Najlepsze zabawki dla niemowląt [TEST!]

Gdy pierwszy raz zostałam mamą, zupełnie nie wiedziałam, które zabawki dla niemowląt są warte uwagi. W sklepach jest ich przecież mnóstwo! Edukacyjne, interaktywne, drewniane… Tanie i droższe. Po testach, które przeprowadziłam wraz z moimi dziećmi, mogę Wam polecić kilka z nich!

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/zabawki-sensoryczne/” limit=”8″]

Zabawki dla niemowląt: jakie wybrać?

Zanim w ogóle zaczniesz się zastanawiać, czy wybrać edukacyjne, interaktywne czy może drewniane zabawki dla niemowląt, musisz zwrócić uwagę na podstawową rzecz: bezpieczeństwo. Wydawałoby się, że to oczywiste również dla producentów zabawek, ale w praktyce okazuje się, że nie zawsze. Wszelkie akcesoria dla niemowląt oglądaj i oceniaj pod kątem tego, czy istnieje możliwość, by w trakcie zabawy się rozpadły albo by odpadły z nich mniejsze części. Dotyczy to przede wszystkim zabawek kupowanych np. podczas spacerów na nadmorskich czy miejskich deptakach. W dużych sklepach z zabawkami dla niemowląt problem praktycznie nie istnieje. Mamy jednak lato i zdarza się, że starsze niemowlęta są zauroczone tym, co widzą na stoiskach w drodze na plażę.

Zabawki dla najmłodszych niemowląt? Karuzela!

O ile noworodek głównie śpi, o tyle już kilkutygodniowe niemowlę coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem. Pierwszą zabawką dla niemowląt, która pojawia się w większości domów jest karuzela. Ilość dostępnych w sklepach modeli może przyprawić o zawrót głowy. Którą wybrać?

Po pierwsze zwróć uwagę na to, by zawieszone na niej zabawki były skierowane delikatnie w dół – w końcu to właśnie w ten sposób będzie oglądać je dziecko! Po drugie zarówno dla maluszka, jak i – nie oszukujmy się! – dla ciebie ważne jest, by wygrywana przez zabawkę melodyjka nie była drażniąca i by można było ją wyłączyć. Wiele niemowląt lubi także karuzele, które w nocy rzucają na sufit i ściany wirujące świetlne kształty. I ostatnia ważna rzecz: warto wybierać zabawki dla niemowląt, które można zamocować w różnych miejscach. Nie tylko na łóżeczku, ale również np. na przewijaku czy wózku.

Karuzela Fisher Price w ciemności rzuca na sufit delikatne świetlne kształty. Zobacz więcej karuzeli dla niemowląt>>>>

Edukacyjne zabawki dla niemowląt

Malutkie dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami – również dotykiem. Wśród edukacyjnych zabawek dla niemowląt warto zwrócić uwagę na wszelkie maty edukacyjne. Jest ich mnóstwo… Wybieraj te, które dają najwięcej możliwości zabawy: dotykania różnego rodzaju powierzchni, przewieszania zabawek oraz słuchania różnych dźwięków. Kupując matę szukałam takiej, która choć trochę zabezpiecza możliwość wypadnięcia maluszka z boku maty. Ma to znaczenie, gdy niemowlę próbuje przemieszczania się poprzez… turlanie.

Ogromnym plusem tej maty edukacyjnej jest nie tylko jej niska cena, ale przede wszystkim możliwość przemieszczania zabawek. Wśród nich znalazło się też uwielbiane przez moje dzieci w okresie niemowlęcym lusterko. Zobacz też więcej modeli mat edukacyjnych>>>

Interaktywne zabawki dla niemowląt

Śpiewają, grają, rozmawiają – interaktywne zabawki dla niemowląt potrafią naprawdę wiele! Najmłodsze dzieci warto obdarować interaktywnymi klockami. Każdy z nich można oglądać, dotykać i naciskać. Są wielokolorowe i wydają przyjazne dźwięki. Klocuszki można również ustawiać tworząc pierwsze budowle i – co ważniejsze – można je potem rozrzucać, co większość niemowląt absolutnie uwielbia!

Interaktywne klocki Smily zajmowały mojego syna na bardzo długo. Zobacz też więcej propozycji>>>

Dzieci, które już swobodnie siedzą będą zachwycone interaktywnymi misiami, które po dotknięciu wydają najróżniejsze dźwięki, a świecące elementy migoczą w rytm piosenek. Niektóre interaktywne zabawki dla niemowląt mają wbudowane różne poziomy nauki. Dzięki temu w zależności od wieku i zmiany możliwości poznawczych dziecka, zabawka oferuje maluszkowi nowe funkcje.

Szczeniaczek uczniaczek od Fisher Price ma trzy poziomy nauki: od 6 miesiąca, od 12 miesiąca i od 18. miesiąca. Dzięki temu wspiera edukację dziecka na różnych etapach. Zobacz też inne interaktywne zabawki dla niemowląt>>>

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Zabawki sensoryczne? Co to właściwie jest i czym wyróżniają się spośród innych zabawek dla niemowląt? Otóż są to takie zabawki, które wspierają integrację sensoryczną, a prościej mówiąc pomagają usprawnić zdolność przetwarzania docierających do mózgu bodźców. Aby to osiągnąć ich twórcy nadają im przedziwne kształty i szyją je z materiałów o różnych fakturach, dzięki czemu u niemowlęcia pobudzony zostaje zmysł dotyku. Zabawki wydają najróżniejsze dźwięki i pobudzają wzrok feerią kontrastowych kolorów. Dodatkową stymulację wzroku mogą zapewnić elementy świetlne.

Będziecie w szoku, gdy zobaczycie, jak małe dziecko uwielbia metki, których mnóstwo znalzło się na kostce sensorycznej LittleSophie. Zobaczcie też inne zabawki sensoryczne dla niemowląt>>>

Drewniane zabawki dla niemowląt

Przyznam, że w kwestii wyglądu, największą sympatią zawsze darzyłam drewniane zabawki dla niemowląt. Ich nienarzucająca się kolorystyka odbiega trochę od żywych kolorów, które zapewniliśmy dziecku kupując zabawki edukacyjne czy sensoryczne. Nie zmienia to jednak faktu, że starsze niemowlęta uwielbiają stawianie pierwszych budowli z drewnianych klocków oraz dopasowywanie kształtów w drewnianych układankach…

 

Drewniane klocki Viga można układać, ale też poznawać z ich pomocą kolory oraz cyfry. Zobacz więcej zabawek z drewna>>>

Jeśli lubicie zabawki dla niemowląt, które nie robią niczego za dziecko, nie wydają dźwięków i nie świecą, zwróćcie uwagę na zabawki Montessori. Zachęcają one niemowlę do aktywności, kreatywnego myślenia i ćwiczenia motoryki. Pozwalają m.in. na izolację bodźca, dzięki czemu dziecko łatwiej może go zrozumieć. Przykład? Maluszek o wiele łatwiej pojmie różnicę mała – duża wieża, gdy zostanie ona zbudowana z klocków w jednym kolorze.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo