Nowe zasady funkcjonowania przychodni od 1 lipca. Zmiany dotkną tysięcy pacjentów

Nie od dziś wiadomo, że system ochrony zdrowia w naszym kraju wymaga reform. Pierwszym ich etapem mają być zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca. Będą one dotyczyć sposobu funkcjonowania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i dotkną setek tysięcy pacjentów. Co dokładnie się zmieni i jaki będzie miało wpływ na korzystanie z usług przychodni?

Zmiany w przychodniach wejdą w życie 1 lipca

W połowie grudnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (POZ).

Najważniejsze zmiany wprowadzone w dokumencie dotyczą kwestii finansowania leczenia pacjentów cierpiących na chorób przewlekłe w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Od lipca dodatek kwotowy zastąpi wskaźnik korygujący, który funkcjonował dotychczas.

Zmiany wynikają z przeprowadzonych konsultacji ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Dotyczą one dodatku kwotowego za realizacje świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych i jednocześnie wycofanie współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2. Mają na celu wzmocnienie działań związanych z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorychFragment uzasadnienia Narodowego Funduszu Zdrowia.

W efekcie zmian placówki POZ mają dysponować większym budżetem, dzięki czemu leczenie pacjentów z chorobami przewlekłymi ma być łatwiej dostępne i skuteczniejsze. Poziom udzielanych usług ma być również zdecydowanie wyższy. Większe środki przychodnie będą przeznaczać także na poprawę jakości świadczeń w opiece nad dziećmi i młodzieżą.

Według szacunków NFZ roczny koszt funkcjonowania przychodni na nowych zasadach ma wynieść około 210 000 000 zł.

Zobacz: Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

Jakich chorób będą dotyczyć zmiany?

Zmiany na plus będą dotyczyć przede wszystkim pacjentów cierpiącym na choroby przewlekłe takiej jak m.in.:

  • cukrzyca,
  • choroba nadciśnieniowa,
  • choroby kardiologiczne: migotanie i trzepotanie przedsionków, niewydolność serca,
  • choroby płuc i dróg oddechowych: np. rozedma płucna, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa;
  • choroby tarczycy: np. różne postacie niedoczynności tarczycy, zapalenie tarczycy, wole tarczycy.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general