Uczucie gorąca w stopie – przyczyny, leczenie

Uczucie gorąca w stopie może posiadać charakter napadowy albo przewlekły. Zdarza się, że dana osoba zmaga się z pulsującymi stopami w godzinach rannych albo w środku nocy, co utrudnia jej normalny sen. Jakie są jednak przyczyny tak silnego dyskomfortu w stopach? Czy można sobie z nim poradzić samodzielnie, bez pomocy specjalisty?

Uczucie ciepła w stopie: przyczyny

Gorące stopy stanowią dla wielu osób uciążliwy problem – tym bardziej, że większość z nas nie ma w pierwszej chwili pojęcia, z czym należałoby taki objaw powiązać. Uderzenia gorąca nie zawsze oznaczają, rzecz jasna, obecność poważnych schorzeń, jednak w miarę możliwości powinniśmy spróbować dociec ich przyczyny. Może się bowiem okazać, że wczesna i zdecydowana reakcja uchroni nas przed cięższymi zmianami w obrębie kończyn dolnych.

Źle dobrane obuwie

Najpowszechniejszą (a zarazem najprostszą do wyeliminowania) okolicznością powodującą uczucie gorąca w stopie jest kiepsko dobrane obuwie. Buty, jakie na co dzień nosimy, powinna cechować przewiewność i wygoda, a także możliwie gruba podeszwa, która ochroni nas przed twardym podłożem. Mając tendencję do bólu i obrzęku stop, dobrze jest zrezygnować z obuwia na wysokim obcasie, a także z takiego, które zbyt mocno uciska nam palce. Tego rodzaju ucisk prowokuje powstawanie nagniotków, pęcherzy czy modzeli, dodatkowo pogłębiających kłopot z bolącymi stopami.

Grzybica

Uderzenia gorąca w stopie to niejednokrotnie objaw wystąpienia grzybicy. Towarzyszą mu zazwyczaj inne symptomy chorobowe, takie jak:

  • trudne do zniesienia swędzenie stóp,
  • nadmiernie łuszcząca się skóra,
  • pęknięcia skóry w okolicach pięt,
  • nieprzyjemny zapach stóp.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Inną dolegliwością przebiegającą z uczuciem gorąca w stopach jest zapalenie rozcięgna podeszwowego – wytrzymałego pasma tkanki łącznej, znajdującego się na całej długości podeszwowej części stopy. Rozcięgno pełni niezwykle istotną funkcję, napinając się przy wykonywaniu każdego kroku, a także np. podczas skakania. Jego zapalenie należy do chorób zawodowych długodystansowych biegaczy, ale może się przytrafić każdemu, niezależnie od wykonywanej aktywności.

Uczucie gorąca w stopie w ciąży

Nieprzyjemne uczucie ciepła w stopie może towarzyszyć również kobietom w ciąży. Oto jego przyczyny:

Niewydolność żylna kończyn dolnych

W ich wypadku powoduje je często niewydolność żylna kończyn dolnych, której istota polega na zaleganiu krwi w układzie żylnym nóg. Taki stan rzeczy okazuje się bardzo niepożądany, prowadząc nierzadko do rozwoju żylaków. Sprzyja mu siedzący tryb życia oraz otyłość.

Zespół niespokojnych nóg

Inny powód uczucia gorąca w stopie podczas ciąży to tzw. zespół niespokojnych nóg, na który zapada sporo kobiet w okolicach drugiego trymestru. Schorzenie to objawia się nie tylko ciepłem w stopach, lecz także ich mrowieniem i pieczeniem, połączonym ze skurczami samych stóp i łydek. To wszystko prowadzi do przymusu nieustannego poruszania nogami, utrudniającego zwłaszcza nocny wypoczynek.

Warto przy okazji dodać, że zespół niespokojnych nóg (określany skrótem RLS) to także problem wielu osób w podeszłym wieku. W ich przypadku uczucie gorąca w stopie staje się wyjątkowo dużym problemem, czasami wręcz uniemożliwiając poruszanie się o własnych siłach.

Uczucie gorąca w stopach u dziecka

Na uderzenia gorąca w stopie skarżyć się mogą także dzieci. Przyczyny ich problemów bywają takie same, jak w wypadku dorosłych. Dodatkowo, warto się zastanowić czy delikatna skóra stóp dziecka nie reaguje przypadkiem alergicznie na kontakt z określonymi butami albo skarpetkami.

Uczucie gorąca w stopie: leczenie

Przedłużający się dyskomfort w kończynach dolnych zawsze warto skonsultować z lekarzem. Jeśli zaproponowana terapia ma przynieść ulgę, należy wdrożyć ją jak najszybciej – tym bardziej, że sami nie jesteśmy w stanie ocenić powagi problemu.

Leczenie zależy każdorazowo od postawionego rozpoznania: Potrzebne mogą być specjalne kremy lub maści, leki przeciwgrzybicze albo preparaty wspomagające (w przypadku niewydolności żylnej). Czasem, aby zwalczyć uczucie gorąca w stopie, wystarczy natomiast po prostu wymiana obuwia na wygodniejsze. A także – w wypadku pań – rezygnacja ze szpilek.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie w ciąży

3 naturalne antybiotyki w diecie dziecka

Większość rodziców traktuje antybiotyki jako ostateczność. Nic dziwnego! Kupione w aptece specyfiki niszczą zarówno dobre, jak i złe bakterie, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Pierwsze skutki uboczne antybiotykoterapii pojawiają...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Jak schudnąć po ciąży bez diety?

Po porodzie często pojawia się pytanie, jak zmienić swój sposób żywienia, aby nie głodować, zachować wysoką jakość pokarmu, a jednocześnie chudnąć? Ciąża to wyjątkowy stan, w czasie którego dochodzi do...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Mastodynia – objawy, przyczyny oraz leczenie

Mastodynia to niezwykle przykra dolegliwość, obniżająca komfort życia wielu kobiet. Istnieje na szczęście kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można ją całkowicie usunąć albo przynajmniej znacząco zmniejszyć. Warto zatem poświęcić kilka...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Sepsa: przyczyny, objawy i leczenie posocznicy

Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie wywołane przez krążące we krwi bakterie, wirusy oraz grzyby. Szczególnie narażone na jej rozwinięcie są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Leczenie sepsy polega...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Niewydolność ciałka żółtego

Ciałko żółte jest przekształconym pęcherzykiem jajnikowym, który odpowiada za produkcję oraz wydzielanie progesteronu. Ten odpowiada bezpośrednio za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej i jej prawidłowy...

Czytaj dalej →
Przedszkolak, Newsy

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo “młodym” świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general