Zabawy na dworze dla małych dzieci i nastolatków

Zabawy na dworze wpływają pozytywnie na całościowy rozwój dziecka. W artykule przedstawiamy ciekawe pomysły na gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Proponujemy coś odpowiedniego zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Warto uczestniczyć w zabawach wspólnie ze swoją pociechą, co sprzyja nawiązywaniu z nią silnej więzi emocjonalnej. Pamiętajcie, że aktualnie zalecane jest jak największe izolowanie dzieci od siebie oraz wychodzenie z domów jedynie w maseczkach.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zabawy na dworze niosą szereg korzyści: wszechstronnie rozwijają, pozwalają na dotlenienie organizmu i podnoszą odporność.
  • Zabawa z innymi dziećmi rozwija kompetencje społeczne, takie jak m.in. współpraca w grupie, asertywność, empatia czy umiejętność zdrowej rywalizacji.
  • Aktywność dziecka jest ważna dla prawidłowego rozwoju psycho-ruchowego oraz jako element zapobiegania nadwadze.
  • Istnieje wiele popularnych zabaw, które można wykorzystać podczas pobytu na dworze z dzieckiem: berek, zabawa w chowanego, ciepło - zimno.
  • Od wielu pokoleń dzieci uwielbiają też gry z piłką oraz m.in. ciuciubabkę.

Gry na dworze a rozwój dziecka

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, powinno systematycznie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wpływa to na prawidłowe dotlenienie organizmu oraz jego hartowanie, dzięki czemu maluch rzadziej choruje. Zabawy na dworze sprzyjają również koordynacji ruchowej, rozwojowi małej motoryki, a także pozwalają ćwiczyć koncentrację i kondycję.

Młody człowiek, spędzający sporo czasu na świeżym powietrzu, może również w zdrowy sposób rozładowywać nadmiar energii. Zmniejsza to ryzyko rozwoju nadpobudliwości psychoruchowej oraz różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Wspólna zabawa z innymi dziećmi sprzyja poza tym kształtowaniu kompetencji społecznych, takich jak współpraca w grupie, asertywność, empatia czy umiejętność zdrowej rywalizacji. Dziecko staje się odważniejsze, potrafi zawalczyć o swoje potrzeby i łatwiej jest mu nawiązywać nowe przyjaźnie. Aktywne spędzanie wolnego czasu na dworze zwiększa również ogólną sprawność fizyczną oraz zapobiega rozwojowi nadwagi.

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Prezentujemy pomysły na zabawy na dworze, które warto zaproponować swojemu dziecku. Ich zasady są proste, dlatego maluch nie powinien mieć żadnych problemów z ich zrozumieniem. Większość z nich jest znana dorosłym, którzy sami bawili się w ten sposób w okresie swojego dzieciństwa.

Berek

Gra ruchowa, która przypadnie do gustu zwłaszcza maluchom o niespożytych pokładach energii. Spośród uczestników gry wyznaczana jest jedna osoba, która staje się berkiem. Jej zadanie polega na gonieniu pozostałych graczy. Berkiem jest tak długo, aż dotknie inną osobę, która przejmuje tę rolę. Istnieją różne odmiany tej gry. W przypadku berka kucanego, gracz może uniknąć zostania berkiem, jeżeli kucnie. Można również przyjąć, że bezpieczeństwo zapewnia graczowi dotknięcie określonego materiału, np. drewna, szkła czy metalu. Zamrożony berek polega natomiast na tym, że uczestnicy gry, po ich złapaniu, stają nieruchomo w rozkroku tak długo, aż inna osoba nie przejdzie pod ich nogami – zostają wtedy rozmrożeni.

Ciepło, zimno

Kolejny przykład zabawy na świeżym powietrzu to „Ciepło, zimno”. Jest to zabawa dla dwóch graczy, w którą może zagrać rodzic ze swoim dzieckiem. Jedna osoba chowa przed drugą określony przedmiot, np. ołówek. Zadaniem drugiego uczestnika jest jego odnalezienie. Może dla ułatwienia zadawać pytanie „Zimno, ciepło?” – drugi gracz udziela odpowiedzi, w zależności od tego, jak daleko poszukująca osoba znajduje się od ukrytego przedmiotu.

Zabawa w chowanego

Gra rozpoczyna się wyznaczeniem jednej osoby, która zakrywa oczy i odlicza na głos określony czas – na przykład jedną minutę, po czym wykrzykuje głośno słowo „szukam”. Pozostali gracze ukrywają się w obrębie wyznaczonego terenu. Zwycięzcą jest ten gracz, którego udało się odnaleźć najpóźniej.

Budowanie zamku lub wypieki z piasku

Jeżeli tylko macie dostęp do plaży lub piaskownicy, warto dać dziecku do rączki plastikowe foremki, wiaderko oraz łopatkę. Będzie mogło z ich pomocą zbudować piękny zamek z piasku oraz różnego rodzaju ciasta i inne smakołyki. Zabawa ta rozwija kreatywność i koncentrację dziecka, a także uczy je kreatywności.

Poszukiwanie czterolistnej koniczyny

Inną grą, rozwijającą koncentrację i cierpliwość u dziecka, jest poszukiwanie czterolistnej koniczynki. Jeżeli uda nam się wcześniej ją odnaleźć, wtedy warto nakierować na tego typu rzadkie znalezisko swoją pociechę.

Rysowanie kredą po asfalcie

Fajne zabawy na dworze mogą również rozwijać kreatywność, wyobraźnię i zdolności artystyczne dziecka. Przykładem tego może być rysowanie kredą po chodniku czy ulicy. Warto wybierać dla swojej pociechy takie miejsca, gdzie natężenie ruchu jest bardzo niewielkie. Zachęcamy do tego, aby pochwalić efekt pracy malucha, co zachęci go do dalszych starań.

Gry z piłką na dworze

Pomysły na zabawy na dworze mogą również zakładać wykorzystania piłki. Przedstawiamy więc tego typu ciekawe ćwiczenia na świeżym powietrzu dla dzieci.

Jedno uderzenie

Jeden spośród graczy staje na bramce, a pozostali podają sobie piłkę w powietrzu, a następnie próbują strzelić gola. Trudność polega na tym, że piłki nie można dotknąć więcej niż jeden raz – w takim przypadku następuje zmiana bramkarza. Jeżeli wpuści on piłkę do bramki 10 razy, wtedy odpada z gry. Zwycięzcę wyłania konkurs rzutów karnych, w którym uczestniczy dwóch najlepszych graczy.

Rzucanie piłką do kosza

Gracze rzucają według wyznaczonej kolejności piłką do kosza, stopniowo z coraz dalszej odległości. Poszczególne miejsca oddawania rzutów należy uprzednio zaznaczyć za pomocą kredy czy kamienia. Wygrywa ta osoba, której uda się dojść do jak najdalszego etapu.

Piłkarski golf

Miejscem gry powinien być teren, gdzie znajduje się sporo drzew. Każdy z graczy uderza piłką po kolei w ustawione coraz dalej drzewa. W przypadku chybionego celu, grę rozpoczyna kolejny spośród graczy. Zwycięzcą jest ta osoba, która jako pierwsza dojdzie do najdalej położonego drzewa.

Śmieszne zabawy dla dzieci

Fajne zabawy na dworze dla dzieci to zwłaszcza te, które dostarczają im wiele powodów do śmiechu. Przedstawiamy zatem kilka takich propozycji.

Ciuciubabka

Jeden spośród uczestników gry zawiązuje oczy za pomocą ciemnej chustki, a następnie próbuje złapać pozostałych graczy. Jeżeli uda się mu kogoś spośród nich dotknąć, wtedy taka osoba sama zostaje ciuciubabką. Zabawa ta gwarantuje mnóstwo śmiechu.

Gra w krowę

Jeden z graczy zostaje krową. Pozostali uczestnicy gry łapią go za rozstawione palce, które mają symbolizować wymiona. Następnie pytają, jakie mleko daje krowa. Jeżeli padnie odpowiedź „niebieskie”, „zielone”, „czerwone”, „różowe” itd., wtedy pytanie należy powtarzać do momentu wskazania koloru białego. Po usłyszeniu takiej odpowiedzi, gracze puszczają „wymiona” i uciekają przed „krową”. Zamiana tej roli następuje w momencie, kiedy któryś z uczestników gry pozwoli się złapać lub zapomni puścić palców po usłyszeniu odpowiedzi „białe”.

Zabawa w szczura

Prosta zabawa dla dzieci, która polega na kręceniu przez jednego z graczy skakanką możliwie jak najbliżej podłoża. Pozostali uczestnicy gry przeskakują nad skakanką, która jest nazywana szczurem. Przegrywa ta osoba, która jako pierwsza zahaczy o skakankę podczas poskoku.

Powódź

Na podłożu układamy kartki z bloku – jedną mniej niż liczba uczestników gry. Dzieci biegają wokół nich aż do momentu, aż dorosła osoba krzyknie „powódź!”. Wtedy każdy każdy z graczy zajmuje miejsce na jednej z kartek. Następnie czekają, aż usłyszą wiadomość „woda opadła”, po czym kontynuują bieganie. Wygrywa ta osoba, której jak najdłużej uda się uciekać przed powodzią.

Co mi wskoczyło do buzi?

Fajne zabawy dla dzieci na dworze mogą stać się dla dziecka inspiracją do zdrowego odżywiania. Warto zagrać wspólnie ze swoją pociechą w „Co mi wskoczyło do buzi?” Gra polega na tym, że jeden z uczestników (dziecko lub rodzic) zawiązuje opaskę wokół oczu. Pozostali gracze umieszczają w jego buzi kawałki różnych owoców i warzyw. Wygrywa ta osoba, której uda się odgadnąć największą liczbę smaków.

Zabawy na dworze dla nastolatków

Gry i zabawy na dworze warto zaproponować nie tylko najmłodszym dzieciom, lecz także nastolatkom. W ich trakcie mogą rozwijać swoje kompetencje społeczne i nawiązywać nowe przyjaźnie.

Gra w gumę

Zabawa, która cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza wśród starszych dziewczynek. Dwie osoby zakładają gumę na kostki i stają naprzeciw siebie. Trzecia osoba staje obok nich i wykonuje kolejne zadania, polegające na przeskakiwaniu nad gumą czy naskakiwaniu na nią. Z każdym kolejnym poziomem trudność wzrasta – najpierw guma jest zakładana na kostki, a następnie kolejno na łydki, kolana, biodra, itd. Wygrywa ta osoba, która jak najpóźniej zaliczy „skuchę”, czyli błędnie wykona zadanie.

Bieganie wokół stołu pingpongowego

Gracze biegają wokół znajdującego się na otwartej przestrzeni stołu do tenisa stołowego i po kolei odbijają piłeczkę pingpongową. Jeżeli dana osoba nie zdoła jej odbić na drugą stronę, wtedy odpada z gry. Kiedy zostanie przy stole dwóch ostatnich graczy, wtedy rozgrywają ze sobą mecz do 11 punktów.

Kapsle

Na podłożu należy narysować tor, np. za pomocą kamienia, patyka czy kredy. Na torze można umieścić różne przeszkody, takie jak gałęzie, kamienie czy dołki z wodą. Każdy z graczy kładzie swój kapsel na starcie. Następnie po kolei przesuwają go (pstrykają) palcem, kierując się w stronę mety. Jeżeli kapsel wypadnie poza linie wyznaczające tor, wtedy dana osoba traci swoją kolejkę. Zwycięzcą jest ten spośród uczestników, który jako pierwszy dotrze do mety.

Badminton

W grze w badmintona uczestniczą dwie osoby, które stają naprzeciwko siebie i odbijają lotkę za pomocą rakietki. Zabawa polega na tym, aby nie dopuścić do upadku lotki na podłoże. Można liczyć odbicia, pobijając swoje kolejne rekordy.

Zabawy na dworze to znacznie ciekawsza i zdrowsza alternatywa dla spędzania przez dziecko wolnego czasu w domu przed ekranem urządzeń elektronicznych. Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zabawy na dworze spodobają się waszym pociechom. Zabawy na świeżym powietrzu sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi młodego człowieka. Przede wszystkim dostarczają mu jednak radości i niezapomnianych wspomnień.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo