Jak najlepiej zorganizować zabawy wielkanocne dla dzieci? Oto najciekawsze pomysły!

Zabawy wielkanocne dla dzieci zaangażują je na krótszy lub dłuższy czas i pozwolą spędzić go w urozmaicony, ciekawy sposób. Dzieci mogą bawić się w domu, ale podobne zabawy można też zorganizować w przedszkolu czy szkole. Zabawę można też przenieść z czterech ścian na zewnątrz – na przykład do parku czy ogrodu. Z niektórych propozycji może skorzystać cała rodzina – dorośli mogą bawić się razem z dziećmi. Jakie wielkanocne gry i zabawy są najbardziej warte uwagi?

Zabawy wielkanocne dla dzieci

Zabawy ruchowe wielkanocne mogą zdecydowanie umilić dzieciom święta! Najpopularniejsze jest z pewnością poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego smakołyków. Mogą to być czekoladowe jajka, zające z czekolady, baranki z cukru lub inne, wielkanocne przysmaki. Najczęściej jednak poszukuje się właśnie jajek z czekolady – oczywiście, ktoś musi je wcześniej dobrze ukryć. Można je umieścić w wielu różnych miejscach w domu czy w ogrodzie – nawet tych nieoczywistych. Dzieci będą miały ogromną frajdę w trakcie poszukiwań. Warto jedynie pamiętać ile słodyczy się wykorzystało – będzie wiadomo kiedy zabawa skończona, a kiedy jeszcze bawić się dalej. Można wprowadzić dodatkowe ułatwienie dla poszukiwaczy słodkości – osoba, która je ukryła, pomaga je znaleźć dając podpowiedzi “zimno”, “ciepło”. 

Wielkanoc zadania dla dzieci

Wielkanocne zadania dla dzieci mogą zająć je na naprawdę długi czas. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, można zorganizować dla nich jakieś zawody, w których wielkanocne smakołyki (na przykład czekoladowe jajka) będą nagrodą. Jest też jednak wiele rzeczy, które można robić w domu. Z łatwością znajdziemy na przykład świąteczne kolorowanki, które dzieci będą miały pomalować. Można też zaproponować im namalowanie własnych koszyczków wielkanocnych, zajączków czy pisanek. 

Zabawy wielkanocne dla dzieci mogą też sprzyjać nauce. Niech dzieci policzą ile jest na stole pisanek, wypiszą co im się kojarzy z Wielkanocą i wyjaśnią dlaczego, albo niech nauczą się świątecznej rymowanki, którą następnie wygłoszą przed gośćmi. W internecie można znaleźć wiele gotowych zadań do wydrukowania, polegających na przykład na znalezieniu drogi wyjścia z labiryntu w kształcie jajka, odnalezieniu różnic między świątecznymi obrazkami, wykonaniu odpowiednich szlaczków czy policzeniu jajek widocznych na obrazkach. 

Zobacz: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?

Zadania wielkanocne dla przedszkolaków

Wielkanocne zadania dla przedszkolaków pomogą przybliżyć dzieciom świąteczne tradycje i jednocześnie pozwolą im świetnie się bawić. Mogą to być zadania różnego typu – w tym również plastyczne czy nawet zielarskie. Co na przykład można zlecić dzieciom?

  • zasadzenie rzeżuchy w własnoręcznie ozdobionej doniczce
  • wykonanie wielkanocnego zająca z serwetki czy skarpetki (można go później ustawić na stole, przy talerzu w czasie wielkanocnego śniadania lub w dowolnym miejscu w domu)
  • wykonanie kartek wielkanocnych
  • pomalowanie ugotowanych jajek, tym samym robiąc z nich pisanki
  • przygotowanie palmy wielkanocnej
  • wykonanie stroika świątecznego z papieru, bibuły, bazi i dowolnych innych elementów – na przykład figurek ze sklejki.

Jeśli chodzi o zabawy wielkanocne, przedszkole może też zaoferować dzieciom pomalowanie gotowych kolorowanek, wykonanie baranków z masy solnej czy królika z włóczki. 

Sprawdź: Najpiękniejsze życzenia wielkanocne dla uczniów 2022

Zabawy z jajkiem dla dzieci

Zabawy wielkanocne dla dzieci można zorganizować na zewnątrz lub w domu. Wielkanoc pełna jest symboli, a jej głównym symbolem są oczywiście jajka, oznaczające triumf życia nad śmiercią. Jakie gry wykorzystujące jajka przypadną dzieciom do gustu? 

  • turlanie jajka wielkanocnego – trzeba wyznaczyć start i metę, a zawodnicy mają za zadanie doturlać jajko wielkanocne do mety przy pomocy łyżki. Zabawa najlepiej sprawdzi się na zewnątrz, gdzie będzie można rozrysować tory dla każdego zawodnika, albo oddzielić je od siebie choćby przy pomocy gałęzi. 
  • rzucanie jajkami do celu – chodzi o to by trafić przygotowanymi jajkami do celu, czyli na przykład do ustawionego w odpowiednim miejscu koszyka. W plenerze można użyć jajek surowych, a w domu lepiej wykorzystać jajka gotowane, choć ta druga opcja w każdym przypadku pozwoli uniknąć ich marnowania. Można też skorzystać z drewnianych pisanek. 
  • tor przeszkód dla zajączków – w tę zabawę można bawić się na zewnątrz lub w domu. Najpierw musimy przygotować odpowiedni tor przeszkód, wykorzystując na przykład poduszki, koszyczki, albo pudełka. Dzieci mają za zadanie pokonać tor omijając przeszkody, a to które to zrobi w najkrótszym czasie wygrywa. Utrudnieniem jest fakt, że nie mogą biec, lecz kicać. Na końcu toru znajduje się jajko, które muszą zabrać i kicając powrócić z nim na start. 

Zobacz: Te ciasteczka wielkanocne z lukrem to hit! Wystarczą 4 składniki i 10 minut w piekarniku

Zabawa ruchowa Wielkanoc

Wielkanocne zabawy dla dzieci mogą być naprawdę rozmaite. Część z nich została wymyślona niedawno (możemy też wymyślić coś sami), a inne pochodzą z odległych czasów. W okresie średniowiecza popularne były na przykład tańce wśród rozłożonych na podłodze jajek. Zabawa nazywała się Hopp Egg. Tańczyło się w parach. Chodziło o to, by przetańczyć cały taniec, nie uszkadzając jajek. W trudniejszej wersji tej zabawy tańczącym zawiązywało się oczy. Warto użyć wydmuszek lub ugotowanych jajek by ograniczyć ewentualne zniszczenia. Najlepiej byłoby bawić się w ten sposób na zewnątrz. 

Być może nie jest to zabawa dla każdego, jednak można miło spędzić przy niej czas i wprowadzić nagrodę dla zwycięzców, czy też ocenić również samą jakość tańca, wręczając upominek za najładniejszy. Inne zabawy wielkanocne dla dzieci to wyścigi zająców (zaznaczamy start i metę, a wygrywa to dziecko, które pierwsze dotrze do mety kicając) czy wyścigi z jajkiem na łyżce (wygrywa to dziecko, któremu jajko nie spadnie z łyżki w trakcie biegu).

Jeśli chodzi o Wielkanoc, zabawy dla dzieci mogą być też tradycyjne. Śmigus-dyngus to w zasadzie najbardziej tradycyjna zabawa, ponieważ przyjęło się, że w Lany Poniedziałek powinniśmy oblać kogoś wodą i sami zostać nią oblani by zapewnić sobie szczęście. Można więc zorganizować fantastyczne zabawy wielkanocne na dworze. Rodzina może podzielić się na grupy – zwycięża ta grupa, która pierwsza obleje wszystkich przeciwników. Duża dawka ruchu i śmiechu gwarantowana – jeśli tylko oczywiście pogoda będzie sprzyjać. Takie zabawy wielkanocne dla dzieci mogą więc w rzeczywistości zaangażować całą rodzinę. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo