#Zacznijodlekkiej – kompleksowe, ogólnopolskie badanie polskich nastolatków

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Nestlé Polska przeprowadzili wspólnie ogólnopolski projekt badawczy #zacznijodlekkiej. Zbadali w nim czy poza oczywistymi korzyściami, jakie dla organizmu nastolatka ma regularna aktywność fizyczna wpływa ona także na ich zwyczaje żywieniowe i rozwój kompetencji społecznych.

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm nastolatków?

Badaniem objęto aż 1014 nastolatków – dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat z każdego regionu w Polsce. 507 z nich uczestniczyło w programie Lekkoatletyka dla każdego (LDK), a drugą połowę stanowiła młodzież niebiorąca w nim udziału. Wiek badanych nastolatków jest szczególny, gdyż wchodzą one wówczas w okres dojrzewania oraz intensywnego wzrostu.

U obu grup zbadano:

  • stan odżywienia – masa ciała, wzrost, obwód talii i skład ciała,
  • sprawność fizyczną – ogólna sprawność fizyczna (OSF) i ocena reakcji ciała na wysiłek fizyczny,
  • zwyczaje żywieniowe – częstość spożycia określonych grup produktów spożywczych,
  • kompetencje psychospołeczne – m.in. odporność na stres, wiara we własne możliwości itp.

Wyniki badania #zacznijodlekkiej

Wyniki badania #zacznijodlekkiej mają wartość naukową. Szczegółowe wnioski zaprezentowano w raporcie. Poniżej przedstawiamy trzy najciekawsze:

  1. Pod względem wydolności fizycznej lepiej wypadła młodzież z dużych miast – zarówno ćwicząca, jak i niećwicząca. Przeczyłoby to zatem powszechnemu przekonaniu, że w mniejszych miejscowościach żyje się aktywniej.
  2. Wyniki badania pokazują też, że zarówno nastolatki z programu LDK jak i z grupy kontrolnej spożywają za dużo cukrów prostych. Obie badane grupy jedzą natomiast zbyt mało warzyw, które wraz z owocami stanowić powinny podstawę zbilansowanego jadłospisu.
  3. Zaangażowanie nastolatków w aktywność fizyczną i programy takie jak LDK może wspierać rozwijanie pożądanych kompetencji społeczno-emocjonalnych, takich jak: otwartość, wiara we własne możliwości, ukierunkowanie na zwycięstwo odnoszone przez pracę w zespole oraz sprawne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Te kompetencje zwiększają szansę na sukces w przyszłości, zarówno zawodowy, jak i osobisty.

Prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW tak podsumowała uczestnictwo przedstawicieli uczelni w projekcie #zacznijodlekkiej:

Badanie obejmujące tak dużą grupę młodych ludzi z całej Polski to dla nas okazja, aby dowiedzieć się jak naprawdę wyglądają ich nawyki żywieniowe i czy uprawianie sportu ma na nie wpływ. Jego wyniki to baza wartościowych danych mogących stać się przedmiotem dalszych badań naukowych i inspirującym źródłem informacji dla studentów.

Z kolei Sebastian Chmara, Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powiedział:

Rezultaty badania to kolejny dowód na to, że sport to zdrowie. Cieszy nas też, że aktywny tryb życia wykształca i wzmacnia pożądane cechy charakteru zwiększające szansę na osiągnięcie sukcesu w życiu. Mamy nadzieję, że to zachęci młodych do uprawiania sportu i przekona ich, że lekkoatletyka naprawdę jest dla każdego.

Zarówno właściwe zachowania żywieniowe, jak i aktywność fizyczna w okresie intensywnego rozwoju dzieci oraz młodzieży, są istotnym elementem zdrowia mającym ogromny wpływ na kondycję organizmu w wieku dorosłym.

O programie:
Program Lekkoatletyka dla każdego realizowany jest od 2014 roku. Obecnie obejmuje 807 grup treningowych w klasach I-III oraz IV-VI szkół podstawowych i gimnazjach w całej Polsce. Dzięki finansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz wsparciu sponsorów takich jak Nestlé Polska wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo