Jak zorganizować bal dla najmłodszych? Oto najciekawsze zabawy karnawałowe dla dzieci!

Okres karnawału 2022 w pełni. To wyjątkowy czas, kiedy chętnie świętują nie tylko dorośli, ale także najmłodsi. Wszelkiego rodzaju bale, tańce czy przebieranki to coś, co dzieci wprost uwielbiają. W wielu przedszkolach i szkołach z tej okazji organizowane są tematyczne wydarzenia i imprezy. Obowiązkowym punktem programu muszą być oczywiście ciekawe zabawy taneczne, gry i konkursy. Podpowiadamy, jakie wybrać zabawy karnawałowe dla dzieci, aby bal był udany!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Bal karnawałowy dla dzieci powinien przede wszystkim być okazją do przebieranek, tańców i zabaw ruchowych.
 • Dzieci mogą się przebrać za kogo tylko chcą, najważniejsze, aby czuły się komfortowo i były zadowolone ze swojego kostiumu.
 • Oprócz programu zabaw i tańców, warto zadbać także o przygotowanie odpowiedniej muzyki oraz drobnego słodkiego poczęstunku.

Zabawy karnawałowe dla dzieci

Kto powiedział, ze w czasie karnawału hucznie bawić się mogą jedynie dorośli. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, równie chętnie biorą udział w imprezach organizowanych w tym okresie w szkołach czy przedszkolach. Taka zabawa to dla nich nie lada atrakcja i przyjemna odskocznia od codziennych zajęć. Jeśli dodatkowo wydarzeniu towarzyszą także ciekawe gry czy konkursy, dzieci będą tym bardziej zachwycone.

Kluczem do udanego balu karnawałowego dla najmłodszych jest opracowanie szczegółowego programu i zaplanowanie licznych zabaw. Pamiętajmy, że impreza bezwzględnie musi odbyć się w odpowiedniej oprawie – dlatego niezbędne będą oryginalne dekoracje oraz dobra muzyka. Świetnym pomysłem zabawy na karnawał będzie rzecz jasna zorganizowanie tańców – trudno wyobrazić sobie prawdziwy bal bez radosnego podskakiwania do rytmu.

Przede wszystkim, skoro mowa o karnawale, warto zorganizować dzieciom bal przebierańców. Każde z nich w czasie tego specjalnego wydarzenia może stać się na chwilę zupełnie kimś innym – księżniczką, superbohaterem, bohaterem książki, gwiazdą muzyki czy nawet jakimś ulubionym owocem. Ograniczeniem jest tak naprawdę tylko wyobraźnia. Kiedy już wszyscy się przebiorą i zgromadzą na sali, najlepiej włączyć wesołą muzykę i rozpocząć tańce, a następnie karnawałowe zabawy.

Zabawy na imprezę karnawałową:

 • Gorące krzesełka – zabawa znana już od pokoleń, polega na tym, że dzieci poruszają się dookoła ustawionych w kształt koła krzesełek – zawsze jest ich o jedno mniej niż uczestników. Po wyłączeniu muzyki, każde dziecko musi zająć swoje miejsce, osoba, która nie zdąży, odpada.
 • Taniec na gazecie – dzieci powinny dobrać się w pary, a następnie tańczą na rozłożonym na podłodze kawałku gazety. Kiedy muzyka się zatrzyma, zadaniem dzieci jest złożenie gazety na pół i dalszy, już znacznie utrudniony taniec. Zabawa ta daje nie tylko dużo śmiechu, ale też przy okazji pozwala poćwiczyć równowagę i motorykę.
 • Taniec-wąż – dzieci ustawiają się w wężyku i chwytają za ramiona lub w pasie osobę stojącą przed nimi. Celem zabawy jest dogonienie przez “głowę węża”, czyli pierwszej osoby, własnego ogona, a więc ostatniej osoby w wężyku.
 • Taniec z balonami – zabawa polega na tym, że dzieci dobierają się w pary i muszą tańczyć w taki sposób, aby znajdujący się pomiędzy nimi balon nie upadł na podłogę.

Sprawdź: Komedie dla dzieci – zestawienie najciekawszych tytułów dla najmłodszych

Tematyczne zabawy karnawałowe w przedszkolu

Przedszkolaki wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy i konkursy karnawałowe. Właściwie trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do zorganizowania takich atrakcji niż przedszkolna sala, pełna podekscytowanych (i poprzebieranych!) maluchów. Oczywiście w przypadku najmłodszych dzieci również nie może zabraknąć opcji przebierania się. Kiedy już maluchy będą wystrojone czas rozpocząć zabawy karnawałowe dla dzieci. Ponieważ jest to okres imprezowy i radosny, a przedszkolaki mają naprawdę niespożyte ilości energii, najlepiej jeśli będą to zabawy ruchowe.

Zabawy na bal karnawałowy dla dzieci

 • “Zatańcz jak” – zabawa, w której organicza nas tylko wyobraźnia. Organizator co jakiś czas stopuje muzykę i wydaje dzieciom polecenie: zatańcz jak… małpa, robot, wampir itd.
 • “Podaj dalej” – zabawa polega na przekazywaniu sobie między dzieciakami jakiegoś przedmiotu – np. pluszaka, klocka. W pewnym momencie muzyka cichnie, a osoba, która została z przedmiotem w dłoni odpada (odpada również, jeśli przedmiot upuści).
 • Przechodzenie pod liną – klasyczna zabawa dopasowana do możliwości dzieci – ich zadaniem jest przejście pod coraz niżej trzymaną liną bez dotknięcia jej, ale technika pozostaje dowolna.
 • Poszukiwanie skarbów – przed rozpoczęciem imprezy w sali można poukrywać słodkości (np. czekoladki czy cukierki). Zadaniem dzieci będzie odnalezienie jak największej ilości smakołyków.

Zobacz: Zabawy dla dzieci w domu. W co się bawić?

Konkursy na bal karnawałowy dla dzieci

Bal karnawałowy to także dobra okazji do zorganizowania konkursów, które nie wprowadzą niezdrowej rywalizacji, ale wyłącznie dodatkowo urozmaicą wydarzenie. Mogą być to konkursy prac plastycznych lub kostiumów. Jeśli mamy zamiar zorganizować taką atrakcję, warto wyposażyć się w nagrody, które zostaną wręczone przyszłym zwycięzcom – mogą to być słodkie smakołyki, maskotki czy książki.

 • Konkurs na najlepsze przebranie – zasady są proste: dzieci same głosują na osobę, która ich zdaniem przebrała się najbardziej oryginalnie i ciekawie. Głosy zbieramy do słoika lub do puszki, anonimowo, a uczestnika, który otrzyma najwięcej głosów, czeka słodka nagroda.
 • Konkurs na najciekawszą maskę karnawałową – maski to chyba najbardziej charakterystyczny element karnawału na całym świecie, warto więc pokazać dzieciom, jak je wykonać. Można w tym celu użyć po prostu gotowych form wydrukowanych z internetu lub wykonać je całkowicie samodzielnie z utwardzanego papieru lub kartonu.
 • Rozwiązywanie zagadek – przed rozpoczęciem balu organizator powinien przygotować pewną liczbę ciekawych, nietypowych zagadek (oczywiście dostosowanych do wieku i wiedzy dzieci). Osoba, która poda największą liczbę poprawnych odpowiedzi, zostanie zwycięzcą konkursu.

Sprawdź: Zabawy integracyjne dla dzieci

Rodzice pytają o karnawał dla dzieci

Jakie są zabawy karnawałowe?

Karnawałowa zabawa, która jako pierwsza przychodzi na myśl, to oczywiście tańce. Najlepiej więc zorganizować dodatkowe atrakcje, w postaci gier czy konkursów, podczas zabaw ruchowych – np. taniec na gazecie, tańce z balonem czy gorące krzesełka.

Jaka muzyka na karnawał dla dzieci?

Karnawał to radość i zabawa, a więc muzyka w trakcie takiej imprezy powinna odpowiadać klimatowi – musi być skoczna, dobra to tańca, ale najlepiej, aby były to utwory dziecięce.

Najlepszy pomysł na bal przebierańców dla dzieci?

Tak naprawdę nie ma najlepszego pomysłu na przebranie na bal karnawałowy. Najważniejsze, żeby dziecko czuło się dobrze i komfortowo. Jeśli chce może przebrać się za księżniczkę, postać z bajki czy superbohatera. Może jednak również wystąpić jako ulubiony owoc czy warzywo, ewentualnie w kostiumie ulubionego zwierzęcia.

Jakie zorganizować zabawy dla dzieci na bal karnawałowy?

Podczas balu najważniejsze są oczywiście tańce, a więc zabawy powinny być przede wszystkim ruchowe i związane z muzyką, np. gorące krzesełka, taniec z balonami czy taniec na gazecie.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo