Znaczenie imienia Amelia: czy ma coś wspólnego z filmową imienniczką?

Pamiętasz filmową Amelię? Sprawdź, ile z kinowej postaci ma w sobie każda Amelia. Jakie cechy jej charakteru sprawiają, że to obecnie całkiem popularne imię w naszym kraju i poznaj jej romantyczno – rozważną naturę!

Znaczenie imienia Amelia: czy ma coś wspólnego z filmową imienniczką?
Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Amelia

Amelia zyskuje sympatię ze względu na swoją wrodzoną subtelność i takt, który posiada. Nie dla niej monotonia, woli podróże i poznawanie świata. Interesuje ją kariera zawodowa i z tym się nie kryje. Szybko podejmuje decyzje i jest skupiona na precyzyjnym działaniu. Lubi być chwalona (a kto nie lubi?), jest twórcza, sporo w niej romantyzmu, ale przy tym pozostaje rozważna w swoich decyzjach. Zdarzają jej się przelotne miłostki i romanse, ale zdecydowanie bardziej woli poczekać na wielką, prawdziwą miłość „aż po grób”. Jest optymistką, nie narzeka i śmiało patrzy w przyszłość.

Amelia w szkole

Już od najmłodszych lat Amelię cechuje duża odpowiedzialność. W połączeniu z jej bogatą wyobraźnią łatwo jest jej realizować nawet najbardziej szalone pomysły i podejmować coraz to nowsze wyzwania. Dodatkowo pochwały ją uskrzydlają, nabiera energii i chętnie się rozwija.

Nie ma jasno określonych predyspozycji co do kierunków nauki, widać jednak, że nie dla niej spokojne szkolne sale, myślami wybiega daleko poza mury, nie lubi bowiem ograniczeń. Zamiłowanie do podróży, szczególnie dalekich i jak najbardziej egzotycznych, które będzie realizowała w wieku późniejszym, teraz pozwala jej na wędrowanie w marzeniach.

Amelia w pracy

Angażuje się w pracę całą sobą i nie przeżywa zwątpień. Jest niezwykle dokładna, wnikliwa i pewna swoich decyzji. W pracy Amelia ma do siebie pełne zaufanie i charakteryzuje ją pewność w działaniu. Wie, że podejmowane przez nią zadania zakończą się sukcesem. Lubi, gdy dostrzegają to jej współpracownicy i szefowie (to szczególnie!), chwalą ją i doceniają.

Kariera jest ważna dla Amelii i to jej poświęca sporo czasu. Zachowuje jednak balans między pracą, a życiem osobistym, często zresztą obie te sfery umiejętnie łączy tak, żeby nie przeżywać niepotrzebnych stresów.

Sprawdź:  Znaczenie i pochodzenie imienia Franciszek

Amelia w rodzinie

Mija trochę czasu, nim Amelia zdecyduje się na ustatkowane życie, zaangażowanie w poważny związek i założenie rodziny. To typ osoby, która musi się wcześniej wyszaleć. Amelia zna swoją naturę i zwleka z podjęciem decyzji o stabilizacji. Wcześniej słynie z życia pełnego wrażeń i przygód (także tych ze sfery uczuciowej!).

Amelia nie lubi ograniczeń, jednak pociąga ją życie u boku partnera i wola matki. W nim zresztą świetnie się realizuje, gdy nadchodzi odpowiednia pora. Bogata wyobraźnia i romantyczna natura dadzą znać nawet, gdy rolą Amelii będzie dbanie o domowe ciepło. Jest wtedy świetną gospodynią, doskonałą matką i znakomitą partnerką.

Amelia w związku

Usidlenie Amelii z jej nieco szaloną naturą to może być wyzwanie. Komu to się uda, może być pewnym, że zdobył wierną towarzyszkę o nieprzeciętnym charakterze i nietuzinkowej osobowości. Amelia, która zawsze marzyła o wielkiej miłości, ma w sobie jej ogromne pokłady.

Mężczyzna, który zdobędzie jej zaufanie i takim samym ją obdarzy będzie prawdziwym szczęściarzem. Amelia jest bowiem doskonałą partnerką i świetną matką. Wspólna podróż przez resztę życia stanie się dla obojga wielką przygodą.

Amelia w towarzystwie

Amelia to osoba obdarzona wielką kulturą osobistą. Widać to w towarzystwie, gdzie lubi bywać, ale niekoniecznie w centrum uwagi. Nie zabiega o nią, wie, że i tak zabłyśnie w odpowiednim momencie. Ma sporo przyjaciół i znajomych, nigdy nie jest sama. To niezwykłe, jak lgną do niej inni, zważywszy jak często Amelia znika gdzieś w swoich egzotycznych wojażach. Cieszy się szacunkiem otoczenia, ma tego świadomość i to ją uskrzydla. W zamian chętnie staje się wierną przyjaciółką i powierniczką, która zawsze wysłucha i zawsze pomoże.

Pochodzenie imienia Amelia

Imię Amelia pochodzi od starogermańskiego męskiego imienia Amalgunt. Składają się na nie słowa amal, które oznacza „pilny” i „pracowity oraz gunt oznaczającego walkę. W Polsce imię znane jest od Średniowiecza, niemniej największą popularność zyskało po francuskim filmie „Amelia”z 2001 roku.

Sprawdź:  Jakie znaczenie kryje imię Wojciech? Sprawdź!

Imieniny Amelii

Imieniny Amelii najczęściej obchodzone są 7 października oraz 10 lipca. Amelia może również obchodzić imieniny 5 stycznia, 30 marca.

Patroni Amelii

Św. Amelia – uznawana za patronkę rybaków i rolników

Zdrobnienia imienia Amelia

Amelka, Amelcia, Mela, Melka, Meluś, Ameluś.

I tu często powtarzana przez nas uwaga: niezależnie jak zdrabniamy imię, róbmy to z sympatii i miłości!

Amelia po angielsku i nie tylko

 • angielski – Amelia, Amalie, Emelie
 • białoruski – Amelija
 • bułgarski – Amalija
 • czeski – Amelie
 • duński – Malle
 • fiński – Amalia
 • francuski – Amélie, Émilie
 • grecki – Amalija
 • hiszpański – Amalia
 • holenderski – Amelie
 • litewski – Amelijus
 • łotewski – Amelijs
 • niemiecki – Amelie
 • portugalski – Amélia
 • rosyjski – Амиаия
 • słowacki – Amalia
 • włoski – Amalia, Amelie, Emmelina

Znane osoby o imieniu Amelia

 • Amelia Brightman – angielska piosenkarka i kompozytorka (znana jako Violet)
 • Amelia Earhart – pilotka i dziennikarka amerykańska
 • Amelia Gray – amerykańska pisarka

Przysłowia i powiedzenia o Amelii

Kocha bliźnich wciąż Amelia, tak jak każe ewangelia.

Inne ciekawostki

roślina: fiołek

szczęśliwa liczba: 5

szczęśliwy kamień: szmaragd

zwierzę: rudzik

szczęśliwy kolor: złoty

planeta: Wenus

znak zodiaku: Wodnik

Zobacz także:

Rysunek: Maciek Maćkowiak

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
#Zacznijodlekkiej – kompleksowe, ogólnopolskie badanie polskich nastolatków
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska przeprowadzili wspólnie ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej. Zbadali w
Czytaj dalej
Newsy
Dawno nic tak nie przerażało internautów! Lalka Momo namawia dzieci do samobójstwa
Lalka Momo, czyli przerażająca postać o głowie kobiety i ciele ptaka, to awatar numeru telefonu, który kontaktuje się z dziećmi przez komunikatory online. Postać wysyła im zdjęcia z miejsc zbrodni
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Stanisław jako imię dla dziecka? Poznaj znaczenie oraz zdrobnienia imienia Stanisław
Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi. Znaczenie
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?
Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę! Znaczenie imienia Filip Filip to prawdziwy wulkan
Czytaj dalej