Jak najlepiej zorganizować zabawy wielkanocne dla dzieci? Oto najciekawsze pomysły!
Zabawy wielkanocne dla dzieci zaangażują je na krótszy lub dłuższy czas i pozwolą spędzić go w urozmaicony, ciekawy sposób. Dzieci mogą bawić się w domu, ale podobne zabawy można też zorganizować w przedszkolu czy szkole. Zabawę można też przenieść z czterech ścian na zewnątrz – na przykład do parku czy ogrodu. Z niektórych propozycji może skorzystać cała rodzina – dorośli mogą bawić się razem z dziećmi. Jakie wielkanocne gry i zabawy są najbardziej warte uwagi?

Zabawy wielkanocne dla dzieci
Zabawy ruchowe wielkanocne mogą zdecydowanie umilić dzieciom święta! Najpopularniejsze jest z pewnością poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego smakołyków. Mogą to być czekoladowe jajka, zające z czekolady, baranki z cukru lub inne, wielkanocne przysmaki. Najczęściej jednak poszukuje się właśnie jajek z czekolady – oczywiście, ktoś musi je wcześniej dobrze ukryć. Można je umieścić w wielu różnych miejscach w domu czy w ogrodzie – nawet tych nieoczywistych. Dzieci będą miały ogromną frajdę w trakcie poszukiwań. Warto jedynie pamiętać ile słodyczy się wykorzystało – będzie wiadomo kiedy zabawa skończona, a kiedy jeszcze bawić się dalej. Można wprowadzić dodatkowe ułatwienie dla poszukiwaczy słodkości – osoba, która je ukryła, pomaga je znaleźć dając podpowiedzi “zimno”, “ciepło”.
Wielkanoc zadania dla dzieci
Wielkanocne zadania dla dzieci mogą zająć je na naprawdę długi czas. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, można zorganizować dla nich jakieś zawody, w których wielkanocne smakołyki (na przykład czekoladowe jajka) będą nagrodą. Jest też jednak wiele rzeczy, które można robić w domu. Z łatwością znajdziemy na przykład świąteczne kolorowanki, które dzieci będą miały pomalować. Można też zaproponować im namalowanie własnych koszyczków wielkanocnych, zajączków czy pisanek.
Zabawy wielkanocne dla dzieci mogą też sprzyjać nauce. Niech dzieci policzą ile jest na stole pisanek, wypiszą co im się kojarzy z Wielkanocą i wyjaśnią dlaczego, albo niech nauczą się świątecznej rymowanki, którą następnie wygłoszą przed gośćmi. W internecie można znaleźć wiele gotowych zadań do wydrukowania, polegających na przykład na znalezieniu drogi wyjścia z labiryntu w kształcie jajka, odnalezieniu różnic między świątecznymi obrazkami, wykonaniu odpowiednich szlaczków czy policzeniu jajek widocznych na obrazkach.
Zobacz: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?
Zadania wielkanocne dla przedszkolaków
Wielkanocne zadania dla przedszkolaków pomogą przybliżyć dzieciom świąteczne tradycje i jednocześnie pozwolą im świetnie się bawić. Mogą to być zadania różnego typu – w tym również plastyczne czy nawet zielarskie. Co na przykład można zlecić dzieciom?
- zasadzenie rzeżuchy w własnoręcznie ozdobionej doniczce
- wykonanie wielkanocnego zająca z serwetki czy skarpetki (można go później ustawić na stole, przy talerzu w czasie wielkanocnego śniadania lub w dowolnym miejscu w domu)
- wykonanie kartek wielkanocnych
- pomalowanie ugotowanych jajek, tym samym robiąc z nich pisanki
- przygotowanie palmy wielkanocnej
- wykonanie stroika świątecznego z papieru, bibuły, bazi i dowolnych innych elementów – na przykład figurek ze sklejki.
Jeśli chodzi o zabawy wielkanocne, przedszkole może też zaoferować dzieciom pomalowanie gotowych kolorowanek, wykonanie baranków z masy solnej czy królika z włóczki.
Sprawdź: Najpiękniejsze życzenia wielkanocne dla uczniów 2022
Zabawy z jajkiem dla dzieci
Zabawy wielkanocne dla dzieci można zorganizować na zewnątrz lub w domu. Wielkanoc pełna jest symboli, a jej głównym symbolem są oczywiście jajka, oznaczające triumf życia nad śmiercią. Jakie gry wykorzystujące jajka przypadną dzieciom do gustu?
- turlanie jajka wielkanocnego – trzeba wyznaczyć start i metę, a zawodnicy mają za zadanie doturlać jajko wielkanocne do mety przy pomocy łyżki. Zabawa najlepiej sprawdzi się na zewnątrz, gdzie będzie można rozrysować tory dla każdego zawodnika, albo oddzielić je od siebie choćby przy pomocy gałęzi.
- rzucanie jajkami do celu – chodzi o to by trafić przygotowanymi jajkami do celu, czyli na przykład do ustawionego w odpowiednim miejscu koszyka. W plenerze można użyć jajek surowych, a w domu lepiej wykorzystać jajka gotowane, choć ta druga opcja w każdym przypadku pozwoli uniknąć ich marnowania. Można też skorzystać z drewnianych pisanek.
- tor przeszkód dla zajączków – w tę zabawę można bawić się na zewnątrz lub w domu. Najpierw musimy przygotować odpowiedni tor przeszkód, wykorzystując na przykład poduszki, koszyczki, albo pudełka. Dzieci mają za zadanie pokonać tor omijając przeszkody, a to które to zrobi w najkrótszym czasie wygrywa. Utrudnieniem jest fakt, że nie mogą biec, lecz kicać. Na końcu toru znajduje się jajko, które muszą zabrać i kicając powrócić z nim na start.
Zobacz: Te ciasteczka wielkanocne z lukrem to hit! Wystarczą 4 składniki i 10 minut w piekarniku
Zabawa ruchowa Wielkanoc
Wielkanocne zabawy dla dzieci mogą być naprawdę rozmaite. Część z nich została wymyślona niedawno (możemy też wymyślić coś sami), a inne pochodzą z odległych czasów. W okresie średniowiecza popularne były na przykład tańce wśród rozłożonych na podłodze jajek. Zabawa nazywała się Hopp Egg. Tańczyło się w parach. Chodziło o to, by przetańczyć cały taniec, nie uszkadzając jajek. W trudniejszej wersji tej zabawy tańczącym zawiązywało się oczy. Warto użyć wydmuszek lub ugotowanych jajek by ograniczyć ewentualne zniszczenia. Najlepiej byłoby bawić się w ten sposób na zewnątrz.
Być może nie jest to zabawa dla każdego, jednak można miło spędzić przy niej czas i wprowadzić nagrodę dla zwycięzców, czy też ocenić również samą jakość tańca, wręczając upominek za najładniejszy. Inne zabawy wielkanocne dla dzieci to wyścigi zająców (zaznaczamy start i metę, a wygrywa to dziecko, które pierwsze dotrze do mety kicając) czy wyścigi z jajkiem na łyżce (wygrywa to dziecko, któremu jajko nie spadnie z łyżki w trakcie biegu).
Jeśli chodzi o Wielkanoc, zabawy dla dzieci mogą być też tradycyjne. Śmigus-dyngus to w zasadzie najbardziej tradycyjna zabawa, ponieważ przyjęło się, że w Lany Poniedziałek powinniśmy oblać kogoś wodą i sami zostać nią oblani by zapewnić sobie szczęście. Można więc zorganizować fantastyczne zabawy wielkanocne na dworze. Rodzina może podzielić się na grupy – zwycięża ta grupa, która pierwsza obleje wszystkich przeciwników. Duża dawka ruchu i śmiechu gwarantowana – jeśli tylko oczywiście pogoda będzie sprzyjać. Takie zabawy wielkanocne dla dzieci mogą więc w rzeczywistości zaangażować całą rodzinę.
Sprawdź też:
Waloryzacja 500 plus. Świadczenie wzrośnie już wkrótce? Mówi się o konkretnych terminach
12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?
Kinder Joy Harry Potter. Gdzie kupić słodycze z figurkami z filmu?
Kiedy topi się Marzannę? Odkryj znaczenie tradycji kończącej zimę!
Życzenia na pierwszy dzień wiosny 2023. Słowa, które niosą wiosenne ożywienie
Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Rozrywka dla dzieci
- Gry i zabawy dla dzieci
- Jak najlepiej zorganizować zabawy wielkanocne dla dzieci? Oto najciekawsze pomysły!
Jak upiec idealny chleb? Sprawdzone porady kulinarne dotyczące pieczenia chleba
Chleb towarzyszy nam praktycznie codziennie, chociaż coraz więcej osób narzeka na jakość pieczywa kupowanego w piekarniach: składniki wydają się często niezbyt dobrej jakości, a i aromat nie zawsze spełnia konsumenckie...
Czytaj dalej →Do kiedy ozdoby wielkanocne? Ta data może Cię zaskoczyć!
Chociaż główne uroczystości związane z Wielkanocą trwają tradycyjnie przez trzy dni, to jednak cały okres świąteczny jest dużo dłuższy. Należą do niego bowiem również 40-dniowy post, Niedziela Palmowa i Wielki...
Czytaj dalej →Mrożenie pieczarek – Czy można mrozić pieczarki?
Po obfitym obiedzie wiele osób zadaje sobie czasami pytanie, czy można mrozić pieczarki. Grzyby te cieszą się w Polsce ogromną popularnością, goszcząc na wielu stołach przynajmniej kilka razy w tygodniu....
Czytaj dalej →Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne
Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...
Czytaj dalej →Wyjątkowe życzenia wielkanocne religijne. Jak złożyć piękne życzenia bliskim?
Życzenia wielkanocne religijne warto złożyć osobie, dla której święta te mają przede wszystkim wymiar duchowy. Warto w nich przede wszystkim odnieść się do najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia, jakim jest zmartwychwstanie...
Czytaj dalej →Naturalne barwniki do jajek – znajdziesz je w kuchni!
Naturalne barwniki do jajek to doskonała alternatywa dla tych chemicznych, które możemy dostać w sklepach. Są nie tylko tańsze, ale także przede wszystkim zdrowsze. W barwnikach chemicznych często mogą występować...
Czytaj dalej →Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak przeżyć święta w wyjątkowy sposób?
Śniadanie wielkanocne 2023, czyli najważniejszy moment celebrowania uroczystości związanych z Wielkanocą, zbliża się wielkimi krokami. To niezwykle istotny dzień z punktu widzenia wszystkich wiernych katolickich. Warto więc mieć w pamięci,...
Czytaj dalej →Kiedy wyjąć babkę z piekarnika? Podpowiadamy, co zrobić, żeby babka nie opadła
W okresie świątecznym wiele osób podejmuje się upieczenia domowego ciasta i staje przed dylematem, kiedy wyjąć babkę z piekarnika. Należałoby od razu zauważyć, że nie istnieje jedna odpowiedź na to...
Czytaj dalej →Rozmrażanie chleba – jak rozmrozić chleb w mikrofalówce lub piekarniku?
Jak szybko rozmrozić chleb w mikrofalówce, żeby znów był chrupiący, miękki i nadawał się do spożycia? Nie jest to wcale szczególnie trudne – mikrofalówka nadaje się do tego równie dobrze...
Czytaj dalej →W pogodni za Wielkanocnym Zającem: rodzinny weekend na Mazurach
O ile święta Bożego Narodzenia mają w sobie jakąś naturalną magię, a przygotowania do nich zaczynamy często nawet na miesiąc wcześniej, o tyle Wielkanoc bywa traktowana po macoszemu. Niby wszyscy...
Czytaj dalej →Jak wlewać zakwas do żurku?
Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim się jednak przystąpi do przygotowania tego wyśmienitego dania, koniecznie trzeba wiedzieć,...
Czytaj dalej →Lany poniedziałek 2022. Kiedy jest poniedziałek wielkanocny?
Lany poniedziałek 2022 wypada 18 kwietnia. Co roku jego data jest inna, ze względu na to, że jest to święto ruchome. Dziś zabawę związaną ze Śmigusem-dyngusem, polegającą na wzajemnym oblewaniu...
Czytaj dalej →Ile może stać żurek w lodówce? Podpowiadamy, jak przechowywać żurek
Ile może stać żurek? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Żur jest zupą przygotowywaną w polskiej kuchni dość często, przy czym uważany jest również za nieodłączny element Wielkanocy. Nie...
Czytaj dalej →Jaka świeca na Wielką Sobotę? Którą świecę zapala się podczas liturgii?
Jaka świeca na Wielką Sobotę – takie pytanie może sobie zadawać każdy, kto pragnie dobrze przeżyć najważniejszą część Triduum Paschalnego. Odpowiedź jest niejednoznaczna, warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco...
Czytaj dalej →Kiedy jest Wielkanoc 2022? Sprawdź, w jakim terminie wypadają święta wielkanocne 2022!
Św. wielkanocne należą do najważniejszych uroczystości dla wiernych Kościoła Katolickiego na całym świecie. Zgodnie z tradycją obchodzone są na pamiątkę i na cześć zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc nie ma stałej daty,...
Czytaj dalej →Menu weselne
Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...
Czytaj dalej →Oczepiny – Najciekawsze zabawy oczepinowe
Jako wodzirej na weselach już od kilku lat staram się jak najbardziej zaskakiwać, zabawiać i mobilizować to tańca gości. Staram się cały czas rozbudowywać swoją ofertę i gamę zabaw weselnych....
Czytaj dalej →Gry mojej młodości: Państwa Miasta, Statki i nie tylko
Podobno jestem z pokolenia, które jako ostatnie pamięta czasy “przed internetem”. No cóż: starość nie radość 🙂 Mimo wielu zalet jakie niesie ze sobą WWW, z sentymentem wracam myślami do...
Czytaj dalej →