Te metody sprawią, że pozbędziesz się żylaków w ciąży

Żylaki w ciąży dotykają około 40% kobiet. Istnieje wiele czynników, które powodują ich powstawanie. Należą do nich między innymi predyspozycje genetyczne, czy mało aktywny tryb życia. Czy można przeciwdziałać powstawaniu żylaków w ciąży?

Żylaki w ciąży: przyczyny i objawy

Żylaki w ciąży dotykają bardzo wiele kobiet. Niezbyt estetycznie wyglądające fioletowe żyłki stają się mocno widoczne pod skórą, a z czasem tworzą grudki na jej powierzchni. Jednak ich wygląd to nie największy problem, ponieważ żylaki mogą prowadzić nawet do zakrzepów krwi i często sprawiają, że miejsce, w którym występują jest obolałe. Wszystko to spowodowane jest nieodpowiednim krążeniem krwi przez żyły tam, gdzie pojawił się żylak. W zdrowych żyłach występują zastawki, które cały czas pompuję krew do góry, by zapewnić jej odpowiedni przepływ. Żylaki powodują, że zastawki nie poruszają się, a tym samym prawidłowe krążenie jest znacznie utrudnione.

Powstawanie żylaków w ciąży

Na powstawanie żylaków w ciąży ma parę czynników. Zalicza się do nich między innymi predyspozycje genetyczne (jeśli nasza mama, czy babcia ma żylaki, najprawdopodobniej my też będziemy borykały się z dolegliwością prędzej czy później). Inne czynniki wywołujące żylaki to między innymi:

  • mało aktywny tryb życia, w którym ilość ruchu w ciągu dnia jest znikoma. Gdy mamy siedzącą pracę, krążenie jest w dużym stopniu utrudnione, a to prowadzi do powstawania żylaków;
  • wcześniejsze ciąże;
  • otyłość.

Żylaki w ciąży- występowanie

W ciąży żylaki mogą pojawiać się często również ze względu na to, iż wzmożona produkcja progesteronu powoduje rozwarcie się żył. Przez organizm ciężarnej przepływa nawet dwa razy więcej litrów krwi. Dolegliwość może występować na różnych częściach ciała, niektóre kobiety w ciąży skarżą się np. na żylaki odbytu. Przy walce z dolegliwością pomagają okłady z kory dębu oraz unikanie tłustych, ciężkich potraw. Nie należy się także krępować z powodu zaistniałej dolegliwości, a porozmawiać z naszym lekarzem, który pomoże nad nią zapanować.

Jak walczyć z żylakami w ciąży?

Zanim dopadną nas żylaki warto zastosować parę prostych metod wspierających prawidłowe krążenie krwi, które działają profilaktycznie. Przede wszystkim ważny jest ruch. Codzienna umiarkowana aktywność aktywna np. pływanie, jest wskazana nawet w ciąży. Dobrym ćwiczeniem usprawniającym przepływ krwi w żyłach jest marsz w miejscu lub wspinanie się z pięt na palce i z powrotem.

Jeśli widzisz pierwsze żylaki na nogach, unikaj obcisłych ubrań, zwłaszcza bielizny, skarpetek, rajstop itp. Ich noszenie nie wpływa pozytywnie na krążenie. Dobrze jest też zrezygnować z obcasów, czy obuwia o zaostrzonym czubku. Zapewnia nam to swobodny przepływ krwi. Wyjątkiem są specjalne, skarpety i rajstopy na żylaki.

Kiedy udać się do flebologa?

Kiedy pomimo profilaktyki dolegliwości się nasilają, należy udać się do lekarza od żylaków, czyli flebologa. Ustali on jak rozległa jest przypadłość oraz zaproponuje dalszy plan leczenia. Najczęściej zalecane są wspomniane już rajstopy lub podkolanówki na żylaki, które uciskają nogi i stymulują prawidłowe krążenie.

Żylaków z czasem możemy się pozbyć, jednak zazwyczaj nie wymagają one szybkiej ingerencji medycznej. NFZ refunduje zabieg wycięcia żylaków, jednak odbywa się on pod narkozą, po której dość długo do siebie dochodzimy. Lepszą i szybszą, jednak nierefundowaną metodą, jest specjalny płyn, który po wstrzyknięciu w miejsce, gdzie występuje żylak, twardnieje. Powoduje to, że krew nie krąży przez “niedziałającą” żyłę i przestaje powodować ból, jak i powstawanie nieestetycznych fioletowych grudek na nogach. Choć jest to dość droga metoda, warto rozważyć jej zastosowanie. Po zaledwie 2-3 dniach od zabiegu jesteśmy w pełni sił.

Żylaki w ciąży mogą być dokuczliwe, ale z pomocą lekarza i przy odpowiednim podejściu możemy z czasem nad nimi zapanować.

Zobacz też: Kalendarz ciąży

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo