Urlop macierzyński i rodzicielski 2023. Nowy rok oznacza sporo nowości dla przyszłych rodziców. Kto skorzysta?

Najprawdopodobniej już w najbliższym czasie czeka nas bardzo poważna nowelizacji Kodeksu pracy. Planowane zmiany podyktowane są koniecznością wdrożenia do polskiego systemu prawnego obowiązujących unijnych dyrektyw. Jedna z nich skupia na rozwiązaniach, które mają wspierać przede wszystkim rodziców i pomóc im w pogodzeniu obowiązków domowych z zawodowymi. Jakie nowości czekają wkrótce urlop macierzyński i rodzicielski 2023? Ile trwa urlop macierzyński 2023? Jak będzie wyglądał nowy urlop rodzicielski od 2023?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2023

W rządzie trwają właśnie intensywne działania dotyczące planowanej nowelizacji Kodeksu pracy. Wszystko za sprawą dwóch unijnych dyrektyw, do przyjęcia których Polska jest zobowiązana. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy, ponieważ projekt ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów na jednym z ostatnich posiedzeń – 10 stycznia 2023 roku. Pracowników czeka sporo nowości, a większość z nich zapowiada się naprawdę obiecująco. Do KP trafią bowiem dwa nowe urlopy – 5 dni opieki nad najbliższym członkiem rodziny oraz 2 dni wolnego z powodu działania siły wyższej.

2023 rok przynosi również istotne zmiany dla przyszłych rodziców. Szczególnie korzystnie zapowiadają się przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Jak dokładnie będą wyglądały?

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Urlop macierzyński 2023

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka pod warunkiem, że matka w momencie porodu była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Zgodnie z przepisami jego długość uzależniona jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i może wynosić:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Płatny urlop po urodzeniu dziecka 2023 przysługuje osobie, która była objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przebywała na urlopie wychowawczym. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez 12 miesięcy i wynosi aktualnie –  80% przez cały okres 1 roku lub 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego (można wybrać jedną z tych opcji). Nowelizacja przepisów ma jednak przynieść w tej kwestii pewne istotne zmiany. W projekcie pojawił się zapis, że jeśli pracownica złoży wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie, wysokość miesięcznego zasiłku będzie wynosić 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Od 1 stycznia zasiłek macierzyński przysługuje również, która będąc objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przebywając na urlopie wychowawczym, przyjęła pod opiekę dziecko do 14 roku życia i postanowiła je przysposobić. Dotychczas przepis ten dotyczył wyłącznie dzieci do 7. roku życia.

Sprawdź: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Wydłużony urlop rodzicielski 2023

Wkrótce czekają nas również najprawdopodobniej poważne zmiany w urlopie rodzicielskim 2023. Zgodnie z unijną dyrektywą projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada przedłużenie go z 32 tygodni do 41 (w przypadku urodzenia jednego dziecka) i z 34 tygodni do 43 (w przypadku większej liczby dzieci).

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego 2023 to jednak nie jedyne planowane nowości. Według nowych przepisów każde z rodziców będzie miało zagwarantowane minimum 9 tygodni urlopu, które będą nieprzenaszalne na drugą osobę. W praktyce oznacza to więc, również ojciec będzie musiał pozostać w domu minimum na 9 tygodni, w przeciwnym razie urlop przepada. Co ważne, rodzice prawdopodobnie będą mogli przebywać na urlopie jednocześnie.

Zobacz: Nowe urlopy 2023. Korzystne zmiany w Kodeksie Pracy mają wkrótce wejść w życie. Kto zyska dodatkowe dni wolne?

Rodzice pytają o zmiany w urlopach rodzicielskich i macierzyńskich 2023

Urlop rodzicielski 2023 od kiedy?

Dłuższy urlop rodzicielski 2023 jest na razie na etapie prac rządowych, prawdopodobnie wejdzie w życie w ciągu najbliższych miesięcy, a na pewno – po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Urlop macierzyński ile trwa 2023?

Długość urlopu macierzyńskiego 2023 zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie: 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka; 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci; 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci; 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci; 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Urlop macierzyński 2023 ile płatny?

Aktualnie 80% przez cały okres 1 roku lub 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego.

Ile macierzyńskiego 2023?

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2023 zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu – w przypadku jednego dziecka jest to 20 tygodni.

Ile trwa urlop rodzicielski 2023?

Wymiar urlopu rodzicielskiego 2023 aktualnie wynosi 32 tygodnie (w przypadku urodzenia jednego dziecka) i z 34 tygodni (w przypadku większej liczby dzieci). Po wejściu w życie nowelizacji rodzice mają zyskać dodatkowy urlop rodzicielski 2023 – zostanie on bowiem wydłużony do 41 i 43 tygodni.

Dodaj komentarz

Rodzice

Mama vs. tata: znajdź różnice!

Każdy maluch to mały spryciarz! Doskonale wie, kiedy opłaca się iść do mamy, a kiedy do taty. I choć każda rodzina jest inna, można zauważyć pewne prawidłowości… Przynajmniej ja wiedzę...

Czytaj dalej →
Rodzice

Czułość – filar miłości

Jej brak może oznaczać, że para stoi u progu kryzysu. Ale gdy się pojawi, rozbudzi przygasłe uczucia. Jeden pocałunek potrafi sprawić, że będziemy umieli sprostać wszelkim trudom! Według dr. Davida...

Czytaj dalej →
Ciąża, Rodzice

Orgazm sutkowy

Orgazm sutkowy nie jest wcale tak zwaną “urban legend”. Wiele osób zastanawia się czy w ogóle jest możliwe osiągnięcie tego rodzaju rozkoszy. Kobiety potwierdzają, że to realne, ale jednocześnie również...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Rodzice

Co można jeść po terminie ważności?

Co można jeść po terminie ważności? To pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy z nas, kiedy zdecyduje się zrobić porządki w lodówce i spiżarni. Spoglądając na nadruki i grawery umieszczone...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general