Ulga na dziecko 2022 przeszła spore zmiany. Kto zyskuje, a kto traci?

Polski Ład wprowadził w ubiegłym roku sporo zamieszania, ale dopiero podczas tegorocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym Polacy będą mieli okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Pewne zmiany dotknęły również jedną z najbardziej popularnych preferencji podatkowych, czyli ulgę prorodzinną. Kto nie może już z niej skorzystać? Na jakich zasadach obowiązuje ulga na dziecko za 2022 rok?

Ulga na dzieci 2022

Zgodnie z polskim prawem osoby wychowujące dzieci mają możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi prorodzinnej i zapłacić dzięki temu mniejsze podatki. Ulga przysługuje nie tylko rodzicom, ale także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Od lat to z tego odliczenia Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej. Warunkiem jego zastosowania jest oczywiście faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem, a co za tym idzie – ponoszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem, edukacją etc. Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej:

Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Ulga przyznawana jest:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 16 061,28 zł brutto (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej).

Warto dodać, że limit dochodu, który może osiągnąć pełnoletnie dziecko w ciągu roku, został zdecydowanie podwyższony. W ubiegłorocznym zeznaniu podatkowym było to zaledwie nieco ponad 3000 zł brutto. Wystarczyło więc, że dziecko dorobi sobie nawet przez jeden miesiąc w trakcie wakacji i już rodzice tracili prawo do odliczenia ulgi. Na tej zmianie może zatem skorzystać naprawdę spora grupa rodziców.

Sprawdź: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Ulga na dziecko 2022 kwota

Wysokość ulgi jest uzależniona oczywiście od liczby dzieci w rodzinie. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większą kwotę można odliczyć w corocznym zeznaniu podatkowym.

Ulga na dziecko 2022 – aktualne stawki:

 • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
 • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
 • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

W praktyce oznacza to, że rodzicom lub opiekunom dwójki dzieci przysługuje ulga w wysokości 2224,08 zł w skali roku. W przypadku trójki dzieci będzie to natomiast 4 224,12 zł rocznie.

Sprawdź: Kiedy składać wniosek w programie rodzina 500 plus 2022? Sprawdź nowe zasady!

Ulga na dziecko 2022 limit dochodu

Zgodnie z przepisami w przypadku rodzin z jednym dzieckiem przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej obowiązują limity dochodu. Jeśli wychowują więcej niż jedną pociechę, odliczenie na dziecko przysługuje im niezależnie od dochodów.

Ulga na dziecko 2022 – limit dochodu (cytat za portalem obywatel.gov.pl):

 • nie ma ograniczeń dochodów — jeśli masz więcej niż jedno dziecko. Bez względu na to ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie,
 • razem z małżonkiem nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł — jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok,
 • nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł — jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z rodzicem dziecka.

Ulga prorodzinna przy najniższej krajowej

1 stycznia 2022 w życie weszły przepisy zawarte w Polskim Ładzie. Wprowadzają one bardzo istotne zmiany przede wszystkim w systemie podatkowym. Jedna z nich może szczególnie zainteresować rodziców, ponieważ będzie dotyczyła właśnie ulgi na dziecko.

Polski Ład zwiększa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych rocznie. W związku z czym rodzice (również zastępczy) oraz opiekunowie, którzy zarabiają najniższą krajową nie mieli potrącanych zaliczek na podatek od dochodu. Wpłynie to oczywiście bezpośrednio na obniżenie kwoty odprowadzanych składek społecznych oraz zdrowotnych, które decydują o przyznaniu ulgi.

Możliwe jest wystąpienie o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi w zeznaniu podatkowym za rok 2022 w deklaracjach PIT-37 lub PIT-36. Dotyczy to podatników, których wyliczony podatek jest zbyt niski, aby odliczyć ulgę. W takim przypadku można dostać różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie może jednak przekroczyć sumy składek odprowadzonych na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Ważny termin dla rodziców coraz bliżej

Rodzice pytają o zwrot podatku na dzieci

Ulga na dziecko 2022 ile wynosi?

Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby dzieci: na pierwsze i drugie dziecko przysługuje po 1.112,04 złotych rocznie, na trzecie 2.000,04 zł rocznie, a na czwartek i każde kolejne po 2700 złotych rocznie.

Czy będzie ulga na dziecko 2022?

Tak, ulga na dziecko nadal można bez problemu odliczyć. Obowiązuje jednak limit dochodu w przypadku rodziców, którzy mają na utrzymaniu jedno dziecko.

Źródła:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo