Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]

Polscy rodzice mają obecnie prawo do pobierania kilku świadczeń po narodzinach dziecka. Należy do nich m.in. becikowe. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek, by otrzymać becikowe w 2018 roku?

Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]
depositphotos.com

Jak i kiedy złożyć wniosek o becikowe 2018?

depositphotos.com

Becikowe 2018: komu przysługuje świadczenie?

Becikowe jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 1000 zł, które przysługuje rodzicom (oraz opiekunom prawnym i faktycznym) z tytułu urodzenia dziecka – ale tylko tym rodzinom, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1922 zł. Rodzice dziecka powinni mieć polskie obywatelstwo i mieszkać w kraju, mogą być również cudzoziemcami, jeśli są obywatelami z państw Unii Europejskiej, ewentualnie mają zezwolenie na czasowy lub stały pobyt albo status uchodźcy.

Ostatnia zmiana dotycząca tego, komu przysługuje becikowe wprowadziła też zasadę zgodnie z którą matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży powinna być pod opieką medyczną. Zasada ta siłą rzeczy nie dotyczy opiekunów prawnych, faktycznych ani osób, które przysposobiły dziecko.

Becikowe bywa czasem mylone z tzw. kosiniakowym, m.in. ze względu na otrzymywaną przez rodziców kwotę 1000 zł. Jednak są to dwa zupełnie odrębne świadczenia rodzinne.

Świadczenie należy się na każde dziecko, więc jeśli urodzą się nam np. bliźnięta, otrzymamy 2000 zł.

Składasz wniosek o becikowe? Zobacz, jakie dokumenty przygotować!

Aby otrzymać becikowe 2018, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej należy złożyć poniższe dokumenty:

  1. Wniosek o becikowe (pobierz wzór);
  2. Ksero dokumentu tożsamości;
  3. Ksero aktu urodzenia dziecka;
  4. Zaświadczenie od lekarza, ewentualnie położnej, o tym, że matka była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży;
  5. Zaświadczenia dotyczące wysokości dochodów w rodzinie. W niektórych przypadkach może być wymagany PIT od pracodawcy (obydwojga rodziców);
  6. Oświadczenie, że nie otrzymaliśmy becikowego z innej instytucji (np. w przypadku, gdy rodzice mają różne adresy zameldowania, znajdujące się w dwóch gminach).

Zgodnie z przepisami rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 674 zł netto (i 764 zł netto w rodzinie z dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością) mają prawo do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz zasiłku rodzinnego. Składając wniosek o becikowe 2018 warto także dowiedzieć się, czy nasz urząd nie przyznaje dodatkowej jednorazowej pomocy finansowej dla młodych rodziców.

Jak wypełnić wniosek o becikowe? Ile się czeka na wypłatę?

Na złożenie wniosku o becikowe i pobranie świadczenia mamy aż rok od urodzenia (objęcia opieką/przysposobienia w przypadku opiekunów) dziecka. Jeśli dokumenty wpłyną do urzędu do 10. dnia miesiąca, otrzymamy świadczenie do końca tego właśnie miesiąca. Gdy złożymy dokumenty później, 1000 zł na dziecko dostaniemy do końca następnego miesiąca. Sposób przekazania tej kwoty zależy od Twojego urzędu. Możesz otrzymać ją przelewem, przekazem pocztowym lub odebrać w kasie urzędu.

Co zrobić, gdy urząd odmówi wypłaty becikowego?

Rodziny, które otrzymały odmowę wypłaty becikowego mogą w ciągu 14 dni odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie można złożyć osobiście w siedzibie instytucji lub wysłać pocztą. W drugim przypadku pamiętajmy o tym, że jedynym dowodem złożenia pisma jest powtierdzenie wysłania listu poleconego. Nie wyrzucajmy go do czasu wyjaśnienia sprawy! Złożenie odwołania jest bezpłatne.


Sprawdź także:


7 komentarzy: Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]

Jadwinia58 Dodane ponad rok temu,

Przepisy przepisami a życie życiem. Wniosek złożony 30 sierpnia 2017 i do dziś tj. 10.10.2017 pieniążków nie ma.

Angel Dodane ponad rok temu,

I co dostalas juz?

Asia Dodane ponad rok temu,

Wzór wniosku jest nieaktualny, od miesiąca jest nowy (też miałam wypełniony ten i musiałam na miejscu wszystko przepisywać). Na stronie obywatel.gov.pl też jest jeszcze stary wzór, nowy znalazłam tylko na stronie ministerstwa https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/

Redakcja Rodzice.pl Dodane ponad rok temu,

Dziękujemy Asiu za informację! Zaktualizowaliśmy wpis.

Asia Dodane ponad rok temu,

Ach, jeszcze jedno. Jak się okazało zaświadczenie o dochodach z US nie jest potrzebne, trzeba przynieść PIT od pracodawcy (swój i ojca dziecka) – w naszym przypadku (wniosek składany 18.10.2017) za rok 2015

rychu_32 Dodane ponad rok temu,

Dużo nie zarabiamy a na becikowe to duzo za duzo. Paranoja

Beata Dodane ponad rok temu,

Prawie dwa tysiące na osobę to mało? Chciałabym dysponować takim budżetem. Inna kwestia to że powinno należeć się wszystkim.

Ang Dodane ponad rok temu,

A jak jest dokładnie z czasem na złożenie wniosku? Bo jakoś słabo o tym. Wszędzie że 12 miesięcy czyli jak dziecko się urodzi 1 styczeń to jeszcze za rok 1 stycznia można jeszcze złożyć wniosek?

Michalina Dodane ponad rok temu,

To jeszcze nic. Ja zlozylam wniosek 31.07.2017 i do dzis 14.06.2018 nie otrzymalam tzw kosiniakowego ?? maz pracuje w Niemczech po jakis 5 miesiacach przyszedl mi formularz do wypelnienia i od tego czasu cisza. Ale co interesuje ich gdzie i ile zarabia moj maz? Skoro mialo to byc dla wszystkich kobiet ktorym urlop macierzynski nie przysługuje??? Kpina i nawijanie makaronu na uszy! Niemców rzekomo rząd nienawidzi ale najlepiej jakby za “nasze” polskie dzieci i kobiety płacili oni skoro maz odprowadza tam podatek… Zenada.

anka Dodane ponad rok temu,

W Warszawie składałam i już 2 miesiąc czekam. Dzwoniłam i nie ma jeszcze decyzji. Paranoja.

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców
Zespół policystycznych jajników – objawy, badania, leczenie
Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u młodych kobiet. Prowadzi do niepłodności. Jak by tego było mało, towarzyszą mu jeszcze inne choroby. Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników i go leczyć? Zespół policystycznych jajników
Czytaj dalej
Newsy
20 000 zł na wyprawkę? Właśnie tyle dostaną rodzicie czworaczków, które urodziły się w Szczecinie!
Dwie dziewczynki i dwaj chłopcy przyszli na świat w szczecińskim szpitalu Zdroje. Taka ciąża zdarza się niezwykle rzadko. Teraz, dzięki nowemu programowi świadczeń dla młodych rodziców obowiązującym w Szczecinie, rodzice
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dzieci Prawo
Przewożenie dzieci w samochodzie: Jazda bez fotelika w 2020 roku
Niespełna trzy lata temu weszły zmiany w przepisach dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy te obowiązują także w bieżącym 2020 roku. Co się zmieniło w 2017 roku? Czego nie można?
Czytaj dalej
Prawo
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
Przedszkola i żłobki prywatne to dla wielu rodziców jedyna pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zwłaszcza, gdy obydwoje rodzice pracują, korzystanie z usług takich instytucji staje się najlepszym rozwiązaniem. Co
Czytaj dalej
Prawo Turystyka
Dowód osobisty dla dziecka w 2020 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
Dowód dla dziecka Planujesz wakacyjny wyjazd z dzieckiem za granicę? Czy pamiętasz o tym, że podobnie jak dorośli, tak i dziecko powinno posiadać ważny dowód osobisty lub paszport – w zależności
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Podwyższenie alimentów
Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka
Czytaj dalej