Szkoła w Chmurze – edukacja w nietypowym stylu. Na czym polega i czy jest skuteczna?

Ze względu na rosnące problemy polskiego systemu oświaty, rodzice oraz uczniowie coraz częściej poszukują alternatywny dla tradycyjnej szkoły. Jedną z nich jest z pewnością edukacja domowa, ale ta wymaga przede wszystkim dobrej organizacji oraz wsparcia rodziców. Z pomocą może przyjść Szkoła w Chmurze, czyli platforma, która pozwala na efektywną naukę w zaciszu własnego domu. Autorzy projektu pokazują, że edukacja naprawdę może być inna. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Szkoła w Chmurze – alternatywa dla tradycyjnej edukacji

Z roku na rok niestety mnożą się problemy w naszej oświacie. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice coraz częściej dostrzegają, że aktualny system edukacji nie spełnia oczekiwań, a przede wszystkim nie nadąża za zmianami pokoleniowymi. Specjaliści i pedagodzy już od lat zwracają uwagę, że dzieci są przeciążone, programy przeładowane, a tempo omawiania poszczególnych zagadnień tak zawrotne, że przyswojenie jakiekolwiek wiedzy staje się jeszcze trudniejsze. Dlatego też na popularności zyskuje edukacja domowa, która zdaniem wielu rodziców nie tylko jest skuteczna, ale także oszczędza dzieciom mnóstwo czasu i stresów.

Zwykła edukacja domowa bywa jednak sporym wyzwaniem tak dla rodziców, jak i dla uczniów. Potrzeba bowiem mnóstwa samodyscypliny i zaangażowania, w dodatku konieczne jest samodzielne kompletowanie niezbędnych materiałów i układanie planu nauki w taki sposób, aby zrealizować podstawę programową. Wszystkim tym, którzy są zmęczeni tradycyjną formą edukacji, ale obawiają się zwykłej edukacji domowej, z pomocą może przyjść Szkoła w Chmurze.

Szkoła w Chmurze to autorski projekt, którego twórcą jest Mariusz Truszkowski. To nowatorski model nauczania polegający na tym, że uczniowie zdobywają wiedzę za pośrednictwem specjalnej platformy edukacyjnej. Uczniowie nie chodzą więc do szkoły, wszystko odbywa się online. Samodzielnie realizują podstawę programową, wykonując rozmaite testy i odpowiadając na pytania otwarte. Nie mają tradycyjnych prac domowych ani sprawdzianów, muszą jedynie zdać egzaminy klasyfikacyjne – to obowiązek wszystkich uczniów pozostających na edukacji domowej.

Nie każdy uczeń ma koło swojego domu szkołę, która mu odpowiada – tłumaczy nam Mariusz Truszkowski. – Właśnie z myślą o takim uczniu powstała Szkoła w Chmurze. Najpopularniejszy model, według którego działamy, oparty jest na edukacji domowej. Jednocześnie trzeba pamiętać, że Szkoła w Chmurze nie jest klasyczną edukacją domową, gdzie uczeń lub rodzic muszą samodzielnie wyszukiwać materiały do nauki. U nas uczeń nie jest pozostawiony sam sobie, my go pilotujemy, prowadzimy poprzez platformę edukacyjną. Nie określamy się jako edukacja domowa, mówimy, że jesteśmy zwykłą szkołą, ale rozproszoną. Może do niej chodzić każdy uczeń, bez względu na swoje miejsce zamieszkania.Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze, cytat za Strefaedukacji.pl

Uczeń ma jednak zapewnione wsparcie nie tylko w postaci materiałów, ale także w formie konsultacji. W razie potrzeby można wziąć udział w spotkaniu z nauczycielami, którzy pomagają pokonać trudności w nauce. Platforma oferuje również różne rodzaje kursów, wśród których każdy uczeń znajdzie coś dla siebie i będzie mógł rozwija swoje pasje. Uczniowie mogą wybrać m.in. takie zajęcia jak: “Przemówienia publiczne”, “Kształtowanie nawyków”, “Rozwiązywanie konfliktów”, “Ocena źródeł”.

Co ważne, Szkoła w Chmurze nie pobiera od rodziców żadnych opłat, ponieważ jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Osoby zainteresowane mogą się skontaktować z sekretariatem pod numerem 723 112 211.

Zobacz: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?

Szkoła w chmurze – opinie

Opinie o Szkole w Chmurze są zazwyczaj raczej pozytywne. Uczniowie chwalą sobie przede wszystkim fakt, że oszczędzają mnóstwo czasu, nie są przemęczeni i tak zestresowani. Często wspomina się jednak o tym, że taki model nauczania nie jest dla wszystkich. To kwestia mocno indywidualna. Pamiętajmy, że aby uczyć się w ten sposób – tj. samodzielnie realizować wszystkie obowiązki – potrzeba mnóstwa samodyscypliny, chęci, ambicji i zdolności dobrej organizacji. Dlatego też system ten nie przyniesie wymiernych rezultatów u wszystkich. Kluczowa jest na pewno również rola rodziców, którzy muszą poświęcić dużo uwagi postępom dziecka i przyjrzeć się jego codziennej pracy.

Sprawdź: Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]. Jak ją napisać, aby została zaakceptowana?

Rodzice i uczniowie pytają o opinie nietypowej szkole

Liceum w Chmurze opinie?

Uczniowie raczej chwalą sobie ten model edukacji, ale na pewno nie jest on dla wszystkich, ponieważ uczeń musi naprawdę dużo pracy wykonać samodzielnie i przede wszystkim zmobilizować się do niej.

Opinie szkoła w chmurze – negatywne czy pozytywne?

Taka forma edukacji wymaga ogromu samodyscypliny i systematyczności, dlatego nie będzie to dobry wybór dla uczniów, którzy miewają z tym problemy.

Szkoła w Chmurze opinie nauczycieli – jakie?

Opinia nauczycieli na temat Szkoły w Chmurze jest podzielona. Część z nich uważa, że to dobra forma edukacji dla uczniów, którzy nie odnajdują się w tradycyjnej szkole i standardowy system nie jest dla nich. Zgodnie przyznają jednak, że taka nauka wymaga sporo samodyscypliny.

Szkoła w Chmurze opinie rodziców – jakie są?

Rodzice uczniów Szkoły w Chmurze w większości chwalą sobie wybraną opcję. Co prawda muszą poświęcić często dużo czasu i zaangażowania, aby dopilnować dzieci i pomóc im w obowiązkach. Zauważają jednak, że dzieci czują się znacznie lepiej, nie stresują się, nie chodzą zmęczone i niewyspane, dzięki czemu mają czas na rozwój swoich zainteresowań i na dodatkowe aktywności.

Szkoła w Chmurze opinie psychologów???

Specjaliści są raczej zgodni co do tego, że to doskonała opcja dla dzieci, które nie odnajdywały się w szkole. Jest bowiem pewna grupa uczniów, która w szkolnym tradycyjnym systemie traciła całą radość i entuzjazm z poznawania nowych rzeczy. Niektóre dzieci bardzo źle psychicznie znoszą natłok obowiązków, stres, brak czasu na odpoczynek i inne aktywności czy wreszcie nadmiar sprawdzianów i kartkówek. Szkoła w Chmurze daje im większą swobodę, ale też spokój.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo