Co to jest inseminacja i na czym polega?

Inseminacja – tajemniczo brzmiący termin, który budzi wiele obaw i pytań dotyczących sposobu wykonania, skuteczności oraz tego co dalej. Czym właściwie jest inseminacja i na czym polega jej zabieg?

Co to jest inseminacja i na czym polega?
Pixabay

Inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna jest jedną z metod, które są sposobami na leczenie bezpłodności. Często nazywa się ją również skrótem IUI, który powstał od pełnej angielskiej nazwy: Intra Uterine Insemination.

Inseminacja to prosty, bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu nasienia mężczyzny bezpośrednio w macicy. Nie obciąża on organizmu kobiety i jest stosunkowo mało inwazyjny.

Zabieg może być wykonany z użyciem nasienia partnera kobiety, a także z wykorzystaniem nasienia dawcy z banku spermy.

Zabieg inseminacji: wskazania

Inseminacja domaciczna wskazana jest, gdy kobieta boryka się z problemem zaburzeń owulacji. Nieprawidłowości związane z jajeczkowaniem stanowią około 15% wszystkich przyczyn niepłodności. Często ma to związek to z zespołem policystycznych jajników.

Zabieg przeprowadzany jest w łagodniejszych przypadkach endometriozy (I i II stopnia). Wskazaniami do niego są również nieprawidłowości w budowie układu rodnego kobiety, o ile nie dotyczą one drożności jajowodów, która musi zostać zachowana.

Jednym z najczęstszych powodów wykonywania tego zabiegu jest obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w drogach rodnych kobiety. Tworząc wrogie środowisko uniemożliwiają one przetrwanie plemnikom w pochwie i macicy na tyle długo, by jeden z nich miał szansę zapłodnić komórkę jajową. Śluz szyjki macicy może również powodować zlepianie się plemników, przez co stają się one niezdolne do zapłodnienia.

Inseminacja domaciczna wykonywana jest również w przypadku problemów z płodnością leżących po stronie mężczyzny. W pierwszej kolejności wskazaniem do zabiegu jest nieodpowiednia ilość plemników – gdy jest ich zbyt mało (10-20mln/ml), a także gdy plemniki wykazują zbyt małą ruchliwość. Bezpośrednie umieszczenia nasienia w macicy jest również sposobem na bezpłodność spowodowaną spodziectwem lub zaburzeniami ejakulacji.

Inseminacja: na czym polega?

Cała procedura rozpoczyna się od szeregu badań, które mają za zadanie wskazanie przyczyn problemu z zajściem w ciążę. Na ich podstawie pacjentka jest kwalifikowana do zabiegu. Lekarz prowadzący rozpoczyna obserwację cyklu kobiety, która trwa zazwyczaj dwa lub trzy kolejne cykle. Na ich podstawie można precyzyjnie wskazać dzień owulacji. Jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz wprowadza kurację mającą na celu zwiększenie skuteczności pracy jajników.

Sprawdź:  Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna

Sprawdź: Ile tak naprawdę kosztuje in vitro w Polsce?

W międzyczasie wykonywane są badania, takie jak: cytologia, stopień czystości pochwy, posiew z szyjki macicy, badanie Sono-HSG sprawdzające drożność jajowodów. Wykonywane są testy w kierunku kiły, wirusa HIV i HCV. Te ostatnie testy wykonuje się również dawcy nasienia. Dodatkowo mężczyzna przechodzi badanie w kierunku chlamydii, a także robiony jest posiew nasienia.

Nasienie od mężczyzny pobierane jest w dniu zabiegu drogą masturbacji. Zostaną z niego wyselekcjonowanie najsilniejsze, najbardziej żywotne plemniki.

Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do pochwy kobiety cienkiej rurki o średnicy półtora milimetra. Jej końcówka zostaje umieszczona w macicy. Przez rurkę podawane jest nasienie mężczyzny, w ilości około jednego mililitra. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Kobieta spędza po nim około kwadransa w pozycji leżącej i nie wymaga hospitalizacji ani też pozostawania w łóżku przez kolejne dni.

Inseminacja a in vitro

Inseminacja nazywa jest bardzo często ostatnim przystankiem przed zabiegiem in vitro. Różnice pomiędzy tymi zabiegami są znaczące. Przy opisywanym zabiegu do macicy kobiety wprowadzane jest nasienie mężczyzny. Zabieg in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, a następnie na umieszczeniu zapłodnionej komórki jajowej w macicy. W przypadku inseminacji do zapłodnienia dochodzi samoistnie, nie jest wykonywana żadna ingerencja w ten proces.

Inseminacja: koszt

Cena zabiegu obejmuje nie tylko umieszczenie nasienia w macicy, ale również całą procedurę związaną z przygotowaniem kobiety i nasienia mężczyzny do tego zabiegu. Koszty uzależnione są od lokalizacji, a także od konkretnych placówek. Można szacować, że całość kosztuje około 1500 złotych w przypadku, gdy wykorzystywane jest nasienie partnera kobiety lub około 3500-4000 złotych, gdy kobieta korzysta z usług banku spermy.

Zobacz też: Surogatka w Polsce – czy to legalne?

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia
Żłobek – zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku?
Z lękiem myślimy o dniu, w którym musimy posłać dziecko do żłobka. Czy nie jest jeszcze zbyt małe na rozstanie z mamą? Czy zaopiekują się nim tam równie dobrze? Gdy
Czytaj dalej
Rozrywka
Gdy dzieci są zbyt cicho... Mama tej dwójki była w szoku, gdy zobaczyła, co zrobili!
Nie od dziś wiadomo, że gdy dzieci są zbyt cicho... na pewno świetnie się bawią! Nie zawsze jednak to, co zajmuje maluchy spotyka się z równym uznaniem ich rodziców. Nie
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Ciąża z in vitro: Diagnostyka preimplantacyjna
Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik i zagnieżdżenie się jej w ścianie macicy to dopiero połowa drogi do przyjścia na świat zdrowego maluszka. Zaburzenia genetyczne zarodków nie należą do rzadkości i stanowią
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!
W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problem z zajściem w ciążę? Powodem może być brak śluzu szyjkowego
Kiedy starania o dziecko, przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza jest
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej