Kiedy wracamy do szkoły 2022? Nauczyciele narzekają na chaos. “Brak wiedzy, wyobraźni i strategii”

W środę 9 lutego Przemysław Czarnek ogłosił skrócenie nauki zdalnej. Początkowo miała ona trwać do końca okresu ferii, a więc do końca lutego, okazuje się jednak, że uczniowie wrócą do szkół nieco wcześniej. Chociaż nauczyciele zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są zajęcia zdalne, to jednak część z nich nie kryje zaskoczenia i oburzenia kolejnymi wprowadzanymi nagle zmianami bez żadnych konsultacji. Ponowna zmiana trybu oznacza dla nich następną reorganizację programu. Sprawdzamy, kiedy wracamy do szkoły 2022 i jak ten powrót będzie przebiegał.

Od kiedy wracamy do szkoły 2022?

Wiadomo już z całą pewnością, że nauka zdalna wprowadzona od 27 stycznia potrwa krócej, niż początkowo zakładano. Zdaniem ministrów edukacji i zdrowia sytuacja epidemiczna poprawiła się już na tyle, że uczniowie mogą wrócić do szkół tydzień wcześniej. Dlatego też rozpoczną tradycyjne zajęcia już w poniedziałek 21 lutego.

To jednak nie koniec zmian w sposobie funkcjonowania oświaty. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe zasady dotyczące odbywania kwarantanny, które będą miały kluczowe znaczenie dla pracy szkół w najbliższych tygodniach. Zlikwidowany zostaje bowiem obowiązek tzw. kwarantanny z kontaktu, która w dużej mierze przyczyniała się do chaosu w placówkach od początku roku. Po tym jak u jednego z uczniów lub pracowników stwierdzano zakażenie koronawirusem, wszyscy niezaszczepieni byli automatycznie kierowania na kwarantannę i siłą rzeczy cała klasa musiała obowiązkowo zmieniać tryb zajęć na zdalne. Unieważnienie tego przepisu wiąże się z końcem przerywanej nauki, ale zdaniem ekspertów nie oznacza końca problemów w szkole. W efekcie tej decyzji możemy się spodziewać zwiększonej liczby zakażeń.

[…] w krótkim czasie szkoły znowu przestaną pracować ale tym razem z uwagi na faktyczne infekcje covidowe uczniów i nauczycieli. A już dziś brakuje łóżek covidowych na oddziałach pediatrycznych. Tymczasem wskaźniki szczepienia dzieci jedne z niższych w EUKrzysztof Strzałkowski, Przewodniczący Klubu Radnych KO i Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza

Sprawdź: Lex Czarnek ponownie przegłosowane! “Czarny dzień dla polskiej edukacji”. Co się zmieni w szkołach?

Część pedagogów niezadowolona z decyzji. “Kompletny chaos”

Skrócenie nauki zdalnej nie przypadło do gustu wszystkim nauczycielom. Chociaż mają świadomość, jak ważne z punktu widzenia edukacji, ale też zdrowia psychicznego dzieci, są zajęcia stacjonarne, to jednak trudno się dziwić, że kolejna nagła zmiana decyzji mogła wytrącić ich z równowagi. Przypomnijmy, że nauka zdalna została ogłoszona 25 stycznia. Po wejściu w życie rozporządzenia większość nauczycieli rozpoczęła planowanie lekcji online, które wymagają nieco innego przygotowania. Tymczasem z dnia na dzień znów wprowadzono inne rozwiązanie, co po raz kolejny skutkuje zamieszaniem i wiąże się z dodatkową pracą.

Wielu nauczycieli nie kryje swojego oburzenia tym, jak chaotycznie MEiN zarządza szkołami. Zarzucają resortowi brak konkretnego i racjonalnego planu działania i przede wszystkim o całkowitą niekonsekwencję w podejmowaniu decyzji. Przypominają, że rok temu przy niemal 30 tysiącach zakażeń rząd wprowadzał całkowity lockdown, a teraz przy niemal 50 tysiącach ogłasza nagle, że luzuje wszystkie zasady. Podkreślają także, że powrót do szkół w obecnej sytuacji może i tak wiązać się z kolejnymi przerwami – tym razem spowodowanymi rosnącymi infekcjami wśród uczniów i pedagogów.

Dziś ogłoszono kolejny raz koniec pandemii w Polsce, gdy wg liczby zgonów jesteśmy na 4 miejscu na świecie, a w ciągu 2 tyg. liczba hospitalizacji COVID+ wzrosła o 5 tys., koledzy z POZ piszą, że dziennie przyjmują po 100 pacjentów, z czego 75% to COVID, a 30% załogi na izolacji. Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra, doktor nauk medycznych, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general