Szum w uszach, piszczenie i dzwonienie. Jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie?

Szum w uszach nazywany jest przez cierpiących na to schorzenie również piskiem, dzwonieniem, pulsowaniem, szelestem czy brzęczeniem. U jednych osób szum pojawia się jedynie sporadycznie i nie stanowi większego powodu do niepokoju, u innych niestety może być związany z poważniejszą chorobą. Jeśli dość często słyszysz szum, dzwonienie lub piszczenie i nie wiesz, co jest źródłem niepokojącego dźwięku, powinieneś udać się do specjalisty. Tym bardziej, gdy natrętny dźwięk utrudnia codzienne funkcjonowanie – za dnia nie pozwala skupić się na pracy, a wieczorem zrelaksować i zasnąć. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny szumu w uszach i sposoby leczenia.

Szum w uszach, piszczenie i dzwonienie. Jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie?
 • Szum w uszach określany jest również jako pisk, dzwonienie, pulsowanie, szelest czy brzęczenie.
 • Przyczyną szumu w uszach może być stres albo hałas.
 • Dzwonienie w uszach mogą powodować takie schorzenia jak ropne zapalenie narządu słuchu, nerwiaki nerwu słuchowego czy niewydolność trąbek słuchowych.
 • Szumy w uszach pojawiają się u osób chorujących na miażdżycę.
 • Dzwonienie w uszach to przypadłość charakterystyczna dla osób i zbyt wysokim tętnie.
 • Leczenie szumu w uszach może być bardzo długotrwałe. Lekarz uczy pacjenta, jak stopniowo przyzwyczaić się do szumów albo przepisuje odpowiednie leki.

Szum w uszach – przyczyny

Przyczyna szumu w uszach może być błaha – zbyt długie przebywanie w miejscach, gdzie panuje hałas, czy spożycie zbyt dużej ilości alkoholu to bodźce przyczyniające się do słyszenia niepokojącego dzwonienia. Zdarza się jednak, że szumu w uszach absolutnie nie powinno się lekceważyć, bo stanowi on jeden z objawów poważniejszej choroby, np. miażdżycy.

 • Silny stres – przyczyną szumu w uszach może być silny stres. Zastanów się, czy Twoje życie nie jest zbyt stresujące lub czy nie wydarzyło się ostatnio coś, co wyprowadziło Cię z równowagi. Życie w bezustannym stresie może przyczynić się do rozwinięcia różnych schorzeń, dlatego warto zadbać o chwilę wytchnienia dla siebie i swoich nerwów.
 • Hałas – coraz więcej osób słucha muzyki w słuchawkach. Szczególnie słuchanie głośnej muzyki może przyczynić się do uszkodzenia nerwów słuchowych. Takie uszkodzenie prowadzi z kolei do tego, że słyszy się dźwięki, mimo że wokół panuje cisza. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną szumu w uszach może być słuchanie zbyt głośnej muzyki, skonsultuj się z laryngologiem.
 • Schorzenia narządu słuchu – do schorzeń mogących być przyczyną szumienia należą: ropne zapalenie narządu słuchu, nerwiaki nerwu słuchowego czy niewydolność trąbek słuchowych.
 • Nadużywanie lekarstw – szum mogą powodować również antybiotyki, tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także aspiryna. Pragnienie zniwelowania bólu sprawia, że niektórym osobom zdarza się przesadzić z ilością przyjmowanych lekarstw.
 • Spożycie nadmiernej ilości alkoholu – w tym przypadku szum pojawia się w wyniku zatrucia ołowiem, rtęcią i tlenkiem węgla.
 • Nadczynność tarczycy – jeśli zdiagnozowano Ci nadczynność tarczycy lub podejrzewasz u siebie tę chorobę, możliwe, że to ona stanowi przyczynę szumu w uszach. Dlaczego nadczynność miałaby powodować uciążliwe dzwonienie? Powodem jest to, że u osób z nadczynnością tarczycy krew zawiera większe stężenie hormonów. Owo stężenie natomiast przyczynia się do pobudzenia układu krwionośnego, podniesienia ciśnienia i przyspieszenia tętna. Taki “przyspieszony” przepływ krwi w pobliżu skroni może wywołać szum w uszach.
 • Miażdżyca – choroba naczyniowa, jaką jest miażdżyca, powoduje odkładanie się w tętnicach blaszek miażdżycowych. Blaszki utrudniają przepływ krwi. U osoby chorującej na miażdżycę szumy w uszach pojawiają się przede wszystkim po wysiłku fizycznym.
 • Nadciśnienie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku miażdżycy chorzy na nadciśnienie mogą słyszeć szumy właśnie po wysiłku. Nadciśnienie często występuje razem z cukrzycą. Ani zbyt wysokiego ciśnienia, ani cukrzycy nie wolno lekceważyć, bo obie choroby mogą zrujnować nasze zdrowie.
 • Niska krzepliwość krwi – ciągłe zmęczenie i senność mogą być objawem niskiej krzepliwości krwi. Organizm jest wtedy słabo zaopatrzony w tlen, więc krew zaczyna szybciej płynąć przez tętnice. Szybki przepływ zaś przyczynia się do pojawienia się szumu.

Szumy uszne – leczenie

Lekarz po zdiagnozowaniu przyczyny występowania szumu w uszach będzie starał się dobrać odpowiednie leczenie. Może na przykład zalecić zażywanie leków, które poprawiają ukrwienie ucha wewnętrznego, zabieg chirurgiczny lub terapię przyzwyczajenia pacjenta do szumu. Podczas terapii stosuje się generator szerokopasmowego ruchu – aparat nosi się za małżowiną uszną przynajmniej przez osiem godzin na dobę. Leczenie trwa dość długo, ale może rzeczywiście pomóc pacjentowi.

Szumy w uszach – leczenie domowe

Do domowych sposobów pozwalających złagodzić dolegliwość, jaką jest słyszenie szumów, należy na przykład habituacja. Jeśli lekarz uzna, że szum uszny nie jest powodowany przez jakąś poważniejszą chorobę, habituacja może być dobrym wyjściem. Polega ona na tym, że stopniowo przyzwyczajamy się się do szumu, podobnie jak ludzie mieszkający w pobliżu lotniska przyzwyczajają się do hałasu startujących samolotów. Aby pozbyć się szumów usznych, należy nauczyć się wyciszania umysłu w stresujących sytuacjach, a także zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i odwiedzania miejsc, gdzie może doskwierać nam hałas. Ważne jest również postawienie na dietę ograniczającą spożycie soli i używek – szczególnie kofeiny i papierosów.

Nawracające szumy uszne sprawiają, że cierpiąca na nie osoba staje się coraz bardziej drażliwa, trudno jest jej się skoncentrować w pracy, a w domu wypocząć. Subiektywny, nieposiadający zewnętrznego źródła dźwięk może doprowadzić chorego na skraj nerwowego wyczerpania. Jeśli dbasz o komfort swojego życia i zdrowie, nie lekceważ szumu w uszach i udaj się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Co jeść w ciąży?
Czego nie jeść w ciąży? Podpowiadamy, od jakiego jedzenia lepiej trzymać się z daleka
Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? Nie wiesz, jakie produkty mogą zaszkodzić Tobie i dziecku? Sprawdź, czego rzeczywiście należy unikać w ciąży! Odpowiadamy na pytanie, czy ryby w ciąży
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Niedoczynność tarczycy u dzieci [objawy, dieta i leczenie choroby tarczycy u dzieci]
Niedoczynność tarczycy, to choroba która dotyka również najmłodszych i w pierwszych tygodniach życia dziecka przebiega bezobjawowo. Nieleczona, może prowadzić do upośledzenia umysłowego, opóźniać dojrzewanie płciowe i zaburzać wzrost dziecka. Na czym polega
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców
Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia... Brzuch tarczycowy Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim internet kreuje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia: Co pyli w maju 2020?
Co pyli w maju? Kalendarz pylenia 2020 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Kalendarz pylenia 2020 Kalendarz pylenia odnotowuje pierwsze pylenie roślin już
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej