Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi to wyzwanie stojące przed każdym rodzicem dysponującym piętrowym domem lub mieszkaniem. Jak sprawić, aby przestrzeń stała się bezpieczna dla naszych ciekawskich pociech, a przy tym estetyczna?

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na pytanie jak zabezpieczyć schody przed dziećmi. Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele rozwiązań umożliwiających takie zorganizowanie przestrzeni w naszych domach czy mieszkaniach, aby każdy mógł znaleźć takie, które będzie najbardziej dostosowane do jego potrzeb. Kilka możliwości, które można rozważyć to: 

  • bramka rozporowa na schody;
  • siatki zabezpieczające;
  • maty i dywaniki antypoślizgowe.

Zobacz też: Zabezpieczenia do szafek przed dziećmi

Bramka zabezpieczająca na schody i inne pomysły

Bramka lub barierka rozporowa na schody jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Ich zamontowanie jest bardzo proste i nie będzie wymagało od nas zastosowania zestawu wkrętów i wiertarki, a w razie potrzeby zawsze można posiłkować się instrukcją. Wydaje się to idealnym, a czasami wręcz wymaganym rozwiązaniem, jeśli np. pokój naszej pociechy jest ulokowany na piętrze. Podobną przeszkodę warto również umieścić u dołu schodów, aby uniemożliwić maluchowi wdrapanie się na nie podczas naszej nieuwagi. Unikniemy dzięki temu przypadkowego wtargnięciem na schody, a tym samym zmniejszymy ryzyko niebezpiecznych wypadków.

Furtka, płotek na schody oraz bramka nie są jedynymi rozwiązaniami. Jeszcze inną opcją są różnego rodzaju siatki zabezpieczające. Ich plusem jest to, że w razie potrzeby łatwiej je zdemontować. Minusem mogą być walory estetyczne. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo naszych dzieci, jest to rzecz zdecydowanie mało istotna. Jeśli nasz budżet jest nieco bardziej okrojony, warto rozważyć tego typu zabezpieczenie schodów przed dziećmi. Siatki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są polietylonowe, odporne na wahania temperatur czy wilgotności. Dostępne na rynku w wielu kolorach i rozmiarach sprawią, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Sprawdź: Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

Barierki na schody dla dzieci czy może furtka na schody? Jakie rozwiązanie wybrać? 

Wybór jak zawsze w ostateczności należy do rodzica. Każdy z nas sam musi zdecydować, co najlepiej sprawdzi się w jego mieszkaniu. Bramka rozporowa na schody czy płotek mają tę zaletę, że są powszechnie dostępne. Na rynku znajdziemy mnóstwo możliwości różniących się kolorami i stylem wykończenia. Łatwość ich montażu oraz późniejszego demontażu sprawia, że są rozwiązaniami bardzo popularnymi i atrakcyjnymi. Minusem tego typu blokady na schody dla dzieci może być to, że w przypadku kiedy maluch zacznie się na nią wspinać, to może zrobić sobie krzywdę. 

W przypadku siatek zabezpieczających sprawy mają się podobnie. Ich montaż nie powinien nastręczyć wielu problemów, a mnogość opcji kolorystycznych, a także ich trwałość, elastyczność i wytrzymałość przemawiają za tą opcją. Oczywiście tak jak i bramka schodowa może dla ciekawskiego malucha nie stanowić przeszkody, a ciekawe wyzwanie, które trzeba pokonać i się na nie wspiąć, to samo może wydarzyć się w przypadku siatki. Wniosek jest z tego jeden – nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności rodzica. Zabezpieczenia zabezpieczeniami, ale musimy mieć zawsze nasze pociechy na oku. Przecież to o nich tak naprawdę chodzi, a raczej o ich bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Sprawdź: Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!

Jak jeszcze można zabezpieczyć schody przed dziećmi?

W przypadku większych dzieci, które już korzystają ze schodów, warto pomyśleć nad matami czy dywanikami antypoślizgowymi. Często są wykonane z materiałów samoprzylepnych, dzięki czemu ich montaż nie stanowi większych problemów, a skutecznie zabezpieczy nasze dziecko przed wieloma upadkami i niepotrzebnymi stłuczeniami. Zabezpieczenie schodów przed dziećmi jest wyzwaniem dla każdego rodzica, to, jakie rozwiązanie zastosujemy, zależy tylko od nas, ale należy pamiętać, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności. 

Podsumowanie tematu: zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Podsumowując – warto rozważyć wszystkie opcje. Zarówno bramki, furtki, płotki rozporowe, jak i siatki zabezpieczające stanowią dobre rozwiązanie. W przypadku większych dzieci warto zainwestować w maty lub dywaniki antypoślizgowe. Żadne z powyższych rozwiązań nie przysporzy poważniejszych problemów przy montażu, a ich szeroki wybór sprawi, że każdy znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie opcję. Należy przy tym pamiętać, że nic nie zastąpi czujnego oka opiekuna. Powyższe rozwiązania nie są jedynymi. Są to tylko nieliczne przykłady oferowanych przez rynek zabezpieczeń. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo