Otwarcie szkół już od 25 maja! Na razie tylko opieka nad uczniami klas 1-3 [III etap odmrażania gospodarki]

Rząd ogłosił na wczorajszej konferencji kolejny etap odmrażania gospodarki. Najważniejszą wiadomością dla rodziców jest to, że już od 25 maja nastąpi otwarcie szkół podstawowych. Mają one zapewnić opiekę uczniom klas 1-3. Nie będą to zajęcia edukacyjne. Będą przypominały opiekę świetlicową. To od rodziców jednak będzie zależało, czy zdecydują się wysłać dzieci do szkoły.

Pierwsi do szkół mogą wrócić najmłodsi

Na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 13 maja 2020, w której uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawiciele rządu podkreślali, że zależy im na odciążeniu w pierwszej kolejności pracujących rodziców, którzy opiekują się najmłodszymi uczniami. W związku z tym już od 25 maja szkoły będą mogły prowadzić zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1-3. W szkołach nie będą odbywały się lekcje. Szkoła będzie w tym czasie pełniła funkcję opiekuńczą, a nie edukacyjną.

Powrót do szkół ma być dobrowolny

Powrót do szkół uczniów klas 1-3 nie będzie obowiązkowy. To od rodziców będzie zależało, czy wyślą swoje dzieci do placówek edukacyjnych.

Otwarcie szkół, a zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa

Jeśli rodzice dzieci z klas 1-3 nie zdecydują się na ich wysłanie do szkoły, to będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego po 25 maja, a nawet po 1 czerwca.

Sprawdź: Więcej na temat zasiłku opiekuńczego po 24 maja

Konsultacje dla uczniów klas ósmych

Od 25 maja także uczniowie klas ósmych oraz maturzyści, którzy przygotowują się do egzaminów będą mogli korzystać z systematycznych konsultacji z nauczycielami. Uczniowie pozostałych klas będą miały taką możliwość od 1 czerwca. Konsultacje z nauczycielami będą mogły odbywać się osobiście, ale indywidualnie lub w nielicznych grupach.

Bez wysiłku uczniów i rodziców kształcenie nie przyniosłoby efektów, ale nie wszystko da się przekazać zdalnie. Dlatego stopniowo umożliwimy przejście do zajęć praktycznych i odbycie zajęć w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa krócej
tłumaczy minister

1 czerwca wracamy do szkoły?

Jedno z częściej pojawiających się pytań po wczorajszej konferencji, które można znaleźć w sieci jest to, czy 1 czerwca wracamy do szkoły? Według deklaracji ministra Piontkowskiego szkoły będą otwarte od 1 czerwca dla wszystkich, ale nie będą prowadziły regularnych zajęć edukacyjnych. Od 1 czerwca wszyscy uczniowe będą mogli odbywać osobiste konsultacje z nauczycielami. Warunkiem będzie jednak to, że konsultacje będą organizowane indywidualnie. Ewentualnie w kilkuosobowych grupach. Standardowe lekcje z klasą pełną uczniów nie odbędą się już w tym roku szkolnym. Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy rok szkolny od września.

Sprawdź: Czy nauczyciel może wymagać włączenia kamerki?

Co z egzaminami ósmoklasistów oraz maturami?

Na dzisiejszej konferencji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie zapowiedział zmian w ogłoszonych 24 kwietnia terminach matur oraz egzaminów. Przypomnijmy, że mają się one odbyć w dniach:

  • matury – 8-29 czerwca;
  • egzaminy ósmoklasisty – 16-18 czerwca;
  • egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie – 22 czerwca – 9 lipca;
  • egzamin zawodowy – 17-28 sierpnia.

Dokładne wytyczne dotyczące egzaminów są jednak jeszcze w przygotowaniu i zostaną podane do wiadomości publicznej za kilka dni.

Zajęcia wychowawcze dla dzieci wymagających szczególnej opieki

O tydzień wcześniej od wszystkich uczniów klas 1-3 (od 18 maja), będą mogły rozpocząć się zajęcia wychowawcze i specjalistyczne dla dzieci wymagających szczególnej opieki. Od poniedziałku zostaną także otwarte schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, świetlice środowiskowe oraz inne placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Wróci także możliwość prowadzenia zajęć rehabilitacyjno-wychowawczych.

Nie tylko otwarcie szkół – Inne zmiany dotyczące dzieci

W ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki ministrowie zapowiedzieli też, że od 17 maja dzieci poniżej trzynastego roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Będą jednak musiały nosić maseczki, a dokładniej zakrywać usta i nos.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo