Żłobek – zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku?

Z lękiem myślimy o dniu, w którym musimy posłać dziecko do żłobka. Czy nie jest jeszcze zbyt małe na rozstanie z mamą? Czy zaopiekują się nim tam równie dobrze? Gdy nasz stres rośnie, zaczyna się niepokoić także maluch.

Żłobek – zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku?

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych, jakie muszą podjąć rodzice. Część mam i tatusiów musi wrócić do pracy – ze względu na sytuację materialną albo wymagania pracodawcy. Inni po prostu potrzebują chwili oddechu od codziennej opieki nad maluchem – i to też jest w porządku. Nie zapominajmy, że tak samo jak są różne dzieci, tak i są różni rodzice – nie każdej mamie odpowiada cały dzień spędzony na ganianiu za dzieckiem z przerwami na przygotowywanie posiłków. Jednak zanim zaczniemy szukać odpowiedniej placówki, zastanówmy się, czy posłanie naszego dziecka do żłobka jest naprawdę konieczne.

Czy posyłać dziecko do żłobka?

Jeśli oboje musimy wrócić do pracy, babci nie ma na podorędziu, a na opiekunkę zwyczajnie nas nie stać, to w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać. Życie podjęło tę decyzję za nas. Warto sobie jednak uświadomić, że współczesne żłobki to nie żadne „przechowalnie dzieci” i nie musimy zmagać się z nieustającym poczuciem winy. Gdy z głową wybierzemy placówkę, nasze dziecko może wynieść z pobytu w niej bardzo dużo.

Zalety żłobka:

Choć dzieci w wieku żłobkowym nie potrafią tak naprawdę bawić się razem, mimo tego uczą się, jak wchodzić w interakcje z innymi osobami. Nabywają wiele nowych umiejętności – nie tylko zachowań społecznych – przez naśladownictwo. Niejednokrotnie to właśnie w żłobku nasz maluch może zaprzyjaźnić się z nocnikiem i pożegnać się z pieluszką czy udoskonalić posługiwanie się łyżką. Bardzo prawdopodobne, że szybciej nauczy się mówić. Jeśli zaś nasze dziecko jest towarzyskie, to żłobek zwyczajnie zaspokoi jego potrzebę kontaktu z rówieśnikami.
My zaś po kilku godzinach, stęsknieni, będziemy odbierać wspólny pobyt w domu zupełnie inaczej niż po całodziennej „orce”. Być może nasz czas spędzony z dzieckiem będzie krótszy, ale jego jakość zmieni się na lepsze.

Sprawdź:  [PILNE] Dzieci z klas I-III także przechodzą na naukę zdalną + Bon dla nauczycieli

Wady żłobka:

Nawet najlepsze opiekunki nie zajmą się naszym dzieckiem tak dobrze jak my, bo po pierwsze nie znają go w równym stopniu, po drugie swoją uwagę muszą podzielić między większą liczbę dzieci. W domu na ogół plan dnia jest dostosowany do malucha, przebywanie z najbliższymi zapewnia mu zaś poczucie bezpieczeństwa.
Rodzice, którzy poślą dziecko do żłobka, mogą niestety przegapić ważne momenty w jego życiu. A chyba wszyscy wiemy, z jaką niecierpliwością czeka się na pierwszy krok niemowlęcia. Z jakimi emocjami wiążą się jego pierwsze słowa.
Częstsze kontakty z innymi dziećmi przekładają się też na większą styczność malca z różnorodnymi zarazkami – przygotujmy się więc na częstsze choroby dziecka. Przynajmniej początkowo, bo z czasem jego odporność powinna wzrosnąć.

Rekrutacja: Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Teoretycznie żłobki przyjmują maluchy od 4 miesiąca życia do 3 lat. W praktyce wszystko jednak zależy od placówki – czy jest prywatna, czy państwowa. Podobnie jest z rekrutacją, która z zasady trwa przez cały rok. Możemy jednak spotkać placówki, w których jej czas będzie ograniczony.

O tym, że lepiej dużo wcześniej zorientować się, czy w wybranym przez nas żłobku są miejsca, chyba nie trzeba rodzicom przypominać. Kolejki dzieci oczekujących na przyjęcie do żłobków i przedszkoli stały się już niemal przysłowiowe – zwłaszcza w większych miastach. Do tego stopnia, że niektórzy rodzice praktycznie zaraz po urodzeniu maleństwa myślą o zarezerwowaniu mu miejsca w odpowiedniej placówce.
Paradoksalnie im młodsze dziecko, tym na ogół łatwiej przyzwyczaja się do pobytu w żłobku – choć nie oszukujmy się – repertuar środków, jakimi okazuje swoje niezadowolenie z sytuacji 1,5-roczny brzdąc, jest o wiele szerszy niż w przypadku 6-miesięcznego niemowlęcia.

Jak wybrać dobry żłobek?

Czasami w naszej okolicy jest tylko jedna placówka, wtedy możemy ewentualnie się zastanowić, czy w ogóle posyłać dziecko do żłobka. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli mamy wybór?
To, czy żłobek jest państwowy, czy prywatny, nie ma tak naprawdę większego znaczenia (oprócz aspektu finansowego oczywiście). Ważne, byśmy w miarę możliwości sprawdzili, jaką opinią cieszy się wśród rodziców i dzieci – osobiście lub np. na internetowych forach.

Sprawdź:  Drzewo genealogiczne: Jak narysować drzewo genealogiczne?

Lepiej też, aby placówka nie znajdowała się na drugim końcu miasta, bo dojazdy do niej mogą nam zająć zbyt wiele czasu – co wymęczy i nas, i malucha.
Nasze dziecko będzie przyjemniej spędzać czas również na dworze, gdy wokół żłobka znajduje się dużo zieleni, a nie szumiąca ulica.

Rodzicielski niepokój zmniejszy się też na pewno, kiedy porozmawiamy osobiście z przyszłą opiekunką maluszka, i dowiemy się, ile szkrabów liczą grupy oraz jak ułożony jest plan dnia: o której godzinie dzieci jedzą, mają drzemkę czy idą na spacer, w jakich zabawach będą brać udział.

Dodaj komentarz

Dzień Matki
Kubek na Dzień Matki - nasze TOP 11
Większość mam, niezależnie od tego w jakim wieku mają dzieci, bez kawy nie rozpoczyna dnia. Z tego powodu kubek jest idealnym prezentem na Dzień Matki. Twoja mama codziennie rano, sięgając po
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Co to jest inseminacja i na czym polega?
Inseminacja - tajemniczo brzmiący termin, który budzi wiele obaw i pytań dotyczących sposobu wykonania, skuteczności oraz tego co dalej. Czym właściwie jest inseminacja i na czym polega jej zabieg? Inseminacja domaciczna Inseminacja
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Ile kartkówek i sprawdzianów może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]
Przez fakt, że uczniowie poprzedni semestr uczyli się zdalnie, większości z nich nie udało się przerobić w pełni materiału. Teraz po powrocie do szkół nauczyciele próbują nadgonić. Niestety odbywa się
Czytaj dalej
Boże Narodzenie Wiersze
Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci
Gdy zbliża się sezon świąteczny każdemu udziela się ów szczególna, świąteczna atmosfera. Cieszą się nią zarówno dorośli, jak i dzieci - zwłaszcza te najmłodsze! Radują się nie tylko ze zbliżających
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Jak zabezpieczyć komputer dziecka?
Dla większości dzieci obsługa telefonu to przysłowiowa bułka z masłem. Niewielkie problemy sprawia im również użytkowanie komputera. Ale czy na pewno w świecie nowych technologii na nasze szkraby nie czekają
Czytaj dalej
Język polski
Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!
Każdy uczeń będzie musiał dowiedzieć się, jak napisać rozprawkę. Jest to wypowiedź pisemna, która wymaga rzeczowej argumentacji. W artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak rozpocząć rozprawkę, w jaki sposób przedstawić
Czytaj dalej
Język polski
Przymiotnik i jego odmiana
„Przymiotnik – odmiana” – w czasach edukacji zdalnej to jedna z częściej wpisywanych fraz do internetowych wyszukiwarek. I chociaż zagadnienie wydaje się banalnie proste i użytkowane w sposób intuicyjny, to
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Szkoła waldorfska – na czym polega alternatywna edukacja i dlaczego kościół jej zabrania?
Szkoła waldorfska nie jest na edukacyjnej mapie Europy pomysłem nowym - pierwsza placówka tego rodzaju powstała w Niemczech w 1919 roku. Polscy rodzice nadal jednak rzadko wiedzą, na jakich zasadach
Czytaj dalej
Język polski
Mowa zależna i niezależna
Mowa zależna i niezależna stosowana jest przez nas na co dzień. Każdego dnia rozmawiając z kimś i zdając mu relacje z przeżytych zdarzeń przytaczamy cudze słowa. Możemy to robić w
Czytaj dalej
Chemia
Wzór na stężenie procentowe [Chemia Cp]
Wzór na stężenie procentowe roztworu jest jednym z podstawowych na lekcjach chemii. Z jego wykorzystaniem spotykamy się na co dzień. Przykładowo na kartonie z mlekiem zawsze znajdziemy informację o stężeniu
Czytaj dalej