Zamiokulkas jest wdzięczną rośliną doniczkową, która z roku na rok zyskuje na popularności. Choć nie ma wielu wymagań w uprawie, warto od czasu do czasu wspomóc go nawozem, który z powodzeniem przygotujesz w domowym zaciszu. Dzięki temu wypuści nowe, piękne liście i zachwyci niejednego gościa. Jak dbać o zamiokulkasa?
Zamiokulkas w doniczce wyróżnia się pięknymi liśćmi, które niewątpliwie są jego najlepszą ozdobą. Nic więc dziwnego, że na uprawę rośliny w domu decyduje się coraz więcej osób. Jeśli chcesz, by zamiokulkas wypuścił nowe liście, przygotuj w domu prosty nawóz. Dowiedz się też, jak dbać o roślinę, by rosła bujnie i zdrowo.
Gdzie powinien stać zamiokulkas? Lepiej nie wystawiaj go bezpośrednio na słońce
Roślina do rozwoju potrzebuje półcienistego stanowiska, jednak zupełne zaciemnienie również jej nie zaszkodzi. Wystawiona na zbyt duże działanie promieni słonecznych może zacząć brązowieć na liściach, co będzie się prezentować nieestetycznie. Jeśli zamiokulkas stoi blisko okna, jego liście będą się wyciągać w stronę światła. Z tego względu warto pamiętać, by co jakiś czas obracać doniczkę.
Sprawdź: Zalej wodą, odczekaj 24 godziny i podlej pelargonie. Ten domowy nawóz to hit ogrodników!
Czego nie lubi zamiokulkas? Zwróć uwagę na ilość wody, którą go podlewasz
Zamiokulkas nie lubi sporych ilości wody, gdyż to, co mu potrzebne, magazynuje w ozdobnych liściach. Rzadkie nawadnianie jest o wiele lepsze, niż przelewanie rośliny. Może wtedy zacząć marnieć w oczach, gnić i możliwe, że już jej nie odratujesz. Zamiokulkasa latem należy podlewać raz na 2-3 tygodnie, a zimą nawet raz w miesiącu. Takie ilości wody będą dla niego w zupełności wystarczające.
Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj mszyce. Szkodniki same pospadają z liści
Jaki nawóz stosować do zamiokulkasa? Wspomóż roślinę soczewicą
Soczewica, popularna roślina strączkowa jest bogatym źródłem witamin, minerałów i białka. Choć może być istotnym składnikiem diety, sprawdzi się też jako składnik nawozu do niektórych roślin – w tym do zamiokulkasa. Jeśli przygotujesz mieszankę odpowiednio, pobudzisz roślinę do wzrostu i będziesz spać spokojnie, gdyż dzięki temu uchronisz ją też przed atakiem szkodników. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przygotowanie nawozu nie jest skomplikowane. Co należy zrobić?
- Zagotuj 1 l wody w niewielkim garnuszku. Poczekaj, aż ciecz ostygnie.
- Dodaj do garnuszka 3 łyżki soczewicy i pozostaw mieszankę na około 4 godziny.
- Przecedź płyn. Możesz wlać go do niewielkiej konewki. Soczewica nie będzie ci już potrzebna.
- Podlej zamiokulkasa roztworem i powtarzaj proces około 1 raz w miesiącu.
Nawozu nie trzeba stosować zbyt często, gdyż zamiokulkas nie ma zbyt wielu wymagań pokarmowych.
Sprawdź: Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Ogrodnicy mają lepszy sposób. Rozwiążesz nawracający problem