Paznokcie u niemowlaka – co warto o nich wiedzieć?

Zanokcica, białe plamki na paznokciach u niemowlaka, zadarte skórki i wieczne ryzyko skaleczenia – jak widać, paznokietki maluszka potrafią nastręczyć sporej ilości zmartwień. Są one cieniutkie jak papier, a przy tym ostre niczym brzytwa, co stwarza duże zagrożenie dla delikatnej skóry. Dowiedz się, jak czytać niepokojące sygnały oraz jak obcinać paznokcie noworodkowi – odpowiednia pielęgnacja pomoże ci zapobiegać ewentualnym urazom.

Paznokcie u niemowlaka – co warto o nich wiedzieć?

Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?

Obcinanie paznokci u noworodka, a później u niemowlaka, powinno stanowić absolutną postawę jego higieny. Jeśli pazurki są zbyt długie, nietrudno o zadrapania – w końcu dzieci ciągle dotykają swojej twarzy oraz okolic oczu. Wyszczerbione lub złamane paznokcie to prosta droga do podrażnień delikatnej skóry. Oprócz bolesnych ranek należy uważać także na bakterie. Pod paznokciami zagnieżdżają się liczne zanieczyszczenia, które mogą okazać się groźne dla zdrowia malucha, zwłaszcza jeśli ten wiecznie pakuje rączkę do swojej buzi.

Chcesz zaoszczędzić dziecku dyskomfortu? Pilnuj, żeby jego paznokcie były czyste i miały odpowiednio krótką długość. W tym celu obcinaj je zaraz po kąpieli – są wtedy miękkie i mniej łamliwe. Możesz też działać o innej porze, ale tylko po uprzednim umyciu rąk (zarówno swoich, jak i dziecka). Innym dobrym rozwiązaniem jest obcinanie paznokci noworodka podczas jego snu. Maluch się nie szamocze, więc trudniej go wtedy skaleczyć.

Jak obcinać paznokcie noworodkowi? Poznaj 3 przydatne triki

  1. Paznokcie u stóp staraj się obcinać na prosto, a nie na półokrągło. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ich wrastania. Z kolei te u rączek pozostaw w półokrągłym kształcie, żeby zapobiec zadrapaniom z winy ostrych krawędzi.
  2. Jeśli dziecko się wyrywa i jest niespokojne, możesz niechcący je skaleczyć. Nie ignoruj wtedy nawet drobnych zadrapań i zawsze dokładnie dezynfekuj rany. Zaufaj nam, ropa na palcu przy paznokciu niemowlaka to coś, czego lepiej uniknąć. Również gdy maluch sam zadrze paznokieć, przytnij go na krótko i zabezpiecz przy pomocy plastra. Profilaktyka przede wszystkim!
  3. Zainwestuj w specjalne, zaokrąglone nożyczki lub cążki obcinania paznokci niemowląt. Używanie zwykłego obcinacza prowadzi wprost do bolesnego skaleczenia. Pod żadnym pozorem nie piłuj dziecięcych pazurków ani nie usuwaj skórek – może to spowodować wiele nieprzyjemności.

Zanokcica paznokcia

Zanokcica u noworodka lub u niemowlaka to choroba, która rozwija się wskutek uszkodzenia paznokcia. Bakterie korzystają z ułatwionego dostępu do tkanki i przenikają do niej, co wiąże się z serią uciążliwych dolegliwości. Jeśli zaobserwowałaś czerwony paluszek przy paznokciu u niemowlaka, niewykluczone, że to właśnie zanokcica. Oprócz zaczerwienienia wokół płytki i bólu wywołanego obrzękiem czasem pojawia się ropa przy paznokciu. U niemowlaka tak naprawdę niewiele potrzeba, żeby doprowadzić do choroby – wystarczy wspomniane usuwanie skórek, wrastanie paznokcia, uraz mechaniczny albo nawet długotrwałe ssanie palca. Przy podejrzeniu zanokcicy należy koniecznie udać się do pediatry.

Białe plamki na paznokciach u niemowlaka

Innym podejrzanym objawem są niewielkie białe plamy na paznokciach u niemowlaka. Tego typu zmiany, zwłaszcza na paznokciach rąk, są dość częstym zjawiskiem – określa się je jako “zakwitanie”. Na co może wskazywać biała plamka na paznokciu u niemowlaka? Najprawdopodobniej przebarwienia są objawem braku ważnych mikroelementów w dziecięcym organizmie i konieczna będzie zmiana diety.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli ma miejsce tzw. zasinienie paznokci. Sine paznokcie u noworodka czy starszego dziecka mogą wskazywać na nieprawidłowości krążenia. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany zabarwienia pazurków, nawet niepozorne białe plamki na paznokciach u niemowlaka, od razu zarezerwuj termin wizyty u pediatry.

Dodaj komentarz

Noworodek
Temperatury wokół noworodka
Młodym rodzicom sen z powiek spędza wiele kwestii, m.in. takich, jak temperatura w pokoju noworodka czy przygotowanie idealnej wody do kąpieli dziecka. Nie pomagają liczne porady otoczenia, często bazujące na
Czytaj dalej
Mama Zdrowie rodziców
Złe samopoczucie po porodzie - to minie!
Osłabienie po porodzie... ...to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka tego,
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt Pokój dziecięcy
Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w jego pokoiku to sprawa kluczowa. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jaka jest optymalna wilgotność w pokoju
Czytaj dalej
Noworodek Pielęgnacja niemowląt
Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?
Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających miesięcy. Nie musi tak być! Wyjaśniamy, jak obcinać paznokcie u noworodka i
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
Prawdy i mity o pielęgnacji skóry niemowlaka
Wokół pielęgnacji skóry niemowlaka narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Co jest prawdą, a co fałszem? MIT: Skóra niemowlaka zawsze wygląda idealnie Usłyszałaś kiedyś, że ktoś "ma skórę, jak u niemowlaka"? Określa się w ten
Czytaj dalej