Zespół policystycznych jajników – objawy, badania, leczenie

Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u młodych kobiet. Prowadzi do niepłodności. Jak by tego było mało, towarzyszą mu jeszcze inne choroby. Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników i go leczyć?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) występuje dosyć często u kobiet w wieku rozrodczym – według szacunków może dotyczyć aż 10-15% z nich. Mimo tego lekarzom nie udało się jeszcze do końca poznać przyczyn choroby. Na razie wiadomo jedynie, że ryzyko zachorowania jest dziedziczne.

Zaburzenia hormonalne będące jednym z objawów zespołu policystycznych jajników nie tylko utrudniają kobietom zajście w ciążę. Sprawiają również, że pacjentki są bardziej narażone na: cukrzycę typu II, raka endometrium, choroby układu krążenia oraz hiperprolaktynemię.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Choroba daje bardzo wiele objawów – zarówno widocznych gołym okiem, jak i możliwych do zbadania jedynie poprzez pobranie krwi oraz USG. Alarmujące są:

  • nieregularne, rzadkie, a nawet zanikające miesiączki,
  • nadmierne owłosienie występujące w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn: na twarzy, klatce piersiowej, plecach, brzuchu (nazywane hirsutyzmem),
  • trądzik,
  • łysienie (zwłaszcza zakola),
  • otyłość brzuszna występująca mimo prawidłowej diety,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • trudności z zajściem w ciążę,
  • charakterystyczne pęcherzyki w jajniku widoczne w czasie badania USG,
  • nieprawidłowa gospodarka hormonalna: stosunek LH (hormonu luteinizującego) do FSH (hormonu folikulotropowego) wynosi co najmniej 2:1, poziom androgenów powyżej normy, nieprawidłowy wynik testu obciążenia glukozą (OGTT).

Nie u każdej pacjentki występują wszystkie objawy. Do tego podobne symptomy mogą być spowodowane również przez inne schorzenia. Zdiagnozowanie zespołu policystycznych jajników nie jest więc wcale proste.

Jakie badania wykrywają chorobę?

Lekarz nie może zdiagnozować zespołu policystycznych jajników jedynie na podstawie objawów klinicznych. Musi wykonać również przezpochwowe badanie USG oraz zlecić badanie krwi – w odpowiednim dniu cyklu, by ocenić prawidłowość jego przebiegu. Poziomy hormonów we krwi sprawdza się od 3-5 dnia cyklu menstruacyjnego, a USG robi około 7 dnia cyklu, kiedy w jajniku powinien pojawić się jeden pęcherzyk wzrastający. U kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników go nie ma – widać natomiast od kilkunastu do nawet 30 drobnych pęcherzyków.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Niestety zespół policystycznych jajników to schorzenie, którego nie da się wyleczyć całkowicie. Można jednak z powodzeniem łagodzić jego objawy. Zarówno środkami farmakologicznymi, jak i leczeniem naturalnym.

Kobietom, które nie planują ciąży, ginekolog przepisuje dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną, zazwyczaj skutecznie regulującą cykle miesięczne.

Pacjentkom otyłym albo z insulinoopornością przede wszystkim zaleca się stosowanie diety (jedzenie dużej ilości warzyw, rezygnacja ze słodyczy, produktów wysoko przetworzonych i produktów zawierających węglowodany proste) oraz aktywność fizyczną. Zrzucenie wagi o 10% w około połowie przypadków pomaga przywrócić owulację. Innym rozwiązaniem jest metformina przyjmowana przez chorych na cukrzycę typu II.

Objawy zespołu policystycznych jajników nasila również… stres, który rozregulowuje gospodarkę hormonalną organizmu. Warto więc przynajmniej dobrze się wysypiać, bo tym samym zwiększa się wrażliwość insulinową.

Jeśli środki farmakologiczne nie cofają objawów zespołu policystycznych jajników, lekarz może skierować pacjentkę na zabieg kauteryzacji jajników wykonywany metodą laparoskopową.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Choć zespół policystycznych jajników bardzo często doprowadza do braku owulacji, wczesnych poronień oraz niepłodności, usłyszenie takiej diagnozy to jeszcze nie wyrok. Wiele kobiet z tym schorzeniem nie ma żadnych problemów z zajściem w ciążę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czas nie jest ich sprzymierzeńcem. Objawy choroby nasilają się bowiem z wiekiem. Według zaleceń ginekologów panie ze stwierdzonym zespołem policystycznych jajników powinny starać się o dziecko, zanim ukończą 25 lat. Szybko rozpoczęte leczenie zwiększa jednak szanse na poczęcie również później.

Kobiety ze zdiagnozowaną chorobą i problemami z owulacją otrzymują np. klomifen, który ją wywołuje. Po owulacji, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, cykl menstruacyjny reguluje się progesteronem.

Dodaj komentarz

Mama, Zdrowie rodziców

Złe samopoczucie po porodzie – to minie!

Osłabienie po porodzie… …to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Hormony, Badania

Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie w ciąży

3 naturalne antybiotyki w diecie dziecka

Większość rodziców traktuje antybiotyki jako ostateczność. Nic dziwnego! Kupione w aptece specyfiki niszczą zarówno dobre, jak i złe bakterie, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Pierwsze skutki uboczne antybiotykoterapii pojawiają...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Ginekomastia: przyczyny, objawy i leczenie

Ginekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn, to dosyć częsta przypadłość, która może mieć różne przyczyny i dotykać mężczyzn i chłopców w różnym wieku. Występuje dosyć często u chłopców w...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]

Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...

Czytaj dalej →
Choroby w ciąży, Zdrowie rodziców

Osteoporoza a ciąża i karmienie piersią

Czy duży spadek gęstości kości podczas ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w okresie pomenopauzalnym? Jak często występuje osteoporoza w ciąży i kto...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general