Dodatkowe 300 zł na przybory szkolne? Wystarczy złożyć wniosek. Pieniądze nie przysługują jednak wszystkim

Zakup przyborów szkolnych, zeszytów i innych niezbędnych akcesoriów do szkoły dla dziecka nie jest tanie. Z tego względu warto poświęcić chwilę i zwrócić uwagę na program Dobry Start, w ramach którego rodzice mogą otrzymać aż 300 zł do wykorzystania na potrzeby szkolne pociechy. Jakie są wymagania i gdzie należy złożyć wniosek?

Już od kilku lat raz w roku rodzice mogą starać się o 300 zł na szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Niektórzy określają go również mianem “300 plus”. Dodatkowe pieniądze przysługują dzieciom do ukończenia 20 lat, lub nawet 24 w przypadku pociech z niepełnosprawnościami.

Sprawdź: 800 plus – do kiedy wniosek? Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze w styczniu. ZUS podaje terminy

Kiedy złożyć wniosek o Dobry Start 2023? Rodzicu, lepiej zwróć uwagę na te terminy

Każdego roku wnioski można składać, począwszy od 1 lipca. Nabór do tegorocznego programu kończy się z dniem 30 listopada 2023 r. Lepiej jednak nie zwlekać ze złożeniem wniosku, gdyż zwłoka może spowodować wypłatę pieniędzy w późniejszych terminach. Jeśli dokument zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, pieniądze powinny pojawić się na koncie do 30 września. Później na wypłatę 300 zł będzie trzeba czekać nawet około 2 miesiące od złożenia wniosku.

Jak uzyskać 300 zł na dziecko? Wniosek możesz złożyć na jeden z trzech sposobów

Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną należy złożyć przez Internet. Istnieją 3 możliwości złożenia dokumentu:

  1. Złożenie wniosku przez portal Emp@tia;
  2. Złożenie wniosku przez portal PUE ZUS;
  3. Złożenie wniosku przy pomocy bankowości elektronicznej.

We wniosku należy podać nr konta, na które mają zostać wypłacone pieniądze. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź: Jak sąsiadka wyciąga 4 tysiące złotych tylko ze świadczeń? “Praca nie jest jej potrzebna!”

Komu należy się wyprawka szkolna 300 zł? Nie przysługuje każdemu

Warto wspomnieć, że dodatkowe 300 zł nie przysługuje maluchom uczęszczającym do przedszkola i realizującym roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w szkole lub przedszkolu. Nie dotyczy też studentów.

Komu więc przysługują pieniądze? Skorzystają z nich dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub nauki oraz dla dzieci uczęszczających do młodzieżowego ośrodka socjoterapii, młodzieżowego ośrodka wychowawczego, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego i ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Wszystkie informacje dotyczące programu można znaleźć na rządowej stronie Gov.pl.

Sprawdź: Nowy bon turystyczny 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo