Już można złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2022! Chętni muszą się jednak pospieszyć

Dodatek osłonowy to jeden z najważniejszych narzędzi rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Jego celem jest zrekompensowanie rosnących cen energii oraz produktów spożywczych. W ten sposób władze chcą pomóc osobom najbardziej dotkniętym przez podwyżki. Rozpoczęła się już procedura składania wniosków. Komu przysługują środki i jaka będzie ich wysokość? Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2022 i kiedy pieniądze mogą trafić na konto.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wnioski o dodatek osłonowy można składać już o 1 stycznia w urzędzie gminy lub drogą elektroniczną.
  • Aby otrzymać pierwszą ratę zgodnie z harmonogramem, czyli do 31 marca, należy złożyć wniosek do 31 stycznia.
  • Wysokość świadczenia będzie uzależniona od liczby osób w danym gospodarstwie domowym oraz od głównego źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy 2022 – dla kogo jest przeznaczony?

Gwałtownie rosnący w ostatnich miesiącach poziom inflacji boleśnie odbił się na portfelach Polaków. W związku z czym rząd postanowił wprowadzić pewne mechanizmy mające na celu zniwelowanie ostatnich podwyżek, szczególnie energii, gazu i produktów żywnościowych. W ramach nowego programu, czyli Tarczy Antyinflacyjnej do prawie 7 milionów gospodarstw domowych ma trafić dodatek osłonowy.

Wprowadzamy (…) możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe, tej pierwszej potrzeby, oczywiście. Ale wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone.Premier Mateusz Morawiecki

Wysokość świadczenia będzie zależała od liczby osób w danym gospodarstwie domowym. Aby ubiegać się o dodatek, trzeba będzie jednak spełnić kryterium dochodowe. W przypadku rodzin miesięczny dochód nie może przekroczyć 1500 złotych w przeliczeniu na osobę. Z kolei dla gospodarstw jednoosobowych kwota ta została ustalona na poziomie 2100 złotych miesięcznie. Chodzi oczywiście o dochód uzyskany “na rękę”, a więc netto. Dokładna wypłacona suma pieniędzy będzie również uzależniona od źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy – ile wynosi?

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł rocznie przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł rocznie przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł rocznie przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł rocznie przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Na wyższe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy tych gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Zobacz: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022?

Wniosek o dodatek osłonowy 2022: gdzie i jak go złożyć?

Procedura ubiegania się o nowe świadczenie już się rozpoczęła. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach – do 31 marca 2022 i do 2 grudnia 2022. Aby otrzymać pierwszą transzę zgodnie z harmonogramem, trzeba się jednak pośpieszyć. Przyjmowanie dokumentów potrwa tylko do 31 stycznia.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uda się złożyć wniosku do końca stycznia, nie oznacza to jeszcze utraty pieniędzy. Wciąż można będzie dopełnić formalności do 31 października, w takim przypadki jednak wnioskujący otrzyma 100% środków dopiero do 2 grudnia 2022. Wnioski dostarczone po końcu października nie zostaną w ogóle rozpatrzone.

Wniosek o dodatek osłonowy można składać “w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek” lub drogą elektroniczną.

Sprawdź: Ulga na dziecko 2022 a limit dochodu. Nowe zasady uderzą w portfele rodziców! Kto straci na zmianach?

Rodzice pytają o świadczenie osłonowe 2022:

Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?

Aby otrzymać pierwszą ratę świadczenia już do 31 marca 2022, należy złożyć wniosek do 31 stycznia 2022. Później będzie można jeszcze składać dokumenty aż do 31 października, ale wówczas otrzymamy wypłatę 100% środków do 2 grudnia.

Dodatek osłonowy – kiedy wypłata?

Wypłata pierwszej raty ma się odbyć do 31 marca 2022, a drugiej do 2 grudnia 2022 – w przypadku osób, które złożyły wniosek do 31 stycznia. Osoby, które nie dostarczą dokumentów do 31 stycznia, będą to mogły zrobić jeszcze do 31 października, ale wówczas otrzymają pełną wypłatę do 2 grudnia 2022.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo