Sejm przyjął dwie poważne zmiany w 500+. Wprowadzone poprawki mogą nie spodobać się rodzicom. Wnioski o świadczenie będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłaty będą realizowane bezgotówkowo. Nowelizacja przepisów zakłada także, że od teraz to ZUS przejmie kontrolę nad programem i będzie zajmował się rozpatrywaniem wniosków, a nie jak dotychczas – samorządy. Sprawdź, co dokładnie się zmienia.
Zmiany w 500+ – nowe przepisy nie wszystkim się spodobają
Sejm uchwalił nowelizację przepisów dotyczących programu „Rodzina 500+”. Wprowadzone zmiany są znaczące i będą obejmować nie tylko sposób składania wniosków, ale także formę wypłaty świadczenia. Nowe zasady wejdą w życie z początkiem nowego roku, 1 stycznia 2022.
Sprawdź też: 1000 plus. Od kiedy i dla kogo?
Dla rodziców z pewnością najważniejsze okażą się dwie zmiany. Przede wszystkim zgodnie z nowymi przepisami wniosek o otrzymanie świadczenia będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, przez Internet. Od nowego roku nie będzie już możliwości dostarczenia go w formie papierowej do urzędu. Ze względu na to, że obsługę programu przejmie ZUS, to wszystkie procedury administracyjne trzeba będzie załatwiać przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wniosek będzie można złożyć przez ten serwis lub za pośrednictwem portalu Emp@tia (tak jak do tej pory).
Drugą istotną zmianą w 500+ dla korzystających z programu będzie z pewnością poprawka dotycząca formy wypłacania świadczenia. Od nowego roku znika opcja otrzymywania pieniędzy „do ręki”. Wszystkie wypłaty będą realizowane wyłącznie bezgotówkowo – wprost na konto.
ZUS przejmuje świadczenia – rząd zapowiada oszczędności
Jak wynika z nowelizacji ustawy ZUS ma ostatecznie całkowicie przejąć wszystkie procedury związane z realizacją programu „Rodzina 500+”. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów świadczenia będą wypłacane tak jak dotychczas, czyli przez organy samorządowe. Wszystkie wnioski złożone przed 1 stycznia 2022 będą rozpatrywane, a pieniądze wypłacane przez aktualnie odpowiedzialne za to urzędy.
Podobne zmiany wprowadzono już wcześniej w programie „Dobry start”. Wnioski o świadczenie na tzw. wyprawkę szkolną już od tego roku także należy składać drogą elektroniczną, a ich wypłatą zajmuje się ZUS.
Zmiany w 500+ według zapewnień rządu pozwolą zaoszczędzić nawet ponad 3 miliardy złotych w perspektywie najbliższych 10 lat. Przeniesienie jednak wszystkich formalności do Internetu może sprawić rodzicom wiele problemów i utrudnić otrzymanie świadczenia.