Ulga na dziecko 2022 a limit dochodu. Nowe zasady uderzą w portfele rodziców! Kto straci na zmianach?

Polski Ład wprowadza znaczące zmiany w systemie podatkowym. Chociaż początkowo wydawało się, że zastosowane rozwiązania będą korzystne dla rodzinnych budżetów, okazuje się, że nie wszyscy zyskają. Części rodziców szczególnie mogą się nie spodobać zmiany dotyczące odliczenia na dziecko. Już wkrótce niektórzy stracą możliwość otrzymania zwrotu podatku z tego tytułu. Na jakich zasadach będzie obowiązywała ulga na dziecko 2022?

Ulga na dzieci 2022

Zgodnie z polskim prawem osoby wychowujące dzieci mają możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi prorodzinnej i zapłacić dzięki temu mniejsze podatki. Ulga przysługuje nie tylko rodzicom, ale także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Od lat to z tego odliczenia Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej. Warunkiem jego zastosowania jest oczywiście faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie – ponoszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem, edukacją etc. Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej:

Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Ulga przyznawana jest:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3 089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Warto więc pamiętać, że nawet jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej, ale dorabia sobie w międzyczasie i zarabia ponad 3089 złotych, to rodzice tracą prawo do odliczenia od podatku z tytułu ulgi prorodzinnej.

Sprawdź: Becikowe 2022. Ile wynosi i komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Ulga na dziecko 2022 kwota

Wysokość ulgi jest uzależniona oczywiście od liczby dzieci w rodzinie. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większą kwotę można odliczyć w corocznym zeznaniu podatkowym.

Ulga na dziecko 2022 – aktualne stawki:

 • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
 • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

W praktyce oznacza to, że rodzicom lub opiekunom dwójki dzieci przysługuje ulga w wysokości 2224,08 zł w skali roku. W przypadku trójki dzieci będzie to natomiast 4 224,12 zł rocznie.

Portal rządowy Ministerstwa Cyfryzacji informuje również, w jaki sposób można odliczyć ulgę – zarówno w przypadku małżeństw rozliczających, jak i rodziców, którzy składają zeznania podatkowe osobno:

 • Jeśli składacie wspólne zeznanie podatkowe — wpiszcie ulgę na każde dziecko.
 • Jeśli składacie zeznania podatkowe oddzielnie — ustalcie, w jakich proporcjach wpiszecie ulgę. Możecie wpisać po równo (każde z was wpisuje 50% ulgi) albo ustalić proporcje (na przykład jedno z was wpisze 20% ulgi, a drugie 80%).

Sprawdź: Kiedy składać wniosek w programie rodzina 500 plus 2022? Sprawdź nowe zasady!

Ulga na dziecko 2022 limit dochodu

Zgodnie z przepisami w przypadku rodzin z jednym dzieckiem przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej obowiązują limity dochodu. Jeśli wychowują więcej niż jedną pociechę, odliczenie na dziecko przysługuje im niezależnie od dochodów.

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu (cytat za portalem obywatel.gov.pl):

 • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
 • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Ulga prorodzinna przy najniższej krajowej

1 stycznia 2022 w życie weszły przepisy zawarte w Polskim Ładzie. Wprowadzają one bardzo istotne zmiany przede wszystkim w systemie podatkowym. Jedna z nich może szczególnie zainteresować rodziców, ponieważ będzie dotyczyła właśnie ulgi na dziecko.

Zgodnie z nowym prawem nie wszyscy będą mogli skorzystać z odliczenia. Polski Ład zwiększa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie. W związku z czym rodzice (również zastępczy) oraz opiekunowie, którzy zarabiają najniższą krajową nie będą już mieli potrącanych zaliczek na podatek od dochodu. Wpłynie to oczywiście bezpośrednio na obniżenie kwoty odprowadzanych składek społecznych oraz zdrowotnych, które decydują o przyznaniu ulgi.

W praktyce wygląda to tak, że wysokość składek społecznych i zdrowotnych powinna być równa bądź wyższa od kwoty ulgi na dziecko, aby móc ją uzyskać. Osoby zarabiające najniższą krajową nie będą już zatem spełniać kryteriów, ponieważ odprowadzą do budżetu mniejsze składki. Aby otrzymać zwrot podatku na dziecko, suma składek na ZUS musiałaby przekroczyć wartość ulgi, a w przypadku płacy minimalnej jest to niemożliwe.

Wygląda wiec na to, że 2022 rok będzie ostatnim, kiedy wszyscy rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. W 2023 przy rozliczeniu rocznym poprzedniego roku będą już obowiązywały nowe przepisy.

Zobacz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już od stycznia! Jak złożyć wniosek o “dodatkowe 500 plus”?

Rodzice pytają o zwrot podatku na dzieci

Ulga na dziecko 2022 ile wynosi?

Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby dzieci: na pierwsze i drugie dziecko przysługuje po 1.112,04 złotych rocznie, na trzecie 2.000,04 zł rocznie, a na czwartek i każde kolejne po 2700 złotych rocznie.

Czy będzie ulga na dziecko 2022?

Tak, ulga na dziecko pozostaje, ale ze względu na zmiany w Polskim Ładzie nie będzie już przysługiwała wszystkim. Kryteriów do jej otrzymania nie spełnią zarabiający najniższą krajową, ponieważ wzrasta kwota wolna od podatku i nie będą już oni odprowadzać składek społecznych i zdrowotnych w odpowiednich ilościach.

Źródła:

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo