Waloryzacja 500 plus. Świadczenie wzrośnie już wkrótce? Mówi się o konkretnych terminach

Dyskusje na temat konieczności podwyższenia 500 plus pojawiają się regularnie od ponad roku. Wśród zwolenników podwyżek są przede wszystkim rodzice i opiekunowie, ale nie brakuje również polityków, którzy podzielają ten pogląd. Nieoficjalnie mówi się, że podwyżka świadczenia mogłaby nastąpić jeszcze w tym roku ze względu na wysoki poziom inflacji i spadek realnej wartości świadczenia. Czy rzeczywiście możliwe jest, że rodzice otrzymają 800 zł zamiast 500 zł? Waloryzacja 500 plus od kiedy?

Kiedy waloryzacja 500 plus 2023?

Od kilku dni nie cichną doniesienia dotyczące ewentualnej podwyżki świadczenia 500 plus. Medialna burza ma związek z nadchodzącymi wyborami. Wiadomo bowiem, że jest to jeden ze sztandarowych programów koalicji rządzącej, który przyczynił się do zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w 2015 i 2019 roku. O potrzebie podwyżki mówi się już jednak od dawna. Ze względu na rosnące ceny towarów i usług realna wartość świadczenia znacząco zmalała. Według wyliczeń ekonomistów aktualnie za 500 zł rodzice są w stanie kupić dużo mniej, niż w momencie wprowadzenia programu, czyli w 2016 roku.

Większość rodziców nie potrzebuje jednak szczegółowych ekspertyz specjalistów, aby zorientować się, że 500 plus starcza na o wiele mniej. Dlatego też pojawia się coraz więcej zwolenników waloryzacji świadczenia. Być może rządzący będą chcieli wprowadzić te plany w życie już w tym roku – podwyżka nie tylko mogłaby pomóc zniwelować nieco skutki inflacji, ale z pewnością odbiłaby się korzystanie na sondażach.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Ważny termin dla rodziców coraz bliżej

800 plus jeszcze przed wyborami?

W sprawie waloryzacji 500 plus głos zabrali także politycy koalicji rządzącej. Pozytywnie do tego pomysłu odniósł się między innymi europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który uważa, że podwyżka jest konieczna. W podobnym tonie wypowiedział się także Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. Zaznaczył, że należy dokładnie przeanalizować możliwości, ale jego zdaniem wzrost mógłby wynieść nawet 300 zł. Prawdopodobnie jednak wówczas niezbędne byłoby wprowadzenie progów dochodowych.

O oficjalny komentarz poproszono także Marlenę Maląg, minister pracy i polityki społecznej, oraz rzecznika rządu, Piotra Müllera. Obydwoje zaprzeczyli, aby aktualnie trwały jakiekolwiek prace związane z waloryzacją świadczenia 500 plus. Nie oznacza to jednak, że za kulisami nie prowadzone są taki rozmowy. Jak informuje SuperExpress, “jednym z elementów programu PiS, którzy może pomóc Zjednoczonej Prawicy w utrzymaniu się u władzy, ma być podwyżka świadczenia 500 plus”.

Sprawdź: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Czytelnicy pytają, od kiedy podwyżka 500 plus

Kiedy waloryzacja 500+?

Nieoficjalnie mówi się, że podwyżka 500 plus może być elementem programu wyborczego Zjednoczonej Prawicy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general