Ruchy dziecka przed porodem

Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż?

Ruchy dziecka przed porodem
Pixabay
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ruchy dziecka przed porodem stają się słabsze niż do tej pory.
 • Ze względu na swoją wielkość maluch ma mniej miejsca na figle.
 • W ostatnich tygodniach ciąży zaleca się liczenie ruchów dziecka - nie powinno ich być mniej niż 10 na 2 godziny.
 • Szamotanie się dziecka przed porodem powinno nas skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.
 • Ze względu na zmianę ułożenia płodu, ruchy dziecka tuż przed porodem mogą być nieco bolesne.

Ruchy dziecka przed porodem

Chyba każda przyszła mama z radością obserwuje falowanie ciążowego brzuszka w trakcie przemieszczania się płodu. Ruchy dziecka przed porodem mogą jednak zmienić swój charakter i jest to jedna z oznak zbliżającego się rozwiązania ciąży. O ile dotychczas płód mógł swobodnie przemieszczać się pływając w wodach płodowych, o tyle pod koniec ciąży zwyczajnie zaczyna brakować mu miejsca. Jak zachowuje się dziecko przed porodem? Zazwyczaj ruchliwość dziecka w ostatnich tygodniach ciąży maleje. Wiąże się to z faktem, iż ma ono zdecydowanie mniej miejsca niż dotychczas.

Warto przy tym pamiętać, że rzadsze ruchy dziecka nie są równoznaczne z ich brakiem, który to powinien być powodem do niepokoju. W ostatnich tygodniach ciąży należy zgłosić się do lekarza, jeśli w ciągu dwóch godzin naliczymy mniej niż 10 ruchów płodu. Jeśli ciężarna nie wyczuwa ruchów płodu przed udaniem się do szpitala powinna wypić szklankę soku, zjeść coś słodkiego lub przez chwilę spacerować albo poruszać się w inny sposób. Gdy sytuacja się nie zmieni, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Konsultacja z ginekologiem jest wskazana także wtedy, gdy zmienił się charakter ruchów i np. dziecko szamoce się lub porusza bardzo gwałtownie. W tej sytuacji lekarz prawdopodobnie zleci badania monitorujące stan płodu, jak np. badanie USG lub KTG.

Choć ruchy dziecka przed porodem mogą być rzadsze, nie oznacza to, że są mniej intensywne. Wręcz przeciwnie! Wiele przyszłych mam uskarża się na bolesne ruchy dziecka. Przed porodem ułożenie płodu zmienia się, a jego wielkość jest zdecydowanie większa niż na innych etapach ciąży. To wszystko sprawia, że ruchy dziecka odczuwane są w zupełnie inny sposób niż dotychczas.

Oznaki zbliżającego się porodu

Co świadczy o tym, że do porodu pozostało już niewiele czasu? Symptomów jest kilka:

 • Zazwyczaj na kilka dni przed porodem odchodzi czop śluzowy. Nie zawsze ciężarne zauważają ten objaw;
 • Galaretowata maź z domieszką krwi bywa mylona ze zwiększoną wydzieliną z pochwy;
 • Przemieszczające się w dół dziecko uciska na pęcherz, przez co non stop biegasz do łazienki;
 • Przed porodem organizm pozbywa się „zbędnego balastu”, czego wyrazem może być biegunka;
 • Przestajesz przybierać na wadze;
 • Mogą (ale nie muszą) przed porodem odejść wody płodowe. Zdarza się, że dzieje się to dopiero kilka godzin po rozpoczęciu się skurczów. Odejście lub bardzo delikatne sączenie się wód płodowych zawsze jest sygnałem, że czas pędzić do szpitala;
 • Pojawia się tzw. syndrom wicia gniazda;
 • Najbardziej oczywistym sygnałem końca oczekiwania na poród są skurcze. Początkowo przypominają ból miesiączkowy rozchodzący się od okolicy krzyżowej do łona albo od łona w stronę pasa. Nasilą się, gdy zmienisz pozycje. Z każdą godziną będą silniejsze, dłuższe, a przerwy pomiędzy skurczami będą coraz krótsze.

Objawy zbliżającego się porodu. Ruchy dziecka

Bolesne ruchy dziecka przed porodem

Ciągle biegasz siusiu? To znak, że maluch przemieścił się w dół miednicy i uciska na pęcherz. W związku z tym mama może też inaczej niż dotychczas odczuwać ruchy dziecka. Przed porodem maluch ma mniej miejsca niż dotychczas, a tym samym aktywność dziecka przed porodem i w końcówce ciąży może być mniejsza niż do tej pory. Alarmująca jest sytuacja, gdy obserwujemy intensywne ruchy, a nawet szamotanie się dziecka przed porodem – wówczas zawsze należy skonsultować się z ginekologiem.

Odejście czopa śluzowego

O zbliżającym się porodzie może świadczyć też biegunka (organizm pozbywa się niepotrzebnego balastu, by dzidziuś bez przeszkód mógł opuszczać się w dół). Jeśli na bieliźnie zauważysz galaretowatą maź zabarwioną na różowo lub brązowo, to prawdopodobnie zaczął odchodzić ci czop śluzowy. W czasie ciąży pełni on rolę korka zamykającego szyjkę macicy. To może oznaczać, że szyjka zaczęła się rozwierać. Pamiętaj, że czop nie zawsze odchodzi tuż przed porodem: czasem wypływa kilka dni przed (niekiedy zdarza się nawet, że przyszła mama może go nawet przeoczyć, bo wygląda jak nieco zwiększona wydzielina). W ostatnich tygodniach przed porodem możesz także przestać przybierać na wadze. Choć przez ostatnie miesiące tyłaś systematycznie, twoja waga stanęła. Jakby twój organizm wstrzymał oddech przed porodem.

Syndrom wicia gniazda

Wstąpiła w ciebie nowa energia? Masz ochotę jeszcze raz wyprasować wszystkie ubranka, a szczoteczką do zębów doczyszczasz zakamarki, o których myciu rzadko kiedy myślałaś? Zapomniałaś o ociężałości i braku energii, które towarzyszyły ci w trzecim trymestrze ciąży? Prawdopodobnie dopadł cię syndrom „wicia gniazda”, który sprawia, że skupiasz się teraz głównie na sobie, dziecku i oczekiwaniu na poród. Czasem jeden rzut oka wystarczy, by doświadczone mamy mogły powiedzieć: „Oj, już niedługo będziesz rodzić!”. Skąd to wiedzą? Jeśli kolejny raz układasz uprasowane ubranka dla dzidziusia i szósty raz sprawdzasz, czy dobrze spakowałaś torbę do szpitala; odkurzasz, pierzesz, to znaczy, że dopadł się syndrom wicia gniazda, czyli prawdopodobnie maluszek przygotowuje się już na spotkanie z tobą! Nagle uświadamiasz sobie, że masz tyle spraw do załatwienia przed porodem i… jednocześnie zaczynasz czuć, że stałaś się ociężała – albo przeciwnie, tryskasz nerwową energią. I jeszcze te napady wilczego głodu (albo przeciwnie, nie chce ci się jeść). Twój organizm po prostu magazynuje zapasy energii przed czekającym go trudem (albo ty nie chcesz zaśmiecać sobie żołądka skoro „to” może się zaraz zacząć!). Męczą cię przeczucia – za nic nie chcesz nigdzie wychodzić, jesteś nerwowa, bo wydaje ci się, że zaczniesz rodzić właśnie wtedy, gdy będziesz daleko od domu. Poza tym, teraz jesteś bardzo skupiona na sobie – bliscy cię irytują, bo nie rozumiesz, jak mogą myśleć o czymś innym niż poród. Ty w końcu myślisz tylko o jednym, najważniejszym – że już dłużej nie chcesz czekać!

Odejście wód płodowych

Trudny moment, jakim jest oczekiwanie na poród to czas pełen wątpliwości. Skąd będę wiedziała, że to już i czy na pewno zdążę do szpitala – te pytania pojawiają się w głowie większości ciężarnych. Na filmach to wygląda prosto: odchodzą wody i zaczyna się akcja porodowa. Rzeczywistość jednak najczęściej w żaden sposób nie przystaje do tej wersji. Dość łatwo zauważysz, że zaczęły odchodzić ci wody płodowe, choć nie zawsze jest ich bardzo dużo. Czasem tylko sączą się i możesz mieć wrażenie, że niechcący się posiusiałaś. Jeśli zauważysz, że wody zaczęły ci odpływać – zbieraj się do szpitala. Najczęściej o zbliżającym się wielkimi krokami porodzie świadczą narastające skurcze. Mogą przypominać ból miesiączkowy, rozchodzący się od okolicy krzyżowej do łona albo od łona w stronę pasa. Nasilają się, gdy zmieniasz pozycję; stopniowo są coraz silniejsze, dłuższe, częstsze i regularne. Wtedy lepiej zebrać myśli i potrzebne do szpitala rzeczy!

Sprawdź: Jak oddychać podczas porodu?

Fałszywy alarm

Zdarza się wielu ciężarnym… Oczekiwanie na poród wiąże się bowiem z występowaniem skurczy przepowiadających (tzw. skurcze Braxtona – Hicksa). Choć zaczynają się pojawiać już w 4 miesiącu ciąży, dopiero w trzecim trymestrze są wyraźnie odczuwane przez cieżarną. Ich zadanie polega na przygotowaniu szyjki macicy do rozwarcia. Skurcze Braxtona- -Hicksa, w przeciwieństwie do porodowych, są nieregularne i nie nasilają się w czasie. Ustąpią, jeśli zmienisz pozycję lub weźmiesz ciepłą kąpiel.

Wzmożone ruchy dziecka przed porodem, czyli w pełnej gotowości

Nie pozwól, by poród zaskoczył cię nieprzygotowaną. Już miesiąc przed zapowiadanym terminem pojawienia się niemowlęcia spakuj torbę do szpitala dla siebie i dla dziecka. Zamiast nerwowo oczekiwać na poród ciesz się ostatnimi chwilami, kiedy możesz spokojnie spacerować, wysypiać się i odpoczywać. W najbliższych miesiącach po urodzeniu się maluszka przyda ci się mnóstwo energii!

Rodzice pytają o ruchy dziecka przed porodem

Jak zachowuje się dziecko przed porodem?

Pod koniec ciąży maluch ma coraz mniej miejsca na fikanie fikołków, jak to było dotychczas. Waga dziecka często dobiega do 3,5 kg, przez co pozostaje mu niewiele przestrzeni na harce. Czy dziecko przed porodem jest ruchliwe? Choćby z wymienionych wyżej powodów dziecko przed porodem i w ostatnich tygodniach ciąży jest nieco mniej ruchliwe niż dotychczas. Jeśli jednak naliczymy mniej niż 10 ruchów dziecka w przeciągu 2 godzin, należy zasięgnąć porady lekarza. Zanim udamy się do szpitala lub na nadprogramową wizytę, warto wypić sok albo zjeść słodki owoc, by zwiększyć poziom cukru we krwi i obudzić być może śpiącego w brzuchu brzdąca.

Słabsze ruchy dziecka: na ile przed porodem można je zaobserwować?

Słabsze ruchy dziecka zazwyczaj obserwuje się w w ostatnich tygodniach ciąży. Kiedy? Tak naprawdę zależy to m.in. od wielkości dziecka, jednak najczęściej około 39. tygodnia ciąży.

Czy intensywne ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży są powodem do niepokoju?

Bardzo intensywne ruchy czy szamotanie się dziecka przed porodem są powodem ku temu, by nadprogramowo odwiedzić swojego lekarza. Natychmiast jedź do szpitala, gdy:

 • odchodzący płyn owodniowy (wody płodowe) mają zielonkawy kolor. To oznacza, że maleństwo oddało smółkę czyli pierwszą kupkę – może to być oznaką niedotlenienia, owinięcia w pępowinę lub innych okoliczności zagrażających jego zdrowiu;
 • ruchy dziecka przed porodem są bardzo gwałtowne (szamotanie się) – czy już je czujesz;
 • od dawna nie czujesz ruchów maluszka – leżąc powinnaś się doliczyć około 10 ruchów dziecka. Gdy chodzisz mogą być niewyczuwalnie, ponieważ malec śpi ukołysany twoimi ruchami. Spróbuj obudzić go zjadając kawałek czekolady;
 • zauważyłaś świeżą, jaskrawo-czerwoną krew;
 • skurcze są bolesne, trwają ponad 30 sekund i występują co 3-4 minuty.

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży
Gdy leci krew z nosa w ciąży. Jak zatamować krwotok z nosa i kiedy zgłosić się do lekarza?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Kaszel krtaniowy [przyczyny, objawy, leczenie]
Kaszel krtaniowy znany też jako szczekający, jest podtypem kaszlu suchego. Kojarzymy go przede wszystkim z długotrwałym występowaniem i uciążliwością.  Kaszel krtaniowy – objawy Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jako podtypu kaszlu suchego zazwyczaj nie jest
Czytaj dalej
Poród
Czy poród boli? Jak rodząca odczuwa ból podczas porodu?
O tym czy poród boli i jak bardzo młode mamy mogą opowiadać naprawdę długo. Z kolei kobiety oczekujące na dziecko nie raz i nie dwa w trakcie ciąży zastanawiają się,
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala: lista niezbędnych rzeczy
Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile ubranek kupić? Jaki rozmiar ubranek dla noworodka? - to pytania, które zadaje sobie większość przyszłych rodziców. Zobacz jak wygląda lista rzeczy, które powinna zawierać
Czytaj dalej
Poród Urodziny Życzenia
Gratulacje i życzenia z okazji narodzin dziecka
Powitaliście w Waszej rodzinie nowego jej członka lub powiększyła się rodzina przyjaciół czy znajomych? To idealny moment na gratulacje z okazji narodzin dziecka. Powinny one pokazać świeżo upieczonym rodzicom, że szczerze
Czytaj dalej
Noworodek Poród
Niedotlenienie okołoporodowe. Czy wiesz, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka?
Każda przyszła mama odczuwa stres i niepokój narastający wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Boimy się nie tylko o sam jego przebieg, ale przede wszystkim o życie i zdrowie naszego
Czytaj dalej
Poród naturalny
Zatrzymanie akcji porodowej: Dlaczego poród nie postępuje?
Długość porodu to bardzo indywidualna sprawa, na którą wpływ ma wiele czynników. Najważniejszym aspektem jest to, czy szyjka macicy jest podatna na rozwieranie występujące w następstwie skurczów macicy. Za skurcze
Czytaj dalej
Poród
Nacięcia krocza przy porodzie siłami natury
Nacięcie krocza? O co chodzi? Nacięcie krocza jest działaniem wzbudzającym strach w przyszłych mamach. Jest one procedurą wykonywaną tylko w drugim okresie porodu i przy występujących wskazaniach medycznych. Nie jest to
Czytaj dalej