Zasiłek opiekuńczy po 24 maja – Dla kogo i na jakich zasadach?

Wczoraj rząd ogłosił III etap odmrażania gospodarki, w ramach którego między innymi od 25 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli wrócić do szkół. Powrót nie jest obowiązkowy i ma być zależny od decyzji rodziców. Jeśli rodzice mimo możliwości nie zdecydują się na wysłanie dziecko do szkoły, to nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zasiłek opiekuńczy będzie kontynuowany po 24 maja 2020.
  • Kwota zasiłku nie zostanie zmieniona i będzie wynosiła 80% wynagrodzenia.
  • Jeżeli rodzice dzieci z klas 1-3 nie zdecydują się na wysłanie dziecka do szkoły, nie utracą prawa do świadczenia opiekuńczego.
  • Rodzice, których dzieci wrócą do szkół nie otrzymają zasiłku.

Szkoły stopniowo otwierane, ale zasiłek pozostaje

Jednym z pierwszych pytań od dziennikarzy na dzisiejszej konferencji było to, czy zasiłek opiekuńczy będzie kontynuowany po częściowym otwarciu szkół. Przypomnijmy, że do dzisiejszej konferencji prasowej termin obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego upływał w dniu 24 maja. Do tego czasu miały być także zamknięte szkoły. Dziś wiemy, że podstawówki zostaną otwarte dla uczniów klas 1-3. Mimo powrotu dzieci do szkół, świadczenie opiekuńcze będzie jednak nadal wypłacane. Nawet rodzice, którzy będą mieli możliwość wysłać swoje dzieci do szkoły, ale się na to nie zdecydują, nie stracą prawa do zasiłku.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek po 24 maja?

Przypomnijmy, że dodatkowego zasiłku nie mogą pobierać wszyscy rodzice. Świadczenie opiekuńcze przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy:

  • objęci są ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą);
  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia;
  • opiekują się starszym dzieckiem do 16 roku życia, które ma orzeczenie o niepełnosprawności;
  • opiekują się dzieckiem do 18 roku życia, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • opiekują się dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jeżeli rodzice zdecydują się wysłać dzieci do szkoły od 24 maja, wówczas stracą możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego.

Ile wynosić będzie opieka po 24 maja?

Kwota świadczenia opiekuńczego nie ulegnie zmianie od 24 maja. Nadal będzie wynosiła 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli 80% wynagrodzenia.

Sprawdź: Jak wypełnić wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i gdzie go złożyć?

III etap odmrażania gospodarki

Przypomnijmy, że w ramach III etapu odmrażania gospodarki już od 18 maja będą mogły być otwarte m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od tego samego dnia będzie możliwe prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych oraz zostaną otwarte schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe i świetlice środowiskowe.
Tydzień później – 25 maja – szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnić opiekę uczniom klas 1-3. Nie będą prowadzone jednak regularne lekcje.

Sprawdź: Wszystko na temat zmian w funkcjonowaniu szkół w ramach III etapu odmrażania gospodarki

Poniżej pełny zapis konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego:

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general