Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się co prawda w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie przyjęte normy, wskazujące czy ich rozwój jest poprawny, prawidłowy. Są takie umiejętności, które dziecko w danym wieku powinno już posiadać i takie, których jeszcze nie musi mieć, chociaż może. Niezwykle istotny jest też wzrost i waga 9 latka. Niektóre dzieci są zbyt małe, lekkie, a inne zbyt wysokie lub zbyt ciężkie. Każda z tych sytuacji jest czymś nietypowym – być może wszystko jest w porządku i trzeba jedynie na przykład zmienić dietę. Może to jednak również świadczyć o jakiejś ukrytej chorobie – wszelkie niepokojące sygnały powinny zatem skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza pediatry. Jaki powinien być prawidłowy wzrost dziecka 9-letniego? Ile powinien ważyć przeciętny 9-latek? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • 9 letnie dziecko powinno mieć od 124 do 147 centymetrów wzrostu.
 • Średni wzrost 9-letniej dziewczynki wynosi 124-147 centymetrów, a chłopca od 124 do 147 centymetrów.
 • 9 letnie dziecko powinno ważyć między 22 a 48 kilogramów.
 • Średnia waga 9-letniej dziewczynki to 22-45 kilogramów, a chłopca 22-48 kilogramów.

Wzrost 9 latka

Dziecko w wieku 9 lat powinno mierzyć od 124 do 147 centymetrów. Jest to – jak widać – dość duży zakres, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Trzeba pamiętać, że ewentualne odchylenia od normy nie świadczą od razu o jakiejś chorobie. Warto jednak zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry, który oceni czy wszystko jest w porządku i czy maluch rozwija się poprawnie. W wieku 9 lat obowiązująca norma jest taka sama dla dziewczynek i dla chłopców. 

Waga 9 latka

Idealna waga dziecka, które ma 9 lat mieści się między 22 a 48 kilogramów. Widać zatem, że różnica w wadze dzieci w tym samym wieku może być naprawdę duża, a jednocześnie nadal jest to normalne. Jedno dziecko rozwija się wolniej, jest mniejsze – na przykład z uwagi na to, że jego rodzice też są niscy. Takie dziecko może ważyć 24 kilogramy w wieku 9 lat i jest to zupełnie normalna waga.

Inne dziecko może ważyć 47 kilogramów i pewnie rodzic, który porównuje je z tym poprzednim będzie się zastanawiał czy wszystko jest w porządku. Warto więc wiedzieć, że tak – taka waga również jest zupełnie normalna. Może po prostu dziecko jest nieco wyższe niż jego rówieśnicy? Jeśli chodzi o normy, warto wiedzieć, że istnieją nieco inne dla dziewczynek i dla chłopców. Norma dla dziewczynek w wieku 9 lat wynosi 22-45 kilogramów, a dla chłopców w tym samym wieku 22-48 kilogramów. 

Dziewczynka 9-letnia

Średni wzrost dziewczynki 9-letniej wynosi 124-147 centymetrów. Z kolei jej idealna waga w tym wieku powinna mieścić się w granicach 22-45 kilogramów. Jak widać, różnice we wzroście i wadze dzieci w tym samym wieku mogą być naprawdę znaczne. Z czego wynikają? Przyczyny są różne! Najczęściej chodzi po prostu o genetykę, bo dziecko niższych rodziców również będzie niższe, a dziecko które urodziło się w rodzinie gdzie wszyscy są wysocy także takie będzie. Szacuje się, że dziewczynka gdy dorośnie będzie mniej więcej 3 centymetry wyższa od swojej matki.

Dzieci w tym wieku często się zamartwiają. To okres wyciszenia, gdy dziecko bardzo przeżywa wszelkie niepowodzenia w szkole czy kłótnie z kolegami, a jednocześnie coraz mniej o tym mówi rodzicom. Coraz ważniejsze stają się więzi z kolegami i koleżankami, a rodzice spadają w hierarchii – dotąd to oni byli najważniejsi. Jest to w związku z tym trudny dla nich okres, jednak trzeba się do tego przyzwyczaić i okazywać dziecku, że zawsze może na nich liczyć. To też idealny czas na podróże i czytanie – dziecko jest zainteresowane wieloma rzeczami i ciekawe świata. 

Chłopiec 9-letni

Chłopiec w wieku 9 lat powinien ważyć 22-48 kilogramów i mierzyć od 124 do 147 centymetrów. Różnice we wzroście i w wadze dzieci będących w tym samym wieku potrafią być więc naprawdę bardzo duże i nadal jest to uznawane za normę. Z czego może wynikać niedowaga u dziecka? Powodem może być na przykład zbyt mało kaloryczna dieta jak na potrzeby 9-latka, który jest akurat bardzo aktywny.

Nieodpowiednia dieta – bogata w tłuszcze i węglowodany – może być też powodem nadwagi u dziecka. To możliwe zwłaszcza wówczas, gdy prowadzi ono mało aktywny tryb życia. Wzrost i waga 9 latka mają z góry ustalone normy – odchylenia od nich w określonym wieku mogą być też jednak wynikiem jakiejś choroby. Właśnie dlatego warto wszystkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem pediatrą – pomoże on ustalić czy rzeczywiście jest się czym martwić. 

Rozmiar buta 9 latka

Jak dużą stopę ma dziecko w wieku 9 lat? Jest to bardzo ważne gdy wybiera się obuwie dla niego. Warto jednak wiedzieć, że jest to kwestia indywidualna. Mniej więcej od 7 roku życia dziecka trudno powiedzieć jaki rozmiar buta jest odpowiedni, ponieważ stopy dzieci rosną w różnym tempie i osiągają naprawdę różne rozmiary. Nawet w przybliżeniu trudno określić wymiar w odniesieniu do wieku.

Dzieci w tym wieku mogą mieć już nawet stopę w rozmiarze 36 i większą, chociaż zwykle są one mniejsze. Wzrost i waga 9 latka mają bardzo duży wpływ na rozmiar buta. Zależy on także od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Dziecko wyższych rodziców będzie wyższe i w związku z tym oczywiste jest, że będzie też miało większą stopę. Najlepiej zmierzyć stopę dziecka i dodać do uzyskanej miary 1 centymetr, gdy chce się kupić mu buty, a akurat nie ma go obok. Jeśli to tylko możliwe warto jednak jeździć na zakupy z dziećmi, by mogły po pierwsze ocenić czy butki im się podobają, a po drugie założyć je i sprawdzić czy są odpowiednio wygodne. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

 1. Dlaczego moja córka ma w takim razie 9 lat i 155 cm wzrostu?

  • Bo jest koniem jak matka.

   • Moja córka ma 152,5 cm. Ma 9 lat

    • A, i jeszcze rozmiar buta 38/39.

     • Do tego jeszcze rozmiar buta 38/39.

      • Dziwne, moja córka ma 164 cm wzrostu i 9 lat. I jeszcze do tego rozmiar buta 40.

       Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

       Biżuteria na zawsze

       Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

       Czytaj dalej →
       Suknie Ślubne

       Ceny sukien ślubnych

       Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

       Czytaj dalej →
       Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

       Test pieluszek jednorazowych

       Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo