Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?

Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi w tym czasie oraz kiedy zaczyna się ząbkowanie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • U większości dzieci ząbkowanie zaczyna się pomiędzy 6 a 7 miesiącem, a kończy ok. 31. miesiąca.
  • Jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki, choć nie jest to regułą.
  • Ślinienie się dziecka pomiędzy 2 a 3 miesiącem życia nie jest zazwyczaj objawem ząbkowania, a częściej rozwoju ślinianek.
  • Do dentysty należy się udać wtedy, gdy roczne dziecko nie ma jeszcze pierwszego ząbka.
  • Objawy ząbkowania to przede wszystkim czerwone i spuchnięte dziąsła u dziecka, niepokój i rozdrażnienie niemowlęcia oraz brak apetytu.
  • Podczas wyrastania pierwszych ząbków może też pojawić się biegunka.

Kalendarz ząbkowania: kiedy pierwsze zęby u niemowlaka?

Wyrzynanie się pierwszych ząbków u maluszka to kolejny duży krok w rozwoju. Kiedy zaczyna się ząbkowanie? Zazwyczaj około 6 miesiąca życia. Często w tym czasie dziecko odczuwa dyskomfort i ból. Istnieją jednak metody, które łagodzą te objawy. W czasie, kiedy wychodzą pierwsze zęby mleczne, niemowlę gryzie niemalże wszystko, co wpadnie mu w ręce. Warto zainwestować więc w bezpieczny gryzaczek. Najlepiej wybierać te z naturalnych materiałów. Gryzaki z drewna powinny zaś być impregnowane wyłącznie naturalnymi olejami. Dodatkową ulgę niemowlęciu przyniesie wcześniejsze schłodzenie gryzaka. W aptekach dostępne są również różne maści, które uśmierzają ból pojawiający się przy wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych. O najlepsze specyfiki najlepiej zapytać pediatrę lub farmaceutę, a maści nakładać delikatnie na obolałe dziąsła. Jedną z naturalnych metod, która sprawdza się na zaczerwienie i dyskomfort w czasie ząbkowania, jest napar z rumianku. Należy zamoczyć w nim gazik czy płatek higieniczny, a następnie ostrożnie przemyć nabrzmiałe dziąsła.

Sprawdź: Co przynosi wróżka Zębuszka?

Które zęby wychodzą pierwsze?

Pierwsze zęby mleczne, które wyrzynają się u dziecka to dolne jedynki. Pojawiają się między 6 a 10 miesiącem życia maluszka. Następnie wyrastają górne jedynki między 8 a 12 miesiącem. Po czym u maluszka można zauważyć już dwójki, mniej więcej w tym samym okresie czasu wyrastają górne i dolne ząbki. Między 12 a 18 miesiącem, pojawiają się czwórki, również z małym odstępem czasu. Tak zwane kły, czyli trójki wyrastają u półtorarocznych dzieci. Piątki na samym końcu, bo dopiero u 2-3 latków. W czasie wyrzynania się mleczaków przyda się kalendarz ząbkowania u dzieci. Pozwala on na śledzenie rozwoju uzębienia u maluszka, poprzez zapisywanie dat pojawiania się kolejnych ząbków.

Kalendarz ząbkowania niemowlaka

Ząbkowanie to sprawa dziedziczna: jeśli ty lub twój partner ząbkowaliście wcześnie, tego samego możecie spodziewać się u swojego dziecka. Jeśli Wasi rodzice długo czekali na pojawienie się pierwszego ząbka, nie powinno Was dziwić późne ząbkowanie Waszego dziecka. Dla ułatwienia przygotowano schemat ząbkowania. Kiedy pojawiają się pierwsze mleczaki?

  • 6-10 miesiąc: dolne jedynki;
  • 8-12 miesiąc: górne jedynki;
  • 9-16 miesiąc: górne dwójki
  • 7-18 miesiąc: dolne dwójki
  • 12-18 miesiąc: czwórki
  • 16-24 miesiąc: górne trójki
  • 22-33 miesiąc górne piątki

Objawy ząbkowania

Wśród objawów ząbkowania wymienia się m.in. ślinienie się dziecka oraz wkładanie rączek do buzi. Właśnie dlatego, wielu rodziców sądzi, że ząbkowanie u ich dzieci rozpoczęło się około 2-3 miesiąca życia. Nic bardziej błędnego! Choć faktycznie wiele niemowląt w tym czasie bardzo się ślini, jest to związane z rozwojem ślinianek, a nie pojawieniem się pierwszego ząbka, na który trzeba będzie jeszcze zapewne trochę zaczekać. Najbardziej oczywistym objawem ząbkowania są czerwone i rozpulchnione dziąsła. Zanim pierwszy ząbek przebije się przez dziąsło będzie powodem rozdrażnienia i często niejednej łzy dziecka. Niemowlę będzie się starało drapać dziąsła i gryźć wszystko, co wpadnie mu w rączki. Może też stracić apetyt i niechętnie pić. Wielu rodziców zwraca też uwagę, że objawy ząbkowania przy jedynkach, dwójkach i trójkach są o wiele mniej dokuczliwe niż przy pozostałych zębach.

Przyczyny późnego ząbkowania

Jeśli roczne dziecko nie ząbkuje, konieczna jest wizyta u stomatologa dziecięcego, który wykluczy inne niż genetyczne przyczyny późnego ząbkowania. Wśród nich wymienia się:

  • brak zawiązków zębów;
  • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedożywienie;
  • choroby takie jak celiakia.

Późne ząbkowanie może być przyczyną problemów z wymową, dlatego oprócz wsparcia pediatry i dentysty, dziecko może wymagać również wizyty u logopedy.

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Objawy ząbkowania potrafią uprzykrzyć życie niemowlęciu. Jak pomóc maluchowi, gdy:

  • cały czas się ślini – osuszaj skórę wokół ust, by nie pojawiły się na niej piekące podrażnienia. Można też smarować skórę kremem natłuszczającym dla niemowląt. By zapobiec odwodnieniu dziecka, częściej przystawiaj je do piersi lub podawaj przegotowaną wodę do picia;
  • wkłada wszystko do buzi – schłodź w lodówce gryzaczek i podaj go niemowlęciu. Ulgę przynosi również masowanie dziąseł gumową szczoteczką;
  • nie ma apetytu – przed karmieniem posmaruj dziąsła dziecka niewielką ilością maści na ząbkowanie;
  • jest rozdrażnione – podaj dziecku delikatne preparaty na ząbkowanie na bazie rumianku. Możesz też sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen, które uśmierzą ból.
  • ma temperaturę – podwyższona temperatura przy ząbkowaniu nie jest powodem do niepokoju, o ile nie trwa dłużej niż 1-2 dni i nie towarzyszą jej inne objawy. Jeśli temperatura jest wyższa niż 38,5 st. należy podać leki przeciwgorączkowe.

Zobacz też:

Jak dbać o ząbki mleczne?

Mimo że mleczaki z czasem wypadną (pierwsze około 6 roku życia) i tak trzeba bardzo o nie dbać, gdyż są podatne na próchnicę. Ona zaś może przenieść się z pierwszych ząbków na te stałe. Zaniedbanie higieny jamy ustnej może też doprowadzić do osłabienia odporności, czy zakażenia. Delikatne zęby niemowlęcia należy szczotkować ostrożnie, używając odpowiedniej dla wieku dziecka pasty oraz szczoteczki. Włosie szczoteczki dla najmłodszych dzieci powinno być miękkie, aby nie podrażnić już i tak wrażliwych dziąseł. Mały problem pojawia się przy wyborze pasty. Najmłodsi nie potrafią wypłukać buzi i wypluć pasty, zdarza się więc, że ją połykają. Jest to o tyle niedobre dla dziecka, że produkty do higieny jamy ustnej często zawierają fluor, który nie jest zdrowy dla organizmu. Można go używać do szczotkowania zębów, ale tylko jeśli się go wypluje po zakończonym myciu. Najlepiej więc stosować pasty bez fluoru lub o jego niewielkiej zawartości.

Czas, kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlęcia jest trudnym okresem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Kalendarz ząbkowania pozwala nam na kontrolę rozwoju dziecka, a odpowiednie metody uśmierzania bólu spowodowanego wyrzynającymi się ząbkami, jak i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli nam przetrwać ten okres bez zbędnego stresu.

Rodzice pytają o ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

To, kiedy pojawi się pierwszy ząbek dziecka jest sprawą bardzo indywidualną. Przyjmuje się, że pierwsze zęby mleczne to zazwyczaj jedynki, które wyrastają pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia dziecka.  Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się niemowlęta, które ząbkują w 4 czy 5 miesiącu albo takie, u których pierwsze mleczaki wyrastają w okolicach 1 urodzin. Jeśli roczne dziecko nie ma jeszcze ani jednego ząbka, należy skonsultować się z dentystą.

Skąd wiadomo, że to ząbkowanie? Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwszym objawem, który na pewno zauważysz jest rozdrażnienie dziecka, które łatwo da się wyjaśnić po zajrzeniu do jego buzi. Dziąsła niemowlaka są spuchnięte i mocno zaczerwienione. Ponadto niemowlak nie chce jeść, trze buzie i ze złością stara się gryźć wszystko, co wapdnie mu w rączki. Ząbkowaniu może towarzyszyć biegunka.

Jak przebiega ząbkowanie: kiedy jakie zęby?

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych u niemowląt tak naprawdę jest indywidualna. Przyjmuje się, że jako pierwsze wychodzą dolne jedynki, a następnie górne. W dalszej kolejności wyżynają się dwójki – dla odmiany najpierw górne, potem dolne. Następne są czwórki, trójki i na koniec piątki.

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Najbardziej zauważalnym objawem ząbkowania są rozpulchnione i czerwone dziąsła. W dalszej kolejności zauważamy maleńki, biały kawałeczek ząbka, który jako pierwszy przebił dziąsło.

Ile dziecko ma zębów?

Ząbkowanie u większości dzieci kończy się przed ukończeniem 31. miesiąca życia. Dziecko ma wówczas 20 zębów mlecznych.

Co robić, gdy występuje gorączka przy ząbkowaniu? Kiedy do lekarza?

Gorączka przy ząbkowaniu zazwyczaj nie jest wynikiem ząbkowania, ale towarzyszącej mu infekcji. Jeśli gorączka jest wysoka, trwa dłużej niż 1-2 dni i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Pytanie na forum: Kiedy wychodzą zęby “6”?

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Męskie sprawy małego mężczyzny

Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia przysparza z początku rodzicom wielu problemów. Boją się uszkodzić delikatne ciało maluszka, nie są do końca pewni co im wolno, a czego lepiej nie robić. Wątpliwości budzą...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ćwiczenia przygotowujące do raczkowania

W okolicach piątego miesiąca życia dziecka przychodzi czas, gdy zaczyna ono uczyć się nowych umiejętności związanych z poruszaniem się. Do tej pory maluch świetnie już opanował samodzielne trzymanie główki, rozglądanie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Rozwój niemowląt

Zaburzenia integracji sensorycznej

Istnieje szereg zachowań dziecka, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Związane są one z nadwrażliwością na pewne bodźce, które drażnią malucha: światło jest zbyt jasne, zapachy za intensywne, ubranie stale “drapie”, kredka zawsze...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć?

Choć może się to wydawać zaskakujące to nauka mówienia rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Maluszek w brzuchu słyszy dźwięki dobiegające ze świata zewnętrznego, dzięki czemu jego lewa półkula,...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono zdecydowanie bardziej sprawne niż w chwili narodzin i łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Maluszek ma większą świadomość tego, co dzieje się...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to niezwykły okres zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Maluszek przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i stale uczy się nowych umiejętności. Musisz uzbroić...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno urosnąć dziecko w ciągu roku?

Prawidłowy rozwój dziecka to dla każdego rodzica priorytet, jednocześnie źródło satysfakcji oraz powód do zmartwień. Każdy z nas chce, by pociecha rosła zdrowa i odpowiednio przechodziła wszystkie fazy rozwoju. Jednym...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general