Co to jest inseminacja i na czym polega?
Inseminacja – tajemniczo brzmiący termin, który budzi wiele obaw i pytań dotyczących sposobu wykonania, skuteczności oraz tego co dalej. Czym właściwie jest inseminacja i na czym polega jej zabieg?
Inseminacja domaciczna
Inseminacja domaciczna jest jedną z metod, które są sposobami na leczenie bezpłodności. Często nazywa się ją również skrótem IUI, który powstał od pełnej angielskiej nazwy: Intra Uterine Insemination.
Inseminacja to prosty, bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu nasienia mężczyzny bezpośrednio w macicy. Nie obciąża on organizmu kobiety i jest stosunkowo mało inwazyjny.
Zabieg może być wykonany z użyciem nasienia partnera kobiety, a także z wykorzystaniem nasienia dawcy z banku spermy.
Zabieg inseminacji: wskazania
Inseminacja domaciczna wskazana jest, gdy kobieta boryka się z problemem zaburzeń owulacji. Nieprawidłowości związane z jajeczkowaniem stanowią około 15% wszystkich przyczyn niepłodności. Często ma to związek to z zespołem policystycznych jajników.
Zabieg przeprowadzany jest w łagodniejszych przypadkach endometriozy (I i II stopnia). Wskazaniami do niego są również nieprawidłowości w budowie układu rodnego kobiety, o ile nie dotyczą one drożności jajowodów, która musi zostać zachowana.
Jednym z najczęstszych powodów wykonywania tego zabiegu jest obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w drogach rodnych kobiety. Tworząc wrogie środowisko uniemożliwiają one przetrwanie plemnikom w pochwie i macicy na tyle długo, by jeden z nich miał szansę zapłodnić komórkę jajową. Śluz szyjki macicy może również powodować zlepianie się plemników, przez co stają się one niezdolne do zapłodnienia.
Inseminacja domaciczna wykonywana jest również w przypadku problemów z płodnością leżących po stronie mężczyzny. W pierwszej kolejności wskazaniem do zabiegu jest nieodpowiednia ilość plemników – gdy jest ich zbyt mało (10-20mln/ml), a także gdy plemniki wykazują zbyt małą ruchliwość. Bezpośrednie umieszczenia nasienia w macicy jest również sposobem na bezpłodność spowodowaną spodziectwem lub zaburzeniami ejakulacji.
Inseminacja: na czym polega?
Cała procedura rozpoczyna się od szeregu badań, które mają za zadanie wskazanie przyczyn problemu z zajściem w ciążę. Na ich podstawie pacjentka jest kwalifikowana do zabiegu. Lekarz prowadzący rozpoczyna obserwację cyklu kobiety, która trwa zazwyczaj dwa lub trzy kolejne cykle. Na ich podstawie można precyzyjnie wskazać dzień owulacji. Jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz wprowadza kurację mającą na celu zwiększenie skuteczności pracy jajników.
Sprawdź: Ile tak naprawdę kosztuje in vitro w Polsce?
W międzyczasie wykonywane są badania, takie jak: cytologia, stopień czystości pochwy, posiew z szyjki macicy, badanie Sono-HSG sprawdzające drożność jajowodów. Wykonywane są testy w kierunku kiły, wirusa HIV i HCV. Te ostatnie testy wykonuje się również dawcy nasienia. Dodatkowo mężczyzna przechodzi badanie w kierunku chlamydii, a także robiony jest posiew nasienia.
Nasienie od mężczyzny pobierane jest w dniu zabiegu drogą masturbacji. Zostaną z niego wyselekcjonowanie najsilniejsze, najbardziej żywotne plemniki.
Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do pochwy kobiety cienkiej rurki o średnicy półtora milimetra. Jej końcówka zostaje umieszczona w macicy. Przez rurkę podawane jest nasienie mężczyzny, w ilości około jednego mililitra. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Kobieta spędza po nim około kwadransa w pozycji leżącej i nie wymaga hospitalizacji ani też pozostawania w łóżku przez kolejne dni.
Inseminacja a in vitro
Inseminacja nazywa jest bardzo często ostatnim przystankiem przed zabiegiem in vitro. Różnice pomiędzy tymi zabiegami są znaczące. Przy opisywanym zabiegu do macicy kobiety wprowadzane jest nasienie mężczyzny. Zabieg in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, a następnie na umieszczeniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy. W przypadku inseminacji do zapłodnienia dochodzi samoistnie, nie jest wykonywana żadna ingerencja w ten proces.
Inseminacja: koszt
Cena zabiegu obejmuje nie tylko umieszczenie nasienia w macicy, ale również całą procedurę związaną z przygotowaniem kobiety i nasienia mężczyzny do tego zabiegu. Koszty uzależnione są od lokalizacji, a także od konkretnych placówek. Można szacować, że całość kosztuje około 1500 złotych w przypadku, gdy wykorzystywane jest nasienie partnera kobiety lub około 3500-4000 złotych, gdy kobieta korzysta z usług banku spermy.
Zobacz też: Surogatka w Polsce – czy to legalne?
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Planowanie ciąży
- Niepłodność
- Problemy z zajściem w ciążę
- Co to jest inseminacja i na czym polega?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem