Te metody sprawią, że pozbędziesz się żylaków w ciąży

Żylaki w ciąży dotykają około 40% kobiet. Istnieje wiele czynników, które powodują ich powstawanie. Należą do nich między innymi predyspozycje genetyczne, czy mało aktywny tryb życia. Czy można przeciwdziałać powstawaniu żylaków w ciąży?

Żylaki w ciąży: przyczyny i objawy

Żylaki w ciąży dotykają bardzo wiele kobiet. Niezbyt estetycznie wyglądające fioletowe żyłki stają się mocno widoczne pod skórą, a z czasem tworzą grudki na jej powierzchni. Jednak ich wygląd to nie największy problem, ponieważ żylaki mogą prowadzić nawet do zakrzepów krwi i często sprawiają, że miejsce, w którym występują jest obolałe. Wszystko to spowodowane jest nieodpowiednim krążeniem krwi przez żyły tam, gdzie pojawił się żylak. W zdrowych żyłach występują zastawki, które cały czas pompuję krew do góry, by zapewnić jej odpowiedni przepływ. Żylaki powodują, że zastawki nie poruszają się, a tym samym prawidłowe krążenie jest znacznie utrudnione.

Powstawanie żylaków w ciąży

Na powstawanie żylaków w ciąży ma parę czynników. Zalicza się do nich między innymi predyspozycje genetyczne (jeśli nasza mama, czy babcia ma żylaki, najprawdopodobniej my też będziemy borykały się z dolegliwością prędzej czy później). Inne czynniki wywołujące żylaki to między innymi:

  • mało aktywny tryb życia, w którym ilość ruchu w ciągu dnia jest znikoma. Gdy mamy siedzącą pracę, krążenie jest w dużym stopniu utrudnione, a to prowadzi do powstawania żylaków;
  • wcześniejsze ciąże;
  • otyłość.

Żylaki w ciąży- występowanie

W ciąży żylaki mogą pojawiać się często również ze względu na to, iż wzmożona produkcja progesteronu powoduje rozwarcie się żył. Przez organizm ciężarnej przepływa nawet dwa razy więcej litrów krwi. Dolegliwość może występować na różnych częściach ciała, niektóre kobiety w ciąży skarżą się np. na żylaki odbytu. Przy walce z dolegliwością pomagają okłady z kory dębu oraz unikanie tłustych, ciężkich potraw. Nie należy się także krępować z powodu zaistniałej dolegliwości, a porozmawiać z naszym lekarzem, który pomoże nad nią zapanować.

Jak walczyć z żylakami w ciąży?

Zanim dopadną nas żylaki warto zastosować parę prostych metod wspierających prawidłowe krążenie krwi, które działają profilaktycznie. Przede wszystkim ważny jest ruch. Codzienna umiarkowana aktywność aktywna np. pływanie, jest wskazana nawet w ciąży. Dobrym ćwiczeniem usprawniającym przepływ krwi w żyłach jest marsz w miejscu lub wspinanie się z pięt na palce i z powrotem.

Jeśli widzisz pierwsze żylaki na nogach, unikaj obcisłych ubrań, zwłaszcza bielizny, skarpetek, rajstop itp. Ich noszenie nie wpływa pozytywnie na krążenie. Dobrze jest też zrezygnować z obcasów, czy obuwia o zaostrzonym czubku. Zapewnia nam to swobodny przepływ krwi. Wyjątkiem są specjalne, skarpety i rajstopy na żylaki.

Kiedy udać się do flebologa?

Kiedy pomimo profilaktyki dolegliwości się nasilają, należy udać się do lekarza od żylaków, czyli flebologa. Ustali on jak rozległa jest przypadłość oraz zaproponuje dalszy plan leczenia. Najczęściej zalecane są wspomniane już rajstopy lub podkolanówki na żylaki, które uciskają nogi i stymulują prawidłowe krążenie.

Żylaków z czasem możemy się pozbyć, jednak zazwyczaj nie wymagają one szybkiej ingerencji medycznej. NFZ refunduje zabieg wycięcia żylaków, jednak odbywa się on pod narkozą, po której dość długo do siebie dochodzimy. Lepszą i szybszą, jednak nierefundowaną metodą, jest specjalny płyn, który po wstrzyknięciu w miejsce, gdzie występuje żylak, twardnieje. Powoduje to, że krew nie krąży przez “niedziałającą” żyłę i przestaje powodować ból, jak i powstawanie nieestetycznych fioletowych grudek na nogach. Choć jest to dość droga metoda, warto rozważyć jej zastosowanie. Po zaledwie 2-3 dniach od zabiegu jesteśmy w pełni sił.

Żylaki w ciąży mogą być dokuczliwe, ale z pomocą lekarza i przy odpowiednim podejściu możemy z czasem nad nimi zapanować.

Zobacz też: Kalendarz ciąży

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Ciąża, Badania

USG dopochwowe

USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży, Badania

Mutacja genu MTHFR [objawy, badanie]

MTHFR to gen, który współuczestniczy w syntezie enzymu, jakim jest metylenotetrahydrofolian reduktazy. Enzym ten współuczestniczy w przekształcaniu między innymi kwasu foliowego oraz witaminy B12, czyli kobalaminy do postaci aktywnej, którą...

Czytaj dalej →
Badania

Badanie WR w ciąży

Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne? Badanie WR:...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general