Koniec z nudną pamięciówką! Jakie narzędzia mogą pomóc dzieciom w nauce angielskiego? Te metody naprawdę przynoszą efekty

Naukę języków obcych warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Aby jednak edukacja w tym zakresie była skuteczna, trzeba stosować odpowiednie metody dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Tradycyjne lekcje, które opierają się w głównej mierze na monotonnych powtórkach i wkuwaniu reguł gramatycznych na pamięć, mogą niestety nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a tylko zniechęcą dziecko do dalszego rozwoju. Jak zatem sprawić, aby edukacja językowa stała się prawdziwą przyjemnością? Jakie narzędzia mogą pomóc dzieciom w nauce angielskiego?

Nudne wkuwanie słówek to już przeszłość

Poznawanie nowego języka zazwyczaj kojarzy nam się ze żmudnym procesem, który wymaga ogromu poświęcenia i wysiłku. Wcale jednak nie musi tak być. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, kilkuletnie, mają wrodzoną zdolność do przyswajania nowej wiedzy, dzięki czemu – przy zastosowaniu odpowiednich metod – nauka języków przychodzi im naturalnie, niejako mimochodem. Warto wykorzystać ten potencjał i zapewnić maluchom wsparcie oraz motywację. Jak to zrobić?

O tym, że znajomość języka obcego (szczególnie angielskiego) jest niezwykle ważna w życiu, nikogo nie trzeba przekonywać. Niesie za sobą nie tylko lepsze perspektywy związane z wykształceniem czy karierą zawodową, ale także otwiera furtkę na świat, skracając dystans między ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Im dziecko wcześniej rozpocznie przygodę z językiem, tym większe szanse, że osiągnie upragnione rezultaty w młodym wieku. I to nie tylko dlatego, że małe dzieci uczą się łatwiej i szybciej – to tylko jedna strona medalu. Równie ważny jest fakt, że maluchy właściwie bez wysiłku rozwijają podstawowe umiejętności komunikacyjne, w związku z czym szybko opanowują poprawną wymowę oraz zyskują tzw. swobodę językową.

Nie od dziś wiadomo jednak, że klasyczne, szkolne metody nauczania nie sprawdzają się w przypadku szczególnie małych dzieci. Kilkulatki błyskawicznie tracą zainteresowanie, trudno im utrzymać koncentrację na dłużej, a nudne zadania czy tzw. pamięciówka to w tym przypadku prosta droga do edukacyjnej katastrofy. Aby jej uniknąć, trzeba stawiać na sprawdzone narzędzia, które będą angażujące i przyjemne, a przy tym efektywne. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się metody oparte na zabawie, co potwierdza doświadczenie wielu rodziców i nauczycieli. Zastosowanie w procesie nauczania rozmaitych rozrywek, gier, quizów czy elementów rywalizacji wywołuje sporo pozytywnych emocji, a to z kolei sprzyja większemu zaangażowaniu i zainteresowaniu. W ten sposób dzieci skuteczniej zapamiętują (np. słówka w języku obcym) i uczą się nowych umiejętności.

Nauka poprzez zabawę ma tę wielką przewagę nad tradycyjnym podejściem, że jest po prostu przyjemna i daje dziecku mnóstwo frajdy. Przy okazji pozwala także rodzicom spędzać czas z dziećmi w sposób kreatywny i zabawny. W związku z tym wszystko, co związane z poznawanym językiem będzie się dziecku kojarzyć pozytywnie.

Zobacz: Jakie są największe wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego? Sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z trudnościami

Jakie narzędzia najlepiej pomogą dzieciom w nauce angielskiego?

Wbrew pozorom wcale nie trzeba być szczególnie kreatywnym rodzicem, aby zaproponować dzieciom naukę przez zabawę. Tak naprawdę jej elementy można wprowadzić po prostu do codziennej rutyny, np. podczas obiadu można ćwiczyć nazwy jedzenia po angielsku, w trakcie ubieranie można powtarzać słówka związane z kolorami i częściami garderoby. Jeśli dziecko lubi śpiewać i tańczyć, uczmy się z nim angielskich piosenek. Jeśli maluch lubi gry logiczne i pamięciowe, typu memory – przygotujmy takie w wersji angielskiej. Świetnie sprawdzą się również zabawy ruchowe, np. w trakcie sprzątania można zorganizować konkurs “kto pierwszy znajdzie i schowa przedmiot o nazwie… (np. doll – lalka, blanket – kocyk, crayons – kredki itp.).

Z czasem można także wykorzystać do nauki bajki po angielsku (zarówno te do czytania, jak i do oglądania). Aby było to efektywne, najlepiej wybrać bajki dopasowane do aktualnych zainteresowań dziecka, np. dinosaury, samochody, kosmos.

Wśród ciekawych i angażujących gier językowych warto wymienić także tradycyjne Kalambury, Głuchy Telefon czy Twister, tylko w wersji angielskiej. Do nauki kolorów sprawdzą się tradycyjne kolorowanki – rodzic mówi, w jakim kolorze powinien być dany element, a zadaniem dziecka jest wybrać właściwą barwę. Jakie jeszcze zabawy językowe można zaproponować dzieciom?

  • Nauka czasowników – przygotowujemy karteczki z zapisanymi czasownikami po angielsku (np. to dance – tańczyć). Po wylosowaniu karteczki zadaniem uczestnika zabawy jest odtworzenie tej czynności tak, aby inni odgadli.
  • Simon Says – zabawa polega na wykonywaniu przez dzieci określonych poleceń, np. Simon says: touch something green (Simon mówi: dotknij czegoś zielonego) lub touch a book, a pen, a chair (dotknij, książki, długopisu, krzesła) itp.
  • Find somebody who… – gra polega na tym, że nauczyciel/rodzic mówi, żeby wskazać osobę, która lubi grać na komputerze, ładnie śpiewa, lubi jeść czekoladę itd. Oczywiście wszystko po angielsku.

Oczywiście rodzice nie zawsze dysponują czasem i wystarczającą ilością energii na zorganizowanie dzieciom ciekawych gier i zabaw. Jeśli więc istnieje taka możliwość, mogą zapisać dziecko na zajęcia w szkole językowej. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy pracujący tam nauczyciele są doświadczeni w pracy z dziećmi i mają odpowiednie podejście.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Sprawdź: Dlaczego nauka języka angielskiego jest kluczowa dla rozwoju i przyszłości Twojego dziecka? Odkryj korzyści płynące z edukacji od najmłodszych lat

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo