Nauka przez zabawę, czyli jak rozwijać umiejętności językowe dziecka, rozbudzając jego kreatywność?

Naukę języka obcego można rozpocząć już od najmłodszych lat. Trzeba jednak zrobić to w przemyślany sposób, wykorzystując metody adekwatne do wieku i potrzeb dziecka. Tradycyjny, szkolny system nauczania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aby rozbudzić w dzieciach entuzjazm do poznawania języka i sprawić, że będzie to dla niego przyjemność, najlepiej sprawdzi się nauka przez zabawę. Angażujące gry, ciekawe aktywności czy elementy zdrowej rywalizacji to doskonałe warunki, aby oswoić się z językiem i rozwinąć ogromną pasję. Od czego rozpocząć przygodę z angielskim?

Nauka angielskiego przez zabawę – dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach już raczej nikogo nie trzeba przekonywać, jaką wartością jest znajomość języków obcych. Powszechnie wiadomo również, że im wcześniej rozpocznie się przygodę z edukacją językową, tym większe szanse na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, ale też lepsze perspektywy związane z wykształceniem czy pracą zawodową. Jednak jak niemal w każdej dziedzinie życia ważna jest cierpliwość, systematyczność i odpowiednie podejście.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko już o wczesnego dzieciństwa zaczęło poznawać nowy język, konieczne będzie zadbanie o sprzyjające warunki. Nie trudno się domyślić, że tradycyjne metody nauczania znane ze szkoły, polegające w głównej mierze na powtarzaniu gramatyki i nudnej pamięciówce, zupełnie nie sprawdzą się w przypadku kilkuletnich dzieci. Nie tylko nie przynoszą żadnych wymiernych rezultatów, ale mogą wręcz zniechęcić do dalszej nauki i na długo zahamować jakikolwiek rozwój w tym kierunku. Poznawanie nowego języka powinno się dziecku kojarzyć z pozytywnie, z ciekawymi aktywnościami i ogromem frajdy. Wówczas szybko złapie przysłowiowego bakcyla i samo będzie chciało kontynuować tę niezwykłą przygodę.

Nauka przez zabawę to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w edukacji najmłodszych. Potwierdzają to nie tylko specjaliści, ale także doświadczeni rodzice. Wszelkiego rodzaju gry językowe, interaktywne zabawy, quizy czy konkursy pozytywnie stymulują mózg do pracy i rozwijają kreatywne myślenie. Dziecko bardziej angażuje się w zajęcia, również emocjonalnie, a co za tym idzie szybciej uczy się nowych rzeczy. Zapewne wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że podczas zabawy dzieci stają się bardziej otwarte, uważne i przede wszystkim spontaniczne. Te czynniki są niezwykle istotne przy rozwijaniu podstawowych umiejętności komunikacyjnych, ponieważ maluch bezwiednie pokonuje blokadę językową i po prostu zaczyna mówić.

Metody związane z nauką przez zabawę mają również to do siebie, że dotyczą tematów, które są dla dzieci rzeczywiście interesujące. Dzięki temu maluchy mogą dowiedzieć się czegoś nowego, przyswoić nowe informacje o świecie, a przy okazji bardziej otwierają się na nowości, co jest niezwykle przydatną życiową cechą.

Zobacz: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów

Od czego rozpocząć przygodę z angielskim?

Jeśli rodzice podejmą decyzję, aby ich dziecko poznawało język obcy już od wczesnych lat dzieciństwa, mają do wyboru dwie opcje. Można zapisać dziecko na profesjonalne zajęcia, ale przy wyborze szkoły trzeba koniecznie upewnić się co do dwóch podstawowych rzeczy: czy kadra ma doświadczenie z pracą z małymi dziećmi oraz czy rzeczywiście realizują w praktyce założenia metody nauki przez zabawę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby część nauki organizować w domu. Rodzice również mogą proponować dzieciom rozmaite gry językowe i ciekawe ćwiczenia. Dzięki temu nie tylko przyspieszą cały proces nauki, ale jednocześnie zapewnią dziecku regularny kontakt z językiem i pokażą mu, że edukacja może być prawdziwą frajdą i przyjemnością.

Najważniejsze jest, aby stosować się do kilku zasad i uzbroić w sporą dawkę cierpliwości. Przede wszystkim należy pamiętać, że kilkuletnie dzieci nie potrafią długo skupić się na jednej aktywności i szybko się nudzą, dlatego gry czy zabawy językowe powinny być maksymalnie angażujące i raczej krótkie (najwyżej kilkunastominutowe). Co więcej, może się zdarzyć, że dziecko nie będzie do końca przestrzegać reguł, będzie się mylić, przeplatać polskie słowa z obcymi – tutaj ogromnie ważna jest rola rodziców. Nie można dziecka cały czas strofować, poprawiać czy zmuszać do czegokolwiek – zabawa musi odbywać się w przyjemnej atmosferze, aby w ogóle móc nazwać ją zabawą. Dlatego lepiej się trochę powygłupiać, ale też pochwalić każde, nawet najmniejsze postępy.

A jak wprowadzać naukę przez zabawę w praktyce? Na początek można postawić na sprawdzone sposoby takie jak: wspólne oglądanie bajek czy czytanie książek po angielsku; uczenie się na pamięć wierszyków, rymowanek oraz śpiewanie piosenek. Ciekawą metodą są także różnego rodzaju “rywalizacje” z dzieckiem, np. kto przypomni sobie więcej określeń po angielsku na dany temat, wygrywa.

Następnie do akcji powinny wkroczyć oczywiście gry i interaktywne zabawy. Do najpopularniejszych należą np. memory w języku obcym czy głuchy telefon. Ciekawe są również tzw. dyktanda rysunkowe, które polegają na tym, że nauczyciel/rodzic opisują w języku obcym jakiś przedmiot, obraz lub postać, a zadaniem dziecka jest narysowanie tego zgodnie z instrukcjami.

Interesująca jest również zabawa w zgadywanie przedmiotu. Polega ona na tym, że nauczyciel lub rodzic wybierają jeden przedmiot znajdujący się w pomieszczeniu, nie mówiąc jego nazwy na głos. Następnie dzieci zadają pytania: Is it a book? Is it a pen? Is it a bag? Aż do momentu, gdy odgadną. Można bawić się z dziećmi również w przebieranki, co będzie znakomitą okazją do powtórki nazw ubrań oraz nazw części ciała. Świetnym pomysłem jest też zabawa w odgrywanie scenek, np. na wakacjach, w sklepie czy u fryzjera – przy okazji dziecko zapamiętuje przydatne, praktyczne zwroty.

Tak naprawdę nauka przez zabawę może urozmaicić niemal każdy moment naszej codzienności i przerodzić się w angażującą zabawę językową. Gotowanie to okazja do powtarzania nazw jedzenia czy przyborów kuchennych, kąpiel można wykorzystać na zapamiętanie słownictwa związanego z higieną czy pływaniem. Grunt to odpowiednie nastawienie i pozytywna atmosfera.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Sprawdź: Jak kształtować właściwe nawyki u dzieci? Dobre przyzwyczajenia to gwarancja sukcesów w przyszłości

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Kolejowe ABC

Zbliża się lato i wakacje. Wszystko wskazuje na to, że ten czas będzie zupełnie inny niż dotychczas. Każda rodzina marzy o powrocie do codzienności sprzed epidemii. A z wakacjami kojarzy...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Wakacje się skończyły, lato dobiega końca. Niemal wszyscy zastanawiamy się, jak to jest możliwe i gdzie się podział upływający czas. Głowy dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców są zaprzątnięte...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general