne jedynki;
  • 8-12 miesiąc: górne jedynki;
  • 9-16 miesiąc: górne dwójki
  • 7-18 miesiąc: dolne dwójki
  • 12-18 miesiąc: czwórki
  • 16-24 miesiąc: górne trójki
  • 22-33 miesiąc górne piątki

Jak dbać o ząbki mleczne?

Mimo że mleczaki z czasem wypadną (pierwsze około 6 roku życia) i tak trzeba bardzo o nie dbać, gdyż są podatne na próchnicę. Ona zaś może przenieść się z pierwszych ząbków na te stałe. Zaniedbanie higieny jamy ustnej może też doprowadzić do osłabienia odporności, czy zakażenia.

Delikatne zęby niemowlęcia należy szczotkować ostrożnie, używając odpowiedniej dla wieku dziecka pasty oraz szczoteczki. Włosie szczoteczki dla najmłodszych dzieci powinno być miękkie, aby nie podrażnić już i tak wrażliwych dziąseł. Mały problem pojawia się przy wyborze pasty. Najmłodsi nie potrafią wypłukać buzi i wypluć pasty, zdarza się więc, że ją połykają. Jest to o tyle niedobre dla dziecka, że produkty do higieny jamy ustnej często zawierają fluor, który nie jest zdrowy dla organizmu. Można go używać do szczotkowania zębów, ale tylko jeśli się go wypluje po zakończonym myciu. Najlepiej więc stosować pasty bez fluoru lub o jego niewielkiej zawartości.

Czas, kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlęcia jest trudnym okresem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Kalendarz ząbkowania pozwala nam na kontrolę rozwoju dziecka, a odpowiednie metody uśmierzania bólu spowodowanego wyrzynającymi się ząbkami, jak i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli nam przetrwać ten okres bez zbędnego stresu.

Zobacz też:[Zdjęcie główne: depositphotos.com]