Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się co prawda w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie przyjęte normy, wskazujące czy ich rozwój jest poprawny, prawidłowy. Są takie umiejętności, które dziecko w danym wieku powinno już posiadać i takie, których jeszcze nie musi mieć, chociaż może. Niezwykle istotny jest też wzrost i waga 9 latka. Niektóre dzieci są zbyt małe, lekkie, a inne zbyt wysokie lub zbyt ciężkie. Każda z tych sytuacji jest czymś nietypowym – być może wszystko jest w porządku i trzeba jedynie na przykład zmienić dietę. Może to jednak również świadczyć o jakiejś ukrytej chorobie – wszelkie niepokojące sygnały powinny zatem skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza pediatry. Jaki powinien być prawidłowy wzrost dziecka 9-letniego? Ile powinien ważyć przeciętny 9-latek? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 9 letnie dziecko powinno mieć od 124 do 147 centymetrów wzrostu.
 • Średni wzrost 9-letniej dziewczynki wynosi 124-147 centymetrów, a chłopca od 124 do 147 centymetrów.
 • 9 letnie dziecko powinno ważyć między 22 a 48 kilogramów.
 • Średnia waga 9-letniej dziewczynki to 22-45 kilogramów, a chłopca 22-48 kilogramów.

Wzrost 9 latka

Dziecko w wieku 9 lat powinno mierzyć od 124 do 147 centymetrów. Jest to – jak widać – dość duży zakres, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Trzeba pamiętać, że ewentualne odchylenia od normy nie świadczą od razu o jakiejś chorobie. Warto jednak zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry, który oceni czy wszystko jest w porządku i czy maluch rozwija się poprawnie. W wieku 9 lat obowiązująca norma jest taka sama dla dziewczynek i dla chłopców. 

Waga 9 latka

Idealna waga dziecka, które ma 9 lat mieści się między 22 a 48 kilogramów. Widać zatem, że różnica w wadze dzieci w tym samym wieku może być naprawdę duża, a jednocześnie nadal jest to normalne. Jedno dziecko rozwija się wolniej, jest mniejsze – na przykład z uwagi na to, że jego rodzice też są niscy. Takie dziecko może ważyć 24 kilogramy w wieku 9 lat i jest to zupełnie normalna waga.

Inne dziecko może ważyć 47 kilogramów i pewnie rodzic, który porównuje je z tym poprzednim będzie się zastanawiał czy wszystko jest w porządku. Warto więc wiedzieć, że tak – taka waga również jest zupełnie normalna. Może po prostu dziecko jest nieco wyższe niż jego rówieśnicy? Jeśli chodzi o normy, warto wiedzieć, że istnieją nieco inne dla dziewczynek i dla chłopców. Norma dla dziewczynek w wieku 9 lat wynosi 22-45 kilogramów, a dla chłopców w tym samym wieku 22-48 kilogramów. 

Dziewczynka 9-letnia

Średni wzrost dziewczynki 9-letniej wynosi 124-147 centymetrów. Z kolei jej idealna waga w tym wieku powinna mieścić się w granicach 22-45 kilogramów. Jak widać, różnice we wzroście i wadze dzieci w tym samym wieku mogą być naprawdę znaczne. Z czego wynikają? Przyczyny są różne! Najczęściej chodzi po prostu o genetykę, bo dziecko niższych rodziców również będzie niższe, a dziecko które urodziło się w rodzinie gdzie wszyscy są wysocy także takie będzie. Szacuje się, że dziewczynka gdy dorośnie będzie mniej więcej 3 centymetry wyższa od swojej matki.

Dzieci w tym wieku często się zamartwiają. To okres wyciszenia, gdy dziecko bardzo przeżywa wszelkie niepowodzenia w szkole czy kłótnie z kolegami, a jednocześnie coraz mniej o tym mówi rodzicom. Coraz ważniejsze stają się więzi z kolegami i koleżankami, a rodzice spadają w hierarchii – dotąd to oni byli najważniejsi. Jest to w związku z tym trudny dla nich okres, jednak trzeba się do tego przyzwyczaić i okazywać dziecku, że zawsze może na nich liczyć. To też idealny czas na podróże i czytanie – dziecko jest zainteresowane wieloma rzeczami i ciekawe świata. 

Chłopiec 9-letni

Chłopiec w wieku 9 lat powinien ważyć 22-48 kilogramów i mierzyć od 124 do 147 centymetrów. Różnice we wzroście i w wadze dzieci będących w tym samym wieku potrafią być więc naprawdę bardzo duże i nadal jest to uznawane za normę. Z czego może wynikać niedowaga u dziecka? Powodem może być na przykład zbyt mało kaloryczna dieta jak na potrzeby 9-latka, który jest akurat bardzo aktywny.

Nieodpowiednia dieta – bogata w tłuszcze i węglowodany – może być też powodem nadwagi u dziecka. To możliwe zwłaszcza wówczas, gdy prowadzi ono mało aktywny tryb życia. Wzrost i waga 9 latka mają z góry ustalone normy – odchylenia od nich w określonym wieku mogą być też jednak wynikiem jakiejś choroby. Właśnie dlatego warto wszystkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem pediatrą – pomoże on ustalić czy rzeczywiście jest się czym martwić. 

Rozmiar buta 9 latka

Jak dużą stopę ma dziecko w wieku 9 lat? Jest to bardzo ważne gdy wybiera się obuwie dla niego. Warto jednak wiedzieć, że jest to kwestia indywidualna. Mniej więcej od 7 roku życia dziecka trudno powiedzieć jaki rozmiar buta jest odpowiedni, ponieważ stopy dzieci rosną w różnym tempie i osiągają naprawdę różne rozmiary. Nawet w przybliżeniu trudno określić wymiar w odniesieniu do wieku.

Dzieci w tym wieku mogą mieć już nawet stopę w rozmiarze 36 i większą, chociaż zwykle są one mniejsze. Wzrost i waga 9 latka mają bardzo duży wpływ na rozmiar buta. Zależy on także od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Dziecko wyższych rodziców będzie wyższe i w związku z tym oczywiste jest, że będzie też miało większą stopę. Najlepiej zmierzyć stopę dziecka i dodać do uzyskanej miary 1 centymetr, gdy chce się kupić mu buty, a akurat nie ma go obok. Jeśli to tylko możliwe warto jednak jeździć na zakupy z dziećmi, by mogły po pierwsze ocenić czy butki im się podobają, a po drugie założyć je i sprawdzić czy są odpowiednio wygodne. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

 1. Dlaczego moja córka ma w takim razie 9 lat i 155 cm wzrostu?

  • Bo jest koniem jak matka.

   • Moja córka ma 152,5 cm. Ma 9 lat

    • A, i jeszcze rozmiar buta 38/39.

     • Do tego jeszcze rozmiar buta 38/39.

      • Dziwne, moja córka ma 164 cm wzrostu i 9 lat. I jeszcze do tego rozmiar buta 40.

       Ślub cywilny, Suknie Ślubne

       Sukienka na ślub cywilny

       Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

       Czytaj dalej →
       Wieczór kawalerski i panieński

       Wieczór kawalerski

       Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

       Czytaj dalej →
       Planowanie ślubu oraz wesela

       Co zamiast kwiatów na wesele?

       Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo