Żłobek – zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku?

Z lękiem myślimy o dniu, w którym musimy posłać dziecko do żłobka. Czy nie jest jeszcze zbyt małe na rozstanie z mamą? Czy zaopiekują się nim tam równie dobrze? Gdy nasz stres rośnie, zaczyna się niepokoić także maluch.

Żłobek – zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku?

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych, jakie muszą podjąć rodzice. Część mam i tatusiów musi wrócić do pracy – ze względu na sytuację materialną albo wymagania pracodawcy. Inni po prostu potrzebują chwili oddechu od codziennej opieki nad maluchem – i to też jest w porządku. Nie zapominajmy, że tak samo jak są różne dzieci, tak i są różni rodzice – nie każdej mamie odpowiada cały dzień spędzony na ganianiu za dzieckiem z przerwami na przygotowywanie posiłków. Jednak zanim zaczniemy szukać odpowiedniej placówki, zastanówmy się, czy posłanie naszego dziecka do żłobka jest naprawdę konieczne.

Czy posyłać dziecko do żłobka?

Jeśli oboje musimy wrócić do pracy, babci nie ma na podorędziu, a na opiekunkę zwyczajnie nas nie stać, to w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać. Życie podjęło tę decyzję za nas. Warto sobie jednak uświadomić, że współczesne żłobki to nie żadne „przechowalnie dzieci” i nie musimy zmagać się z nieustającym poczuciem winy. Gdy z głową wybierzemy placówkę, nasze dziecko może wynieść z pobytu w niej bardzo dużo.

Zalety żłobka:

Choć dzieci w wieku żłobkowym nie potrafią tak naprawdę bawić się razem, mimo tego uczą się, jak wchodzić w interakcje z innymi osobami. Nabywają wiele nowych umiejętności – nie tylko zachowań społecznych – przez naśladownictwo. Niejednokrotnie to właśnie w żłobku nasz maluch może zaprzyjaźnić się z nocnikiem i pożegnać się z pieluszką czy udoskonalić posługiwanie się łyżką. Bardzo prawdopodobne, że szybciej nauczy się mówić. Jeśli zaś nasze dziecko jest towarzyskie, to żłobek zwyczajnie zaspokoi jego potrzebę kontaktu z rówieśnikami.
My zaś po kilku godzinach, stęsknieni, będziemy odbierać wspólny pobyt w domu zupełnie inaczej niż po całodziennej „orce”. Być może nasz czas spędzony z dzieckiem będzie krótszy, ale jego jakość zmieni się na lepsze.

Wady żłobka:

Nawet najlepsze opiekunki nie zajmą się naszym dzieckiem tak dobrze jak my, bo po pierwsze nie znają go w równym stopniu, po drugie swoją uwagę muszą podzielić między większą liczbę dzieci. W domu na ogół plan dnia jest dostosowany do malucha, przebywanie z najbliższymi zapewnia mu zaś poczucie bezpieczeństwa.
Rodzice, którzy poślą dziecko do żłobka, mogą niestety przegapić ważne momenty w jego życiu. A chyba wszyscy wiemy, z jaką niecierpliwością czeka się na pierwszy krok niemowlęcia. Z jakimi emocjami wiążą się jego pierwsze słowa.
Częstsze kontakty z innymi dziećmi przekładają się też na większą styczność malca z różnorodnymi zarazkami – przygotujmy się więc na częstsze choroby dziecka. Przynajmniej początkowo, bo z czasem jego odporność powinna wzrosnąć.

Rekrutacja: Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Teoretycznie żłobki przyjmują maluchy od 4 miesiąca życia do 3 lat. W praktyce wszystko jednak zależy od placówki – czy jest prywatna, czy państwowa. Podobnie jest z rekrutacją, która z zasady trwa przez cały rok. Możemy jednak spotkać placówki, w których jej czas będzie ograniczony.

O tym, że lepiej dużo wcześniej zorientować się, czy w wybranym przez nas żłobku są miejsca, chyba nie trzeba rodzicom przypominać. Kolejki dzieci oczekujących na przyjęcie do żłobków i przedszkoli stały się już niemal przysłowiowe – zwłaszcza w większych miastach. Do tego stopnia, że niektórzy rodzice praktycznie zaraz po urodzeniu maleństwa myślą o zarezerwowaniu mu miejsca w odpowiedniej placówce.
Paradoksalnie im młodsze dziecko, tym na ogół łatwiej przyzwyczaja się do pobytu w żłobku – choć nie oszukujmy się – repertuar środków, jakimi okazuje swoje niezadowolenie z sytuacji 1,5-roczny brzdąc, jest o wiele szerszy niż w przypadku 6-miesięcznego niemowlęcia.

Jak wybrać dobry żłobek?

Czasami w naszej okolicy jest tylko jedna placówka, wtedy możemy ewentualnie się zastanowić, czy w ogóle posyłać dziecko do żłobka. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli mamy wybór?
To, czy żłobek jest państwowy, czy prywatny, nie ma tak naprawdę większego znaczenia (oprócz aspektu finansowego oczywiście). Ważne, byśmy w miarę możliwości sprawdzili, jaką opinią cieszy się wśród rodziców i dzieci – osobiście lub np. na internetowych forach.

Lepiej też, aby placówka nie znajdowała się na drugim końcu miasta, bo dojazdy do niej mogą nam zająć zbyt wiele czasu – co wymęczy i nas, i malucha.
Nasze dziecko będzie przyjemniej spędzać czas również na dworze, gdy wokół żłobka znajduje się dużo zieleni, a nie szumiąca ulica.

Rodzicielski niepokój zmniejszy się też na pewno, kiedy porozmawiamy osobiście z przyszłą opiekunką maluszka, i dowiemy się, ile szkrabów liczą grupy oraz jak ułożony jest plan dnia: o której godzinie dzieci jedzą, mają drzemkę czy idą na spacer, w jakich zabawach będą brać udział.

Dodaj komentarz

Dzień Matki
Kubek na Dzień Matki - nasze TOP 11
Większość mam, niezależnie od tego w jakim wieku mają dzieci, bez kawy nie rozpoczyna dnia. Z tego powodu kubek jest idealnym prezentem na Dzień Matki. Twoja mama codziennie rano, sięgając po
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Co to jest inseminacja i na czym polega?
Inseminacja - tajemniczo brzmiący termin, który budzi wiele obaw i pytań dotyczących sposobu wykonania, skuteczności oraz tego co dalej. Czym właściwie jest inseminacja i na czym polega jej zabieg? Inseminacja domaciczna Inseminacja
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Co to są głoski? Ile głosek ma wyraz …
Głoski to najmniejsze części mowy, które wymawia się i słyszy, ale nie zapisuje się ich. Nauka podziału wyrazów na głoski jest niezwykle ważna w rozwoju malucha i zazwyczaj stanowi pierwszy
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Czy uczniowie powinni powtarzać rok? „Wyobraźcie sobie małżeństwo nauczycieli z trójką dzieci…”
„Czas powiedzieć, ok. złapało nas, nie byliśmy przygotowani”. Z tymi słowami księdza zgadza się wielu nauczycieli oraz rodziców. Czy jesteśmy gotowi na przerobienie zdalnie semestru? Czas, na jaki zostały zamknięte placówki edukacyjne
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Zdalne nauczanie: Jak prowadzić z dziećmi zajęcia z WFu przez internet?
20 marca wprowadzone zostało w życie rozporządzenie, które ma na celu uregulowanie przepisów prawnych, tak by kształcenie na odległość miało swoje formalne podstawy. Na czas społecznej kwarantanny rodzice, dzieci i
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
„Drodzy Rodzice, wiecie, że wcale nie musicie być kreatywni?” Tych słów brakowało wielu z nas!
Pierwszy tydzień prawdziwej kwarantanny domowej trwa. Nawet prywatne szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte. W mediach społecznościowych z dużą intensywnością promowana jest akcja #zostanwdomu. Równolegle na sile udostępnień przybierają różnego
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Ewenement na skalę Polski. Cała gmina utrzymywała szkołę do której uczęszczał 1 uczeń!
Filia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, która mieści się w Radziszewie Starym, to placówka do której formalnie uczęszcza jeden uczeń. Cały koszt utrzymania budynku, etatu nauczyciela oraz czynności
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Koniec roku szkolnego 2020
Ferie zimowe we wszystkich rejonach Polski już się zakończyły - czas pomyśleć o wakacjach! Kiedy wypada koniec roku szkolnego 2020, a tym samym ile dni zostało jeszcze do końca roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Tabliczka mnożenia – jak skutecznie nauczyć dziecko mnożenia?
Według programu nauczania początkowego, uczniowie klas od I do III mają obowiązek opanowania tabliczki mnożenia. Dla niektórych dzieci jest to bułka z masłem, ale inne maluchy mają z tym spore
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to jeden z rodzajów terapii pedagogicznej, o której więcej przeczytasz w naszym poprzednim artykule. Maluchy w wielu szkolnym stają przed ogromną ilością wyzwań. Każdego dnia uczą się nowych rzeczy,
Czytaj dalej