Uczucie gorąca w stopie może posiadać charakter napadowy albo przewlekły. Zdarza się, że dana osoba zmaga się z pulsującymi stopami w godzinach rannych albo w środku nocy, co utrudnia jej normalny sen. Jakie są jednak przyczyny tak silnego dyskomfortu w stopach? Czy można sobie z nim poradzić samodzielnie, bez pomocy specjalisty?
Uczucie ciepła w stopie: przyczyny
Gorące stopy stanowią dla wielu osób uciążliwy problem – tym bardziej, że większość z nas nie ma w pierwszej chwili pojęcia, z czym należałoby taki objaw powiązać. Uderzenia gorąca nie zawsze oznaczają, rzecz jasna, obecność poważnych schorzeń, jednak w miarę możliwości powinniśmy spróbować dociec ich przyczyny. Może się bowiem okazać, że wczesna i zdecydowana reakcja uchroni nas przed cięższymi zmianami w obrębie kończyn dolnych.
Źle dobrane obuwie
Najpowszechniejszą (a zarazem najprostszą do wyeliminowania) okolicznością powodującą uczucie gorąca w stopie jest kiepsko dobrane obuwie. Buty, jakie na co dzień nosimy, powinna cechować przewiewność i wygoda, a także możliwie gruba podeszwa, która ochroni nas przed twardym podłożem. Mając tendencję do bólu i obrzęku stop, dobrze jest zrezygnować z obuwia na wysokim obcasie, a także z takiego, które zbyt mocno uciska nam palce. Tego rodzaju ucisk prowokuje powstawanie nagniotków, pęcherzy czy modzeli, dodatkowo pogłębiających kłopot z bolącymi stopami.
Grzybica
Uderzenia gorąca w stopie to niejednokrotnie objaw wystąpienia grzybicy. Towarzyszą mu zazwyczaj inne symptomy chorobowe, takie jak:
- trudne do zniesienia swędzenie stóp,
- nadmiernie łuszcząca się skóra,
- pęknięcia skóry w okolicach pięt,
- nieprzyjemny zapach stóp.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Inną dolegliwością przebiegającą z uczuciem gorąca w stopach jest zapalenie rozcięgna podeszwowego – wytrzymałego pasma tkanki łącznej, znajdującego się na całej długości podeszwowej części stopy. Rozcięgno pełni niezwykle istotną funkcję, napinając się przy wykonywaniu każdego kroku, a także np. podczas skakania. Jego zapalenie należy do chorób zawodowych długodystansowych biegaczy, ale może się przytrafić każdemu, niezależnie od wykonywanej aktywności.
Uczucie gorąca w stopie w ciąży
Nieprzyjemne uczucie ciepła w stopie może towarzyszyć również kobietom w ciąży. Oto jego przyczyny:
Niewydolność żylna kończyn dolnych
W ich wypadku powoduje je często niewydolność żylna kończyn dolnych, której istota polega na zaleganiu krwi w układzie żylnym nóg. Taki stan rzeczy okazuje się bardzo niepożądany, prowadząc nierzadko do rozwoju żylaków. Sprzyja mu siedzący tryb życia oraz otyłość.
Zespół niespokojnych nóg
Inny powód uczucia gorąca w stopie podczas ciąży to tzw. zespół niespokojnych nóg, na który zapada sporo kobiet w okolicach drugiego trymestru. Schorzenie to objawia się nie tylko ciepłem w stopach, lecz także ich mrowieniem i pieczeniem, połączonym ze skurczami samych stóp i łydek. To wszystko prowadzi do przymusu nieustannego poruszania nogami, utrudniającego zwłaszcza nocny wypoczynek.
Warto przy okazji dodać, że zespół niespokojnych nóg (określany skrótem RLS) to także problem wielu osób w podeszłym wieku. W ich przypadku uczucie gorąca w stopie staje się wyjątkowo dużym problemem, czasami wręcz uniemożliwiając poruszanie się o własnych siłach.
Uczucie gorąca w stopach u dziecka
Na uderzenia gorąca w stopie skarżyć się mogą także dzieci. Przyczyny ich problemów bywają takie same, jak w wypadku dorosłych. Dodatkowo, warto się zastanowić czy delikatna skóra stóp dziecka nie reaguje przypadkiem alergicznie na kontakt z określonymi butami albo skarpetkami.
Uczucie gorąca w stopie: leczenie
Przedłużający się dyskomfort w kończynach dolnych zawsze warto skonsultować z lekarzem. Jeśli zaproponowana terapia ma przynieść ulgę, należy wdrożyć ją jak najszybciej – tym bardziej, że sami nie jesteśmy w stanie ocenić powagi problemu.
Leczenie zależy każdorazowo od postawionego rozpoznania: Potrzebne mogą być specjalne kremy lub maści, leki przeciwgrzybicze albo preparaty wspomagające (w przypadku niewydolności żylnej). Czasem, aby zwalczyć uczucie gorąca w stopie, wystarczy natomiast po prostu wymiana obuwia na wygodniejsze. A także – w wypadku pań – rezygnacja ze szpilek.