Osłabienie po porodzie to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka tego, przez co przeszłaś. Sprawdź w jaki sposób możesz sobie z nim poradzić i w jakich przypadkach powinnaś skonsultować się z lekarzem. Omawiamy najczęściej występujące przypadłości u kobiet po ciąży.
Wypadanie włosów po ciąży
Efekt łysienia to tylko zmyłka. To, że w czasie ciąży miałaś więcej włosów było efektem hormonów. To one blokowały naturalne wypadanie włosów, które dotyczą nas na co dzień. Po porodzie hormony się normują, a z głowy wypadają „nadwyżki” włosów, które normalnie powinnaś stracić w czasie ciąży. Wypadanie włosów to nic dziwnego. Gorsze w skutkach może okazać się ich łamliwość i brak blasku. Ich przyczyną może być nawet anemia.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów po ciąży?
Wypadaniu nie jesteś w stanie zapobiec. Możesz jednak wpłynąć na ich wygląd. Stosuj odżywki, zmień dietę na bogatą w mikroelementy.
Wizyta u fryzjera może zdziałać cuda! Zmień fryzurę na optycznie bujniejszą.
Oczywiście fryzjer nie wpłynie na lepszy stan Twojego zdrowia fizycznego, ale psychicznie powinnaś poczuć się lepiej.
Czy wypadające włosy to powód wizyty u lekarza?
Nie, tak jak wspomnieliśmy – wypadanie włosów jest normalne. Lekarza odwiedź tylko, gdy podejrzewasz, że wypadanie i osłabione włosy mogą być objawem anemii. W takim przypadku specjalista przepisze leki, które pomogą nie tylko włosom, ale także całemu organizmowi.
Anemia po porodzie
Jesteś stale zmęczona, blada, osłabiona? Masz ciągłe bóle głowy? Skóra jest sucha, a włosy łamliwe? To objawy anemii. W czasie porodu tracisz dużo krwi i cennych witamin oraz mikroelementów. Niedokrwistość to także częsta przypadłość młodych mam.
Jak walczyć z anemią po ciąży?
Dieta, dieta i jeszcze raz dieta. Oczywiście mądra. Bogata w produkty pełne żelaza. Mięso wołowe, soja, wątroba drobiowa, czy suszone owoce. To tylko niektóre składniki, które powinny na stałe trafić do Twojej diety. Zadbaj także o odpowiednie wchłanianie żelaza poprzez spożywanie pomidorów, czy cytrusów.
Na rynku dostępne są także specjalne preparaty witaminowe, przygotowane dla kobiet po porodzie. Zapytaj o nie w aptece.
Kiedy z anemią wybrać się do specjalisty?
Dieta przez miesiąc nie pomogła? To najwyższy czas na wizytę u lekarza. Z pewnością zleci w pierwszej kolejności badanie krwi, które określi stan niedokrwistości. Następnie przepisze odpowiednie preparaty.
Hemoroidy
Hemoroidy, które pojawiają się po porodzie są efektem skurczy. Żylaki w odbycie pojawiają się pod wpływem dużego nacisku.
Jak hemoroidy po porodzie?
Tutaj potrzebny jest czas. Hemoroidy znikną same. Jedynie co możesz zrobić to łagodzić objawy.
W aptece zapytaj o leki przeciwbólowe. Farmaceuta może polecić także specjalne środki na hemoroidy, które łagodzą swędzenie.
W szybszym pozbyciu się wstydliwego problemu pomoże odpowiednia dieta (bogata w błonnik) oraz picie dużych ilości wody. Najlepiej 2,5 l dziennie. Zrezygnuj z siadania na tyle, na ile jest to możliwe.
Z hemoroidami do lekarza?
Może być tak, że od razu po porodzie dadzą Ci się mocno we znaki. Jeżeli ból jest bardzo silny zgłoś to położnej lub lekarzowi. Czasami przeprowadza się od razu mały zabieg, który pomaga.
Jeżeli hemoroidy nie znikną kilka miesięcy po porodzie to także powinnaś zgłosić się do lekarza. Po wykonaniu badań będzie mógł określić dalsze metody leczenia. Bardzo rzadko w takich przypadkach zleca się zabiegi chirurgiczne.
Zmęczenie po porodzie
Grad obowiązków, który spada na mamę tuż po jednym z najbardziej wymagających psychicznie i fizycznie przeżyć w jej życiu, porodzie, sprawia, że nie ma czasu na odpoczynek. Organizm, który się nie regeneruje przechodzi do buntu. Kobieta odczuwa wówczas ogromne zmęczenie.
Czasem jednak zmęczenie nie wynika tylko z braku snu i nadmiaru obowiązków. Może być objawem wielu chorób. Choroby tarczycy czy zapalenie wątroby to tylko dwie popularne choroby, których objawem może być silne zmęczenie.
Jak pokonać zmęczenie?
Odpoczynkiem. Zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Spróbuj na spokojnie oswoić się z nową sytuacją. Mniej stresu to większy odpoczynek dla mózgu. W odpoczynku fizycznym może pomóc mąż lub rodzina. Nie wstydź się poprosić o pomoc. Wykorzystuj momenty, w których dziecko śpi. Nic się nie stanie jeśli w tym czasie nie poukładasz w kosteczkę wszystkich jego ubranek.
Zmęczona mama u lekarza?
Badanie krwi może rozwiać Twoje wątpliwości. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje zmęczenie może być objawem jakiejś choroby i wydaje Ci się nienaturalne to poproś lekarza o jego zlecenie.
A z jakimi dolegliwościami przyszło Wam walczyć po ciąży? Anemia, wypadanie włosów, zmęczenie, bóle pleców, a może coś zupełnie innego?
Gif via GIPHY