Wzrost i waga rocznego dziecka [plus rozmiar buta]

Każdy człowiek rozwija się w swoim własnym tempie, jednak istnieją pewne normy, które warto znać, żeby wiedzieć czy rozwój ten przebiega prawidłowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, których rozwój trzeba obserwować by szybko wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Ile powinien ważyć chłopiec lub dziewczynka po ukończeniu 1 roku życia? Jaki powinien być wzrost i waga rocznego dziecka? Jak przebiega rozwój dziecka i co warto wiedzieć na ten temat? 

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Roczna dziewczynka waży średnio 9,8 kilograma, a chłopiec 10,4 kg.
 • Odchylenie w wadze może wynosić plus minus 2,5 kilograma.
 • Wzrost rocznej dziewczynki wynosi średnio 75 cm, a chłopca 76 cm.
 • Odchylenie w wadze może wynosić plus minus 7 centymetrów.
 • Rozmiar buta rocznego dziecka to najczęściej 19, 20 lub 21.

Średni wzrost rocznego dziecka

Zastanawiasz się ile wzrostu ma roczne dziecko? Intensywnie się ono jeszcze rozwija. Cały pierwszy rok życia upływa na szybkim rozwoju. Dokładny wzrost dziecka uzależniony jest w dużej mierze od tego ile centymetrów miało i ile ważyło gdy przyszło na świat. Są bowiem noworodki większe i mniejsze, lżejsze i cięższe. Rozwój jest więc kwestią indywidualną, uzależnioną między innymi od czynników genetycznych i od sposobu odżywiania.

Można jednak stwierdzić jaki jest średni prawidłowy wzrost niemowlaka w danym wieku – dzięki temu wiadomo, czy wszystko jest w porządku. Średni wzrost dla dziewczynki:

 • w pierwszym miesiącu życia to 53 centymetry,
 • w drugim 56,
 • w trzecim 59,
 • w czwartym to 62 centymetry,
 • w piątym 64.

To jednak uśrednione wartości, a więc poprawne będą również odchylenia o około 4 centymetry więcej lub mniej. W tych samych miesiącach chłopcy są więksi zwykle o około centymetr lub 2 centymetry. Jeśli chodzi o kolejne miesiące to:

 • w szóstym średnio to 66 centymetrów u dziewczynek i 68 u chłopców,
 • w siódmym 68 u dziewczynek i 70 u chłopców,
 • w ósmym 70 centymetrów u dziewczynek i 72 u chłopców,
 • w dziewiątym 72 centymetry u dziewczynek i 73 u chłopców,
 • w dziesiątym 73 u dziewczynek i 74 u chłopców,
 • w kolejnym 74 u dziewczynek i 75 u chłopców,
 • w dwunastym miesiącu to średnio 75 centymetrów u dziewczynek i 76 u chłopców.

Warto jednak pamiętać, że prawidłowy wzrost niemowlaka w tym miesiącu mieści się w szerokim zakresie. Może to być odchylenie nawet o 7 centymetrów w każdą stronę. 

Prawidłowa waga rocznego dziecka

Zastanawiasz się ile powinno ważyć roczne dziecko? Średnia waga rocznego dziecka to około 10 kilogramów. Między piątym a szóstym miesiącem większość dzieci podwaja swoją wagę urodzeniową, a do 12 miesiąca potraja się ona. Wszystko zależy zatem od tego jaka była waga urodzeniowa malucha.

W 12 miesiącu dziewczynki ważą średnio 9,8 kilograma, a chłopcy 10,4 kilograma. Należy jednak pamiętać, że to wartości przeciętne. Dopuszczalna jest także waga do 2,5 kilograma niższa i do 2,5 kilograma większa. Roczne dziecko nadal szybko się rozwija, jednak ma już nieco mniejszy apetyt niż wcześniej. Od teraz będzie wolniej rosło i mniej przybierało na wadze. 

Dziewczynka 1 rok

Dziewczynki są nieco mniejsze od chłopców, dlatego ustalając właściwy wzrost i wagę dla danego miesiąca życia trzeba wziąć pod uwagę płeć. Jaki powinien być wzrost i waga rocznego dziecka? W 12 miesiącu życia przeciętny wzrost dziewczynki to 75 centymetrów (plus minus 7 centymetrów) i 9,8 kilograma (plus minus 2,5 kilograma). Większość rocznych dzieci umie już stać na nóżkach, być może potrafi też samodzielnie jeść. Zdarza się, że maluch potrafi też samodzielnie przejść kilka kroków. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego dziecka. Wszystkie jednak są ruchliwe, ciekawskie. 

Waga i wzrost rocznej dziewczynki

MiesiącWzrost (cm)Waga (kg)
1534,0
2564,7
3595,4
4626,0
5646,8
6667,4
7688,0
8708,4
9728,9
10739,4
11749,6
12759,8

Chłopiec 1 rok

Jaki powinien być wzrost i waga rocznego dziecka? W pierwszym roku życia chłopcy są nieco więksi niż dziewczynki. Jeśli jednak będzie inaczej nie ma powodów do niepokoju. Wszystko jest kwestią genów – niscy rodzice będą mieli mniejsze dziecko. Nie trzeba się tym martwić, chyba że różnice są naprawdę duże.

Mniejsze dzieci rodzą na przykład kobiety cierpiące na anemię, a większe kobiety z cukrzycą ciążową. Lekarze oznaczają takie przypadki jako hipotrofia płodu lub makrosomia płodu. Wzrost i waga zależą także od diety i zapewnienia dziecku odpowiedniej ilości snu. W pierwszym roku życia maluchy zwykle przybierają na wadze około 7,5 kilograma i rosną około 25 centymetrów. W 12 miesiącu życia chłopcy mają więc średnio 76 centymetrów wzrostu (plus minus 7 centymetrów) i ważą średnio 10,4 kilograma (plus minus 2,5 kilograma). W pierwszym roku życia każdy maluch rozwija liczne zdolności – poznawcze, motoryczne, komunikacyjne oraz społeczne. 

Waga i wzrost rocznego chłopca

MiesiącWzrost (cm)Waga (kg)
1544,3
2575,1
3605,8
4636,5
5667,2
6687,4
7708,1
8728,5
9738,9
10749,3
11759,6
127610,4

Rozmiar buta 1 latka

Dziecko w wieku 12 miesięcy rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem. Niektórym zajmuje to nieco więcej czasu i zaczynają chodzić dopiero w 15 miesiącu życia, a inne roczne dzieci potrafią już nie tylko same stać, ale nawet przejść samodzielnie kilka kroków czy kilka metrów. Przychodzi więc czas gdy rodzice muszą kupić dla swojego maleństwa buty, w których będzie mogło wygodnie uczyć się chodzić.

Jaki rozmiar buta wybrać? Najlepiej odrysować stópkę dziecka, a następnie zmierzyć odległość od dużego palca do końca stopy i do wyniku dodać jeszcze 1 centymetr. Każde dziecko jest nieco inne, zatem rozmiary stóp dzieci również mogą się od siebie różnić. Najczęściej jednak rozmiar buta rocznego malucha to 19, 20 lub 21.

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów butów, które będą ochraniać stopy dziecka i zapewniać mu dobrą podstawę. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku nauki chodzenia. Warto jednak pamiętać by nie kupować zbyt wielu butów – dziecko przecież stale rośnie i rosną też dziecięce stópki.

Wzrost i waga rocznego dziecka w pytaniach i odpowiedziach:

Jaki powinien być wzrost rocznego dziecka?

Wzrost rocznego dziecka to średnio 75 centymetrów u dziewczynek i 76 u chłopców.

Ile waży roczne dziecko?

Roczne dziewczynki ważą średnio 9,8 kilograma, a chłopcy 10,4 kilograma.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo