Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]

Polscy rodzice mają obecnie prawo do pobierania kilku świadczeń po narodzinach dziecka. Należy do nich m.in. becikowe. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek, by otrzymać becikowe w 2018 roku?

Jak i kiedy złożyć wniosek o becikowe 2018?
depositphotos.com

Becikowe 2018: komu przysługuje świadczenie?

Becikowe jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 1000 zł, które przysługuje rodzicom (oraz opiekunom prawnym i faktycznym) z tytułu urodzenia dziecka – ale tylko tym rodzinom, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1922 zł. Rodzice dziecka powinni mieć polskie obywatelstwo i mieszkać w kraju, mogą być również cudzoziemcami, jeśli są obywatelami z państw Unii Europejskiej, ewentualnie mają zezwolenie na czasowy lub stały pobyt albo status uchodźcy.

Ostatnia zmiana dotycząca tego, komu przysługuje becikowe wprowadziła też zasadę zgodnie z którą matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży powinna być pod opieką medyczną. Zasada ta siłą rzeczy nie dotyczy opiekunów prawnych, faktycznych ani osób, które przysposobiły dziecko.

Becikowe bywa czasem mylone z tzw. kosiniakowym, m.in. ze względu na otrzymywaną przez rodziców kwotę 1000 zł. Jednak są to dwa zupełnie odrębne świadczenia rodzinne.

Świadczenie należy się na każde dziecko, więc jeśli urodzą się nam np. bliźnięta, otrzymamy 2000 zł.

Składasz wniosek o becikowe? Zobacz, jakie dokumenty przygotować!

Aby otrzymać becikowe 2018, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej należy złożyć poniższe dokumenty:

 1. Wniosek o becikowe (pobierz wzór);
 2. Ksero dokumentu tożsamości;
 3. Ksero aktu urodzenia dziecka;
 4. Zaświadczenie od lekarza, ewentualnie położnej, o tym, że matka była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży;
 5. Zaświadczenia dotyczące wysokości dochodów w rodzinie. W niektórych przypadkach może być wymagany PIT od pracodawcy (obydwojga rodziców);
 6. Oświadczenie, że nie otrzymaliśmy becikowego z innej instytucji (np. w przypadku, gdy rodzice mają różne adresy zameldowania, znajdujące się w dwóch gminach).

Zgodnie z przepisami rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 674 zł netto (i 764 zł netto w rodzinie z dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością) mają prawo do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz zasiłku rodzinnego. Składając wniosek o becikowe 2018 warto także dowiedzieć się, czy nasz urząd nie przyznaje dodatkowej jednorazowej pomocy finansowej dla młodych rodziców.

Jak wypełnić wniosek o becikowe? Ile się czeka na wypłatę?

Na złożenie wniosku o becikowe i pobranie świadczenia mamy aż rok od urodzenia (objęcia opieką/przysposobienia w przypadku opiekunów) dziecka. Jeśli dokumenty wpłyną do urzędu do 10. dnia miesiąca, otrzymamy świadczenie do końca tego właśnie miesiąca. Gdy złożymy dokumenty później, 1000 zł na dziecko dostaniemy do końca następnego miesiąca. Sposób przekazania tej kwoty zależy od Twojego urzędu. Możesz otrzymać ją przelewem, przekazem pocztowym lub odebrać w kasie urzędu.

Co zrobić, gdy urząd odmówi wypłaty becikowego?

Rodziny, które otrzymały odmowę wypłaty becikowego mogą w ciągu 14 dni odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie można złożyć osobiście w siedzibie instytucji lub wysłać pocztą. W drugim przypadku pamiętajmy o tym, że jedynym dowodem złożenia pisma jest powtierdzenie wysłania listu poleconego. Nie wyrzucajmy go do czasu wyjaśnienia sprawy! Złożenie odwołania jest bezpłatne.


Sprawdź także:


Dodaj komentarz

7 komentarzy: Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]

 1. Przepisy przepisami a życie życiem. Wniosek złożony 30 sierpnia 2017 i do dziś tj. 10.10.2017 pieniążków nie ma.

 2. Wzór wniosku jest nieaktualny, od miesiąca jest nowy (też miałam wypełniony ten i musiałam na miejscu wszystko przepisywać). Na stronie obywatel.gov.pl też jest jeszcze stary wzór, nowy znalazłam tylko na stronie ministerstwa [Zobacz stronę]

 3. Ach, jeszcze jedno. Jak się okazało zaświadczenie o dochodach z US nie jest potrzebne, trzeba przynieść PIT od pracodawcy (swój i ojca dziecka) – w naszym przypadku (wniosek składany 18.10.2017) za rok 2015

  • Dużo nie zarabiamy a na becikowe to duzo za duzo. Paranoja

   • Prawie dwa tysiące na osobę to mało? Chciałabym dysponować takim budżetem. Inna kwestia to że powinno należeć się wszystkim.

  • A jak jest dokładnie z czasem na złożenie wniosku? Bo jakoś słabo o tym. Wszędzie że 12 miesięcy czyli jak dziecko się urodzi 1 styczeń to jeszcze za rok 1 stycznia można jeszcze złożyć wniosek?

   • To jeszcze nic. Ja zlozylam wniosek 31.07.2017 i do dzis 14.06.2018 nie otrzymalam tzw kosiniakowego?? maz pracuje w Niemczech po jakis 5 miesiacach przyszedl mi formularz do wypelnienia i od tego czasu cisza. Ale co interesuje ich gdzie i ile zarabia moj maz? Skoro mialo to byc dla wszystkich kobiet ktorym urlop macierzynski nie przysługuje??? Kpina i nawijanie makaronu na uszy! Niemców rzekomo rząd nienawidzi ale najlepiej jakby za “nasze” polskie dzieci i kobiety płacili oni skoro maz odprowadza tam podatek… Zenada.

    • W Warszawie składałam i już 2 miesiąc czekam. Dzwoniłam i nie ma jeszcze decyzji. Paranoja.

     Newsy

     Jaka będzie zima 2017/2018?

     Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

     Czytaj dalej →
     Zakupy

     Sukienki wieczorowe dla niskich osób

     Jesteś niewysoka i wybierasz się na ważną uroczystość, elegancką kolację czy bal? Martwisz się, że ze swoim wzrostem będziesz miała problem ze znalezieniem odpowiedniej sukienki i w żadnym modelu nie...

     Czytaj dalej →
     Karmienie niemowląt

     Jak przejść z piersi na butelkę?

     Karmienie piersią to piękny okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie między mamą a maluchem rodzi się wyjątkowa więź, poczucie wspólnoty i bliskości. Naturalne mleko jest też najlepszym pokarmem...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo
     Enable registration in settings - general