Czy 16 latek może podróżować sam za granicę? To bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać

Okres ferii i wakacji to czas wzmożonych wyjazdów w różne zakątki nie tylko Polski, ale i całego świata. Dzieci i młodzież – oprócz podróży z rodzicami – często wyjeżdżają także na zorganizowane wycieczki, obozy, a czasem po prostu z dziadkami czy wujostwem. W takiej sytuacji przekroczenie granicy może okazać się nieco problematyczne. Czy 16 latek może podróżować sam za granicę, aby np. odwiedzić rodzinę? Czy niepełnoletni może podróżować z dziadkami bez oficjalnej zgody rodziców?

Czy 16 latek może podróżować sam za granicę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde dziecko, niezależnie od tego, czy jest w wieku niemowlęcym, czy nastoletnim, w momencie przekraczania granicy musi mieć własny dokument uprawniający do wyjazdu z kraju. W przypadku podróży do krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, ale jeśli rodzice lub opiekunowie planują dalszą wyprawę, konieczny będzie paszport.

Według przepisów prawa krajowego nie potrzeba wyrabiać żadnego specjalnego upoważnienia, jeżeli małoletni wybiera się podróż za granicę bez opieki rodziców, tylko np. z dziadkami, rodzicami kolegi czy samotnie. Tego typu upoważnienia mogą być jednak wymagana w kraju docelowym, do którego dziecko podróżuje. Dlatego przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić wszystkie procedury i formalności dotyczące podróży nieletnich. Informacji w tym zakresie można zasięgnąć w np. ambasadzie lub urzędzie konsularnym danego państwa. Lepiej się odpowiednio przygotować, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

Polska Straż Graniczna zaznacza jednak, że każdorazowo zwraca szczególną uwagę na dzieci przekraczające granicę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, funkcjonariusze mogą dokładnie sprawdzić, czy podróż małoletniego odbywa się za wiedzą i zgodą opiekunów prawnych.

Zobacz: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przepisy zaskakują rodziców

Zgoda rodziców na wyjazd za granicę – kiedy może być potrzebna?

Dziecko podróżujące bez rodzica lub opiekuna prawnego potrzebować dodatkowego (oficjalnego) dokumentu podpisanego przez obydwoje rodziców lub opiekunów prawnych. Najlepiej, aby został on sporządzony w języku urzędowym kraju, do którego dziecko się wybiera (ewentualnie w razie potrzeby może zostać również potwierdzony notarialnie). Każdorazowo przed wyjazdem trzeba sprawdzić dokładnie przepisy obowiązujące w kraju docelowym.

Co ważne, nawet jeśli kraj, do którego dziecko się udaje, nie wymaga dodatkowych dokumentów i oświadczeń od rodziców, to takich potwierdzeń mogą zażądać linie lotnicze. Dodatkowych dokumentów mogą wymagać także funkcjonariusze straży granicznych krajów tranzytowych, więc warto sprawdzić przepisy również w tych miejscach.

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Prawo

Koniec umowy o pracę a ciąża

Koniec umowy o pracę a ciąża – temat, który budzi wiele kontrowersji. Żadna przyszła mama nie chciałaby zostać po porodzie bez środków do życia. Tę sytuację doskonale rozumie ustawodawca, który...

Czytaj dalej →
Prawo

Jak napisać pozew o alimenty?

Gdy rodzice dziecka się rozstają, nie przestają być za nie odpowiedzialni. Również finansowo. Niestety nie zawsze udaje się w tej kwestii dojść do porozumienia, szczególnie jeśli emocje po rozstaniu wciąż...

Czytaj dalej →
Prawo

Ciąża a praca [warunki pracy w ciąży]

Przyszłym mamom przysługuje szereg praw, których przedsiębiorca musi przestrzegać od momentu, kiedy zostaje poinformowany o ciąży pracownicy. Co dokładnie mówi Kodeks Pracy o warunkach pracy w ciąży? Kiedy ciąża a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo