Nowe zasady funkcjonowania przychodni od 1 lipca. Zmiany dotkną tysięcy pacjentów

Nie od dziś wiadomo, że system ochrony zdrowia w naszym kraju wymaga reform. Pierwszym ich etapem mają być zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca. Będą one dotyczyć sposobu funkcjonowania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i dotkną setek tysięcy pacjentów. Co dokładnie się zmieni i jaki będzie miało wpływ na korzystanie z usług przychodni?

Zmiany w przychodniach wejdą w życie 1 lipca

W połowie grudnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna (POZ).

Najważniejsze zmiany wprowadzone w dokumencie dotyczą kwestii finansowania leczenia pacjentów cierpiących na chorób przewlekłe w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Od lipca dodatek kwotowy zastąpi wskaźnik korygujący, który funkcjonował dotychczas.

Zmiany wynikają z przeprowadzonych konsultacji ze środowiskiem eksperckim realizatorów świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Dotyczą one dodatku kwotowego za realizacje świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorych i jednocześnie wycofanie współczynnika korygującego stawkę kapitacyjną 3,2. Mają na celu wzmocnienie działań związanych z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów przewlekle chorychFragment uzasadnienia Narodowego Funduszu Zdrowia.

W efekcie zmian placówki POZ mają dysponować większym budżetem, dzięki czemu leczenie pacjentów z chorobami przewlekłymi ma być łatwiej dostępne i skuteczniejsze. Poziom udzielanych usług ma być również zdecydowanie wyższy. Większe środki przychodnie będą przeznaczać także na poprawę jakości świadczeń w opiece nad dziećmi i młodzieżą.

Według szacunków NFZ roczny koszt funkcjonowania przychodni na nowych zasadach ma wynieść około 210 000 000 zł.

Zobacz: Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

Jakich chorób będą dotyczyć zmiany?

Zmiany na plus będą dotyczyć przede wszystkim pacjentów cierpiącym na choroby przewlekłe takiej jak m.in.:

  • cukrzyca,
  • choroba nadciśnieniowa,
  • choroby kardiologiczne: migotanie i trzepotanie przedsionków, niewydolność serca,
  • choroby płuc i dróg oddechowych: np. rozedma płucna, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa;
  • choroby tarczycy: np. różne postacie niedoczynności tarczycy, zapalenie tarczycy, wole tarczycy.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo